Don Deedson Louicius meldte for nylig ud i et interview med Tipsbladet, at han ønskede at skifte væk fra OB, og der sker allerede bevægelser.
Tipsbladet kan afsløre, at både AGF og Lech Poznan er i dialog om Don Deedson Louicius om et skifte for den offensive spiller fra Haiti, og samtidig er den store belgiske klub Standard Liege også med i kapløbet i kulissen.
I forvejen er det kendt, at Häcken og Rapid Wien er begejstrede for den 23-årige kant, som kom transferfrit til Ådalen fra Hobro, og han har for kort tid siden fået et tilbud fra en ukrainsk klub, som kunne have sikret ham ni millioner kroner netto, men det afslog han.
– I sidste uge fik jeg et tilbud om at komme til Ukraine, men det ville jeg ikke med tanke på, at landet er i krig. Det var ellers et virkelig godt tilbud økonomisk, men det var bare usikkert for mig og min familie, så jeg venter på det næste, sagde Don Deedson Louicius, som altså har meldt klart ud, at han skal videre denne sommer, da han ikke ønsker at spille i 1. division igen.
– Med det år, jeg har haft i OB, er der muligheder for mig, så jeg kan spille på højeste plan i næste sæson. Jeg håber, at klubben vil acceptere, at jeg kan komme væk, lød det fra Don Deedson Louicius.
En spiller, som blev OBs topscorer i sidste sæson med otte mål i Superligaen.
Her vil AGF gerne have ham til at spille igen i næste sæson, ligesom Niels Frederiksen ønsker at få ham til polsk fodbold.
De to er bare et par af bejlerne.
Lørdag spiller OB igen træningskamp, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Don Deedson Louicius for anden testkamp i træk ikke ønsket at deltage, fordi han vil væk.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE