Afsløring: AGF og storklubber i dialog om Deedson

Don Deedson Louicius udeblev lørdag for anden træningskamp i træk for OB. Selv om han var udtaget. Han vil væk, og klubberne står i kø for at hente sidste sæsons topscorer i den fynske klub.



Don Deedson Louicius meldte for nylig ud i et interview med Tipsbladet, at han ønskede at skifte væk fra OB, og der sker allerede bevægelser.

Tipsbladet kan afsløre, at både AGF og Lech Poznan er i dialog om Don Deedson Louicius om et skifte for den offensive spiller fra Haiti, og samtidig er den store belgiske klub Standard Liege også med i kapløbet i kulissen.

I forvejen er det kendt, at Häcken og Rapid Wien er begejstrede for den 23-årige kant, som kom transferfrit til Ådalen fra Hobro, og han har for kort tid siden fået et tilbud fra en ukrainsk klub, som kunne have sikret ham ni millioner kroner netto, men det afslog han.

– I sidste uge fik jeg et tilbud om at komme til Ukraine, men det ville jeg ikke med tanke på, at landet er i krig. Det var ellers et virkelig godt tilbud økonomisk, men det var bare usikkert for mig og min familie, så jeg venter på det næste, sagde Don Deedson Louicius, som altså har meldt klart ud, at han skal videre denne sommer, da han ikke ønsker at spille i 1. division igen.

– Med det år, jeg har haft i OB, er der muligheder for mig, så jeg kan spille på højeste plan i næste sæson. Jeg håber, at klubben vil acceptere, at jeg kan komme væk, lød det fra Don Deedson Louicius.

En spiller, som blev OBs topscorer i sidste sæson med otte mål i Superligaen.

Her vil AGF gerne have ham til at spille igen i næste sæson, ligesom Niels Frederiksen ønsker at få ham til polsk fodbold.

De to er bare et par af bejlerne.

Lørdag spiller OB igen træningskamp, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Don Deedson Louicius for anden testkamp i træk ikke ønsket at deltage, fordi han vil væk.





“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien