Don Deedson Louicius meldte for nylig ud i et interview med Tipsbladet, at han ønskede at skifte væk fra OB, og der sker allerede bevægelser.
Tipsbladet kan afsløre, at både AGF og Lech Poznan er i dialog om Don Deedson Louicius om et skifte for den offensive spiller fra Haiti, og samtidig er den store belgiske klub Standard Liege også med i kapløbet i kulissen.
I forvejen er det kendt, at Häcken og Rapid Wien er begejstrede for den 23-årige kant, som kom transferfrit til Ådalen fra Hobro, og han har for kort tid siden fået et tilbud fra en ukrainsk klub, som kunne have sikret ham ni millioner kroner netto, men det afslog han.
– I sidste uge fik jeg et tilbud om at komme til Ukraine, men det ville jeg ikke med tanke på, at landet er i krig. Det var ellers et virkelig godt tilbud økonomisk, men det var bare usikkert for mig og min familie, så jeg venter på det næste, sagde Don Deedson Louicius, som altså har meldt klart ud, at han skal videre denne sommer, da han ikke ønsker at spille i 1. division igen.
– Med det år, jeg har haft i OB, er der muligheder for mig, så jeg kan spille på højeste plan i næste sæson. Jeg håber, at klubben vil acceptere, at jeg kan komme væk, lød det fra Don Deedson Louicius.
En spiller, som blev OBs topscorer i sidste sæson med otte mål i Superligaen.
Her vil AGF gerne have ham til at spille igen i næste sæson, ligesom Niels Frederiksen ønsker at få ham til polsk fodbold.
De to er bare et par af bejlerne.
Lørdag spiller OB igen træningskamp, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Don Deedson Louicius for anden testkamp i træk ikke ønsket at deltage, fordi han vil væk.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER