Don Deedson Louicius meldte for nylig ud i et interview med Tipsbladet, at han ønskede at skifte væk fra OB, og der sker allerede bevægelser.
Tipsbladet kan afsløre, at både AGF og Lech Poznan er i dialog om Don Deedson Louicius om et skifte for den offensive spiller fra Haiti, og samtidig er den store belgiske klub Standard Liege også med i kapløbet i kulissen.
I forvejen er det kendt, at Häcken og Rapid Wien er begejstrede for den 23-årige kant, som kom transferfrit til Ådalen fra Hobro, og han har for kort tid siden fået et tilbud fra en ukrainsk klub, som kunne have sikret ham ni millioner kroner netto, men det afslog han.
– I sidste uge fik jeg et tilbud om at komme til Ukraine, men det ville jeg ikke med tanke på, at landet er i krig. Det var ellers et virkelig godt tilbud økonomisk, men det var bare usikkert for mig og min familie, så jeg venter på det næste, sagde Don Deedson Louicius, som altså har meldt klart ud, at han skal videre denne sommer, da han ikke ønsker at spille i 1. division igen.
– Med det år, jeg har haft i OB, er der muligheder for mig, så jeg kan spille på højeste plan i næste sæson. Jeg håber, at klubben vil acceptere, at jeg kan komme væk, lød det fra Don Deedson Louicius.
En spiller, som blev OBs topscorer i sidste sæson med otte mål i Superligaen.
Her vil AGF gerne have ham til at spille igen i næste sæson, ligesom Niels Frederiksen ønsker at få ham til polsk fodbold.
De to er bare et par af bejlerne.
Lørdag spiller OB igen træningskamp, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Don Deedson Louicius for anden testkamp i træk ikke ønsket at deltage, fordi han vil væk.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT