Afsløring: Brøndby jagter franske Marvin Elimbi

Tre Superliga-klubber er meget ineresseret i ung fransk stopper, som imponerer i Portugal.



Selvom transfervinduet officielt er lukket i Danmark, så betyder det ikke, at Superliga-klubbernes sportsdirektører indstiller deres søgen efter den næste store stjerne.

Det gælder blandt andet i Brøndby IF, Viborg FF og FC Nordsjælland som ifølge Tipsbladets oplysninger har et rigtig godt øje til den franske forsvarsspiller Marvin Elimbi.

Han er et produkt af Strasbourgs akademi, men skiftede denne sommer til Torreense i den næstbedste portugisiske række i jagten på seniorfodbold. Og her har han spillet fuld tid i samtlige kampe, hvor man har samlet 10 ud af 15 mulige point sammen.

Det er ikke gået ubemærket hen i Danmark, hvor Brøndby, FC Nordsjælland og Viborg FF viser konkret interesse, og dialogen er startet ifølge Tipsbladets oplysninger. FC Nordsjælland forventes også at tage en tur til Portugal for at syne Marvin Elimbi i den kommende spillerunde, hvor Torreense møder Belenenses.

FC Nordsjælland blev for nyligt meldt interesseret i 19-årige Semeu Commey fra CD Trofense i den tredjebedste portugisiske række. Nu skulle man dog være rykket videre til Marvin Elimbi, men konkurrencen om hans underskrift bliver hård.

Det er formentlig rettidig omhu fra FC Nordsjællands side, da man godt kunne se ind i et salg af Adamo Nagalo meget snart. Når det gælder Brøndby, så har de en hær af forsvarsspillere, men her kan der også godt ske udskiftning i de kommende vinduer.

Frederik Alves Ibsen gør sig mere og mere attraktiv, og der var allerede bud efter ham denne sommer. Kevin Tshiembe er også en spiller, som formentlig i en nær fremtid gerne vil prøve noget nyt.

Og så er der Viborg FF, som formentlig heller ikke kan holde fast i Zan Zaletel og Nicolas Bürgy for evigt. Klubben har gode erfaringer med at gå på rov i portugisisk fodbold, og spørgsmålet er, om de kan snyde de på papiret lidt tungere drenge.

20-årige Marvin Elimbi har spillet fuld tid i sæsonens første fem kamp for Torreense, som han har underskrevet en treårig aftale med. Stopperen nåede aldrig at debutere for Strasbourg, men han var undervejs udlejet til US Orleáns med pæn succes.





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afvist af United

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Skandale! I har givet op, DBU



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Kold krig i ni måneder


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Horsens i millionhandel

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Hård AGF-afsked

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet



– Det virker bare lidt mærkeligt

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Bekræfter: Profil skal sælges nu

AGF-millioner på vej?

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage



Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

De viser Brøndby og FCM i Europa

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer