Det er ingen hemmelighed, at Brøndby jagter forstærkning til midtbanen.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at klubben intenst prøver at hente Gustavo Puerta fra Leverkusen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er dialogen fremskreden i forhold til at få det colombianske toptalent til Superliga-klubben.
Men det skal nævnes, at Brøndby kæmper blandt mange klubber om at tiltrække den 21-årige midtbanejuvel, der var med til at vinde Bundesligaen i sidste sæson.
Alene i de seneste uger har mange medier meldt, at storklubberne fra Skotland og Belgien Rangers FC og Anderlecht har budt på ham og er med i kapløbet om hans underskrift, og det samme gælder PAOK og Blackburn Rovers og andre Bundesliga-klubber, ligesom Tipsbladet er bekendt med, at en anden stor dansk klub også forsøger at snuppe ham.
Gustavo Puerta er da også så vigtig en del af planerne hos de tyske mestre, at de vil lade sig godt betale for at slippe ham, og senest er det blevet meldt meget tæt på, at Anderlecht skulle være klar til at leje ham og samtidig få en købsoption på seks millioner euro, 45 millioner kroner.
Midtbanespilleren, der har spillet mange kampe for Colombias ungdomslandshold, og som er i udkanten af A-landsholdet, udmærkede sig som en af de bedste midtbanespillere i de sydamerikanske mesterskaber for U20-landshold i 2023, og Bayer Leverkusen slog sidste år hurtigt til og betalte halvanden million euro, godt 11 millioner kroner, for at få ham til Bundesligaen.
Under Xabi Alonsos ledelse fik han i sidste sæson 10 optrædener for et mandskab, der var uovervindeligt i Bundesligaen, og som utroligt sikkert tog det tyske mesterskab og vandt sølv i Europa League med besnærende fodbold.
Denne sommer har Gustavo Puerta tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og der ligger altså flere konkrete tilbud, som han skal forholde sig til.
Brøndby skal dermed slå mange bejlere for at få den midtbanespiller, som Tipsbladet længe har kunnet afsløre er en topprioritet for klubben fra Vestegnen.
For et par uger siden anerkendte fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at han arbejder med at hente en spiller til netop den position.
– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.
– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring eller to eller tre.
– Hvis man tænker på, at vi har tre centrale midbanespillere, der har udløb til næste sommer, så giver det mening. Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af. Men lad os nu se, sagde han til Viaplay.
Der er tre uger tilbage af sommerens transfervindue – og Brøndby er gået ind i sidste fase i forsøget på at hente Gustavo Puerta. Det samme er en masse andre klubber.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
22 millioner kroner!
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG