Afsløring: Brøndby prøver at hente Gustavo Puerta

Brøndby jagter den colombianske midtbanejuvel Gustavo Puerta fra de tyske mestre, Bayer Leverkusen, kan Tipsbladet afsløre.



Det er ingen hemmelighed, at Brøndby jagter forstærkning til midtbanen.

Nu kan Tipsbladet afsløre, at klubben intenst prøver at hente Gustavo Puerta fra Leverkusen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er dialogen fremskreden i forhold til at få det colombianske toptalent til Superliga-klubben.

Men det skal nævnes, at Brøndby kæmper blandt mange klubber om at tiltrække den 21-årige midtbanejuvel, der var med til at vinde Bundesligaen i sidste sæson.

Alene i de seneste uger har mange medier meldt, at storklubberne fra Skotland og Belgien Rangers FC og Anderlecht har budt på ham og er med i kapløbet om hans underskrift, og det samme gælder PAOK og Blackburn Rovers og andre Bundesliga-klubber, ligesom Tipsbladet er bekendt med, at en anden stor dansk klub også forsøger at snuppe ham. 

Gustavo Puerta er da også så vigtig en del af planerne hos de tyske mestre, at de vil lade sig godt betale for at slippe ham, og senest er det blevet meldt meget tæt på, at Anderlecht skulle være klar til at leje ham og samtidig få en købsoption på seks millioner euro, 45 millioner kroner.

Midtbanespilleren, der har spillet mange kampe for Colombias ungdomslandshold, og som er i udkanten af A-landsholdet, udmærkede sig som en af de bedste midtbanespillere i de sydamerikanske mesterskaber for U20-landshold i 2023, og Bayer Leverkusen slog sidste år hurtigt til og betalte halvanden million euro, godt 11 millioner kroner, for at få ham til Bundesligaen.

Under Xabi Alonsos ledelse fik han i sidste sæson 10 optrædener for et mandskab, der var uovervindeligt i Bundesligaen, og som utroligt sikkert tog det tyske mesterskab og vandt sølv i Europa League med besnærende fodbold.

Denne sommer har Gustavo Puerta tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og der ligger altså flere konkrete tilbud, som han skal forholde sig til.

Foto: Alamy. Gustavo Puerta var med til at vinde det tyske mesterskab i sidste sæson med det uovervindelige hold fra Leverkusen. 

Brøndby skal dermed slå mange bejlere for at få den midtbanespiller, som Tipsbladet længe har kunnet afsløre er en topprioritet for klubben fra Vestegnen.

For et par uger siden anerkendte fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at han arbejder med at hente en spiller til netop den position.

– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.

– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring eller to eller tre.

– Hvis man tænker på, at vi har tre centrale midbanespillere, der har udløb til næste sommer, så giver det mening. Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af. Men lad os nu se, sagde han til Viaplay. 

Der er tre uger tilbage af sommerens transfervindue – og Brøndby er gået ind i sidste fase i forsøget på at hente Gustavo Puerta. Det samme er en masse andre klubber.





Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM



LIVE

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A


Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

‘Jeg drømmer stort’

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Godt nyt for FC København

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Her er Jesper Fredbergs nye job

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’



Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Jordan Henderson til lægetjek

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

AaB på rov i Norge – roses til skyerne



Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej



Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Vallys er åben for BIF-forlængelse