Det er ingen hemmelighed, at Brøndby jagter forstærkning til midtbanen.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at klubben intenst prøver at hente Gustavo Puerta fra Leverkusen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er dialogen fremskreden i forhold til at få det colombianske toptalent til Superliga-klubben.
Men det skal nævnes, at Brøndby kæmper blandt mange klubber om at tiltrække den 21-årige midtbanejuvel, der var med til at vinde Bundesligaen i sidste sæson.
Alene i de seneste uger har mange medier meldt, at storklubberne fra Skotland og Belgien Rangers FC og Anderlecht har budt på ham og er med i kapløbet om hans underskrift, og det samme gælder PAOK og Blackburn Rovers og andre Bundesliga-klubber, ligesom Tipsbladet er bekendt med, at en anden stor dansk klub også forsøger at snuppe ham.
Gustavo Puerta er da også så vigtig en del af planerne hos de tyske mestre, at de vil lade sig godt betale for at slippe ham, og senest er det blevet meldt meget tæt på, at Anderlecht skulle være klar til at leje ham og samtidig få en købsoption på seks millioner euro, 45 millioner kroner.
Midtbanespilleren, der har spillet mange kampe for Colombias ungdomslandshold, og som er i udkanten af A-landsholdet, udmærkede sig som en af de bedste midtbanespillere i de sydamerikanske mesterskaber for U20-landshold i 2023, og Bayer Leverkusen slog sidste år hurtigt til og betalte halvanden million euro, godt 11 millioner kroner, for at få ham til Bundesligaen.
Under Xabi Alonsos ledelse fik han i sidste sæson 10 optrædener for et mandskab, der var uovervindeligt i Bundesligaen, og som utroligt sikkert tog det tyske mesterskab og vandt sølv i Europa League med besnærende fodbold.
Denne sommer har Gustavo Puerta tiltrukket sig opmærksomhed fra nær og fjern, og der ligger altså flere konkrete tilbud, som han skal forholde sig til.
Brøndby skal dermed slå mange bejlere for at få den midtbanespiller, som Tipsbladet længe har kunnet afsløre er en topprioritet for klubben fra Vestegnen.
For et par uger siden anerkendte fodbolddirektør Carsten V. Jensen, at han arbejder med at hente en spiller til netop den position.
– Tipsbladet har før haft ret eller taget fejl. Vi kigger lidt henover det hele, fordi vi er i en situation, hvor vi er i stand til, at hvis det rigtige viser sig, så har vi også mønterne til det. Der skal noget ekstraordinært til, men er den derude i markedet, er vi også klar til det. Det gælder henover hele gruppen.
– Jeg vil næsten sige med sikkerhed, at truppen ikke ser sådan her ud i slutningen af august. Og ja, det er ambitionen, at vi kommer styrket ud i vinduet. Der mangler nok en ændring eller to eller tre.
– Hvis man tænker på, at vi har tre centrale midbanespillere, der har udløb til næste sommer, så giver det mening. Vi kigger hen på hele paletten, fordi vi gerne vil styrke os, men lige præcis den centrale midtbane er ikke helt skudt ved siden af. Men lad os nu se, sagde han til Viaplay.
Der er tre uger tilbage af sommerens transfervindue – og Brøndby er gået ind i sidste fase i forsøget på at hente Gustavo Puerta. Det samme er en masse andre klubber.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
MEDIE
631 millioner kroner
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Arne Slot sukker efter mål-rekord
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
