Afsløring: Brøndby-profil tilbudt ny kontrakt

Tipsbladet kan afsløre, at Brøndby har tilbudt Sean Klaiber ny kontrakt.



Der er ting i gærde med Sean Klaiber.  

Brøndby-profilen har kontraktudløb til sommer, men det peger ikke i retning af et exit fra klubben. Slet ikke faktisk.  

Tipsbladet kan nemlig fortælle, at de samtaler, som Klaiber og Brøndby har haft de seneste uger, har udmundet sig i et kontrakttilbud.  

Som Tipsbladet forstår det, er Klaiber i første omgang blevet tilbudt en kontrakt til sommeren 2026, men parterne er nu gået i forhandlinger, hvorfor det ikke står skrevet i sten, at det er sådan, den endelige kontrakt bliver.  

Sean Klaiber har aldrig lagt skjul på, at han gerne vil blive i Brøndby, og han har fortalt, at der har været dialog om kontraktforlængelse.  

– Vi er på et godt stadie. Vi snakker, og jeg tænker, det er normalt, for alle ved, at jeg elsker det her. Vi er i dialog, og vi må se, hvad der sker.  

– Jeg synes, Klaiber og Brøndby passer godt sammen. Jeg elsker at være her, og det samme gør min familie. Vi har også et tredje barn på vej, sagde Sean Klaiber til Viaplay tidligere i januar.  

Klaiber er det seneste års tid blevet kastet lidt rundt på forskellige pladser i Brøndby. Han har både været brugt som højre midtstopper og på højre wingback, men med Birks nye system er der udsigt til, at han udelukkende vil blive brugt på højre back, som er den position, han føler sig mest hjemme.  

Højebacken kom til Brøndby i sommeren 2023, hvor han blev købt i hollandske FC Utrecht, og man måtte betale i omegnen af otte millioner kroner for Klaiber.





Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Rooney: Her er Englands store problem

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

PL-træner blev fyret over E-mail



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog