Afsløring: FCM sælger Martínez i kæmpehandel

FC Midtjylland har solgt Emiliano Martínez.




BULGARIEN (Tipsbladet):
FC Midtjylland har fredag solgt midtbaneprofilen Emiliano Martínez.

Efter gentagne transfervinduer med interesse fra udlandet blev det i denne måned alvor, og Tipsbladet kan fortælle, at Emiliano Martínez dags dato skifter til den brasilianske storklub Palmeiras.

Prisen er endnu ikke offentliggjort, men FC Midtjylland kommer ifølge Tipsbladets oplysninger op på de 75 millioner kroner, klubben længe havde sigtet efter, når realistiske præstationsklausuler er medregnet, hvor til der kommer en videresalgsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på over 20 procent.

Emiliano Martínez har bestået sit lægetjek, der var delt over i flere dele med indledende tests torsdag, og slutter sig snart til Palmeiras-truppen, der er brasiliansk vicemester med udsigt til at spille Copa Libertadores og med gode chancer for at vinde det brasilianske mesterskab senere i år.

Med transferaftalen skriver Martínez sig ind som et af de største salg på den position i Superligaen i samme prisleje som Raphael Onyedika til Club Brugge i 2022.

Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, har Emiliano Martínez ikke været med på FC Midtjyllands træningslejr i Portugal tidligere i denne måned og heller ikke til FCM’s Europa League-kamp mod Ludogorets.

Martínez har efter aftale med FC Midtjylland i stedet holdt sig i gang fysisk i hjemlandet Uruguay.

Ifølge Tipsbladets kilder kom Palmeiras lige efter nytår med en så seriøs henvendelse, at FC Midtjylland sammen med Martínez og midtbanespillerens agenter blev enige om, at chancen for et skifte var så stor, at det gav bedst mening for Martínez at blive i Sydamerika efter jule- og nytårsferien.

Også Lazio har været på banen i januar for at tjekke, hvad der skulle til for en handel, men i modsætning til Palmeiras, der hurtigt rundede et bud på 50 millioner kroner, nåede italienerne aldrig at komme med et officielt bud på midtbanespilleren, de har fulgt, siden FCM klaskede Lazio i Europa League i efteråret 2022 med 5-1 og forrygende præstationer af den nuværende Lazio-spiller Gustav Isaksen og af Martínez.

Med Martínez solgt til Palmeiras er det ifølge Tipsbladets oplysninger planen, at FC Midtjylland køber en afløser, der allerede på kort sigt kan gøre sig gældende i kampen om en startplads.

Palmeiras har solgt store profiler, herunder super-teenageren Endryck til Real Madrid, for omtrent en milliard kroner i løbet af det seneste års tid, og klubben har allerede i dette transfervindue betalt betydelig større beløb for nye spillere, end man gør her for Emiliano Martínez, der med sine 25 år i transfer-sammenhæng ikke er en ung spiller længere.

Med skiftet bliver Martínez en af de 10 dyreste spillere, der er solgt fra FC Midtjylland i klubbens historie.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen