BULGARIEN (Tipsbladet): FC Midtjylland har fredag solgt midtbaneprofilen Emiliano Martínez.
Efter gentagne transfervinduer med interesse fra udlandet blev det i denne måned alvor, og Tipsbladet kan fortælle, at Emiliano Martínez dags dato skifter til den brasilianske storklub Palmeiras.
Prisen er endnu ikke offentliggjort, men FC Midtjylland kommer ifølge Tipsbladets oplysninger op på de 75 millioner kroner, klubben længe havde sigtet efter, når realistiske præstationsklausuler er medregnet, hvor til der kommer en videresalgsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på over 20 procent.
Emiliano Martínez har bestået sit lægetjek, der var delt over i flere dele med indledende tests torsdag, og slutter sig snart til Palmeiras-truppen, der er brasiliansk vicemester med udsigt til at spille Copa Libertadores og med gode chancer for at vinde det brasilianske mesterskab senere i år.
Med transferaftalen skriver Martínez sig ind som et af de største salg på den position i Superligaen i samme prisleje som Raphael Onyedika til Club Brugge i 2022.
Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, har Emiliano Martínez ikke været med på FC Midtjyllands træningslejr i Portugal tidligere i denne måned og heller ikke til FCM’s Europa League-kamp mod Ludogorets.
Martínez har efter aftale med FC Midtjylland i stedet holdt sig i gang fysisk i hjemlandet Uruguay.
Ifølge Tipsbladets kilder kom Palmeiras lige efter nytår med en så seriøs henvendelse, at FC Midtjylland sammen med Martínez og midtbanespillerens agenter blev enige om, at chancen for et skifte var så stor, at det gav bedst mening for Martínez at blive i Sydamerika efter jule- og nytårsferien.

Også Lazio har været på banen i januar for at tjekke, hvad der skulle til for en handel, men i modsætning til Palmeiras, der hurtigt rundede et bud på 50 millioner kroner, nåede italienerne aldrig at komme med et officielt bud på midtbanespilleren, de har fulgt, siden FCM klaskede Lazio i Europa League i efteråret 2022 med 5-1 og forrygende præstationer af den nuværende Lazio-spiller Gustav Isaksen og af Martínez.
Med Martínez solgt til Palmeiras er det ifølge Tipsbladets oplysninger planen, at FC Midtjylland køber en afløser, der allerede på kort sigt kan gøre sig gældende i kampen om en startplads.
Palmeiras har solgt store profiler, herunder super-teenageren Endryck til Real Madrid, for omtrent en milliard kroner i løbet af det seneste års tid, og klubben har allerede i dette transfervindue betalt betydelig større beløb for nye spillere, end man gør her for Emiliano Martínez, der med sine 25 år i transfer-sammenhæng ikke er en ung spiller længere.
Med skiftet bliver Martínez en af de 10 dyreste spillere, der er solgt fra FC Midtjylland i klubbens historie.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
FC Midtjylland misser gylden chance
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT