BULGARIEN (Tipsbladet): FC Midtjylland har fredag solgt midtbaneprofilen Emiliano Martínez.
Efter gentagne transfervinduer med interesse fra udlandet blev det i denne måned alvor, og Tipsbladet kan fortælle, at Emiliano Martínez dags dato skifter til den brasilianske storklub Palmeiras.
Prisen er endnu ikke offentliggjort, men FC Midtjylland kommer ifølge Tipsbladets oplysninger op på de 75 millioner kroner, klubben længe havde sigtet efter, når realistiske præstationsklausuler er medregnet, hvor til der kommer en videresalgsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på over 20 procent.
Emiliano Martínez har bestået sit lægetjek, der var delt over i flere dele med indledende tests torsdag, og slutter sig snart til Palmeiras-truppen, der er brasiliansk vicemester med udsigt til at spille Copa Libertadores og med gode chancer for at vinde det brasilianske mesterskab senere i år.
Med transferaftalen skriver Martínez sig ind som et af de største salg på den position i Superligaen i samme prisleje som Raphael Onyedika til Club Brugge i 2022.
Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, har Emiliano Martínez ikke været med på FC Midtjyllands træningslejr i Portugal tidligere i denne måned og heller ikke til FCM’s Europa League-kamp mod Ludogorets.
Martínez har efter aftale med FC Midtjylland i stedet holdt sig i gang fysisk i hjemlandet Uruguay.
Ifølge Tipsbladets kilder kom Palmeiras lige efter nytår med en så seriøs henvendelse, at FC Midtjylland sammen med Martínez og midtbanespillerens agenter blev enige om, at chancen for et skifte var så stor, at det gav bedst mening for Martínez at blive i Sydamerika efter jule- og nytårsferien.

Også Lazio har været på banen i januar for at tjekke, hvad der skulle til for en handel, men i modsætning til Palmeiras, der hurtigt rundede et bud på 50 millioner kroner, nåede italienerne aldrig at komme med et officielt bud på midtbanespilleren, de har fulgt, siden FCM klaskede Lazio i Europa League i efteråret 2022 med 5-1 og forrygende præstationer af den nuværende Lazio-spiller Gustav Isaksen og af Martínez.
Med Martínez solgt til Palmeiras er det ifølge Tipsbladets oplysninger planen, at FC Midtjylland køber en afløser, der allerede på kort sigt kan gøre sig gældende i kampen om en startplads.
Palmeiras har solgt store profiler, herunder super-teenageren Endryck til Real Madrid, for omtrent en milliard kroner i løbet af det seneste års tid, og klubben har allerede i dette transfervindue betalt betydelig større beløb for nye spillere, end man gør her for Emiliano Martínez, der med sine 25 år i transfer-sammenhæng ikke er en ung spiller længere.
Med skiftet bliver Martínez en af de 10 dyreste spillere, der er solgt fra FC Midtjylland i klubbens historie.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Storklub har taget kontakt
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub