BULGARIEN (Tipsbladet): FC Midtjylland har fredag solgt midtbaneprofilen Emiliano Martínez.
Efter gentagne transfervinduer med interesse fra udlandet blev det i denne måned alvor, og Tipsbladet kan fortælle, at Emiliano Martínez dags dato skifter til den brasilianske storklub Palmeiras.
Prisen er endnu ikke offentliggjort, men FC Midtjylland kommer ifølge Tipsbladets oplysninger op på de 75 millioner kroner, klubben længe havde sigtet efter, når realistiske præstationsklausuler er medregnet, hvor til der kommer en videresalgsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på over 20 procent.
Emiliano Martínez har bestået sit lægetjek, der var delt over i flere dele med indledende tests torsdag, og slutter sig snart til Palmeiras-truppen, der er brasiliansk vicemester med udsigt til at spille Copa Libertadores og med gode chancer for at vinde det brasilianske mesterskab senere i år.
Med transferaftalen skriver Martínez sig ind som et af de største salg på den position i Superligaen i samme prisleje som Raphael Onyedika til Club Brugge i 2022.
Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, har Emiliano Martínez ikke været med på FC Midtjyllands træningslejr i Portugal tidligere i denne måned og heller ikke til FCM’s Europa League-kamp mod Ludogorets.
Martínez har efter aftale med FC Midtjylland i stedet holdt sig i gang fysisk i hjemlandet Uruguay.
Ifølge Tipsbladets kilder kom Palmeiras lige efter nytår med en så seriøs henvendelse, at FC Midtjylland sammen med Martínez og midtbanespillerens agenter blev enige om, at chancen for et skifte var så stor, at det gav bedst mening for Martínez at blive i Sydamerika efter jule- og nytårsferien.

Også Lazio har været på banen i januar for at tjekke, hvad der skulle til for en handel, men i modsætning til Palmeiras, der hurtigt rundede et bud på 50 millioner kroner, nåede italienerne aldrig at komme med et officielt bud på midtbanespilleren, de har fulgt, siden FCM klaskede Lazio i Europa League i efteråret 2022 med 5-1 og forrygende præstationer af den nuværende Lazio-spiller Gustav Isaksen og af Martínez.
Med Martínez solgt til Palmeiras er det ifølge Tipsbladets oplysninger planen, at FC Midtjylland køber en afløser, der allerede på kort sigt kan gøre sig gældende i kampen om en startplads.
Palmeiras har solgt store profiler, herunder super-teenageren Endryck til Real Madrid, for omtrent en milliard kroner i løbet af det seneste års tid, og klubben har allerede i dette transfervindue betalt betydelig større beløb for nye spillere, end man gør her for Emiliano Martínez, der med sine 25 år i transfer-sammenhæng ikke er en ung spiller længere.
Med skiftet bliver Martínez en af de 10 dyreste spillere, der er solgt fra FC Midtjylland i klubbens historie.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TOPNYHED