Afsløring: FCM sælger Martínez i kæmpehandel

FC Midtjylland har solgt Emiliano Martínez.




BULGARIEN (Tipsbladet):
FC Midtjylland har fredag solgt midtbaneprofilen Emiliano Martínez.

Efter gentagne transfervinduer med interesse fra udlandet blev det i denne måned alvor, og Tipsbladet kan fortælle, at Emiliano Martínez dags dato skifter til den brasilianske storklub Palmeiras.

Prisen er endnu ikke offentliggjort, men FC Midtjylland kommer ifølge Tipsbladets oplysninger op på de 75 millioner kroner, klubben længe havde sigtet efter, når realistiske præstationsklausuler er medregnet, hvor til der kommer en videresalgsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på over 20 procent.

Emiliano Martínez har bestået sit lægetjek, der var delt over i flere dele med indledende tests torsdag, og slutter sig snart til Palmeiras-truppen, der er brasiliansk vicemester med udsigt til at spille Copa Libertadores og med gode chancer for at vinde det brasilianske mesterskab senere i år.

Med transferaftalen skriver Martínez sig ind som et af de største salg på den position i Superligaen i samme prisleje som Raphael Onyedika til Club Brugge i 2022.

Som Tipsbladet onsdag kunne fortælle, har Emiliano Martínez ikke været med på FC Midtjyllands træningslejr i Portugal tidligere i denne måned og heller ikke til FCM’s Europa League-kamp mod Ludogorets.

Martínez har efter aftale med FC Midtjylland i stedet holdt sig i gang fysisk i hjemlandet Uruguay.

Ifølge Tipsbladets kilder kom Palmeiras lige efter nytår med en så seriøs henvendelse, at FC Midtjylland sammen med Martínez og midtbanespillerens agenter blev enige om, at chancen for et skifte var så stor, at det gav bedst mening for Martínez at blive i Sydamerika efter jule- og nytårsferien.

Også Lazio har været på banen i januar for at tjekke, hvad der skulle til for en handel, men i modsætning til Palmeiras, der hurtigt rundede et bud på 50 millioner kroner, nåede italienerne aldrig at komme med et officielt bud på midtbanespilleren, de har fulgt, siden FCM klaskede Lazio i Europa League i efteråret 2022 med 5-1 og forrygende præstationer af den nuværende Lazio-spiller Gustav Isaksen og af Martínez.

Med Martínez solgt til Palmeiras er det ifølge Tipsbladets oplysninger planen, at FC Midtjylland køber en afløser, der allerede på kort sigt kan gøre sig gældende i kampen om en startplads.

Palmeiras har solgt store profiler, herunder super-teenageren Endryck til Real Madrid, for omtrent en milliard kroner i løbet af det seneste års tid, og klubben har allerede i dette transfervindue betalt betydelig større beløb for nye spillere, end man gør her for Emiliano Martínez, der med sine 25 år i transfer-sammenhæng ikke er en ung spiller længere.

Med skiftet bliver Martínez en af de 10 dyreste spillere, der er solgt fra FC Midtjylland i klubbens historie.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC København vil bruge mere data i transfers

Tjekkiet – Danmark

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København afviser konspirationsteori

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Stor profil glad for Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Varme rygter: Han har været i FC København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på chokskifte

Vild stime før Danmark-brag

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Thomsen jubler over direktør-job

Dybt bekymret over VM i USA

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest