Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer

Der er bud efter Emiliano Martínez fra udlandet, og Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren ikke er med i Bulgarien til Ludogorets-kampen.



RAZGRAD (Tipsbladet): De kunne godt bruge ham til den vitale kamp i Bulgarien i Europa League-kamp mod Ludogorets, hvor FCM torsdag kan komme tæt på avancement til februars knockoutkampe med en sejr.

Men Emiliano Martínez er her simpelthen ikke.

Det har Tipsbladet erfaret og FCM-cheftræner Thomas Thomasberg bekræftet til Tipsbladet og Herning Folkeblad på onsdagens pressekonference forud for kampen i den bulgarske provinsby.

Og så kan Tipsbladet desuden fortælle, at midtbanespilleren heller ikke har været med i FCM’s knap to uger lange træningslejr i Portugal.

Det skyldes ifølge Tipsbladets oplysninger, at parterne i øjeblikket undersøger muligheden for et salg, hvilket altså har fået klubben og spilleren til at enes om, at Martínez ikke skulle med på træningslejren eller til kampen mod Ludogorets.

– Med jeres måde at gøre det på er det jo lidt mere troværdigt, end det er nogle andre gange. Så jeg går ud fra, at de kilder, du har, er godt informeret, det plejer de jo at være. Så udgangspunktet er jo, at han ikke har været med hos os. Så jeg har i lang tid egentlig ikke regnet ham som en del af det her. Og det er vel også det, jeres kilder bekræfter, siger Thomas Thomasberg.

Palmeiras og Lazio er ifølge Tipsbladets oplysninger, og som rapporteret i andre medier, to af en række interesserede klubber, der kan se idéen i at spille med Martínez som sekser eller en løbe- og tacklestærk otter.

Martínez kom i 2024 for alvor med på Uruguays landshold sammen med blandt andre Luis Suárez – læs Tipsbladets interview med Martínez om det her

Det kommer så til at koste interesserede klubber 75 millioner kroner plus skat og moms i form af præstationsklausuler, videresalg og andet guf, fodbolddirektør Peter Sand og hans team kan proppe ind i en eventuel transferaftale – ellers er der ingen aftale, virker meldingen indtil videre til at være til interesserede klubber.

Emiliano Martínez har tidligere drømt om Premier League – læs om det her

Om det så også ender sådan og med at være den præcise pris må tiden vise, og væk skal Emiliano Martínez med stor sandsynlighed i løbet af i år, hvis da ikke i løbet af de kommende uger, hvilket virker sandsynligt, nu hvor Martínez ikke er med til den afgørende Ludogorets-kamp.



Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Legende om Højlund: Her er problemet

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

FC København scorer 16 millioner kroner

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– En undskyldning for tabere

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stor ros til FC Midtjylland

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord