Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer

Der er bud efter Emiliano Martínez fra udlandet, og Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren ikke er med i Bulgarien til Ludogorets-kampen.



RAZGRAD (Tipsbladet): De kunne godt bruge ham til den vitale kamp i Bulgarien i Europa League-kamp mod Ludogorets, hvor FCM torsdag kan komme tæt på avancement til februars knockoutkampe med en sejr.

Men Emiliano Martínez er her simpelthen ikke.

Det har Tipsbladet erfaret og FCM-cheftræner Thomas Thomasberg bekræftet til Tipsbladet og Herning Folkeblad på onsdagens pressekonference forud for kampen i den bulgarske provinsby.

Og så kan Tipsbladet desuden fortælle, at midtbanespilleren heller ikke har været med i FCM’s knap to uger lange træningslejr i Portugal.

Det skyldes ifølge Tipsbladets oplysninger, at parterne i øjeblikket undersøger muligheden for et salg, hvilket altså har fået klubben og spilleren til at enes om, at Martínez ikke skulle med på træningslejren eller til kampen mod Ludogorets.

– Med jeres måde at gøre det på er det jo lidt mere troværdigt, end det er nogle andre gange. Så jeg går ud fra, at de kilder, du har, er godt informeret, det plejer de jo at være. Så udgangspunktet er jo, at han ikke har været med hos os. Så jeg har i lang tid egentlig ikke regnet ham som en del af det her. Og det er vel også det, jeres kilder bekræfter, siger Thomas Thomasberg.

Palmeiras og Lazio er ifølge Tipsbladets oplysninger, og som rapporteret i andre medier, to af en række interesserede klubber, der kan se idéen i at spille med Martínez som sekser eller en løbe- og tacklestærk otter.

Martínez kom i 2024 for alvor med på Uruguays landshold sammen med blandt andre Luis Suárez – læs Tipsbladets interview med Martínez om det her

Det kommer så til at koste interesserede klubber 75 millioner kroner plus skat og moms i form af præstationsklausuler, videresalg og andet guf, fodbolddirektør Peter Sand og hans team kan proppe ind i en eventuel transferaftale – ellers er der ingen aftale, virker meldingen indtil videre til at være til interesserede klubber.

Emiliano Martínez har tidligere drømt om Premier League – læs om det her

Om det så også ender sådan og med at være den præcise pris må tiden vise, og væk skal Emiliano Martínez med stor sandsynlighed i løbet af i år, hvis da ikke i løbet af de kommende uger, hvilket virker sandsynligt, nu hvor Martínez ikke er med til den afgørende Ludogorets-kamp.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

I dialog med Brøndby

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Årets mest læste – I elsker transfers!

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone