Det er lige før, vi kan kalde det en tradition.
I januar 2023 skyndte FC Midtjylland sig at få en fast aftale på plads med Emiliano Martínez og hans daværende klub Red Bull Bragantino, da langt større klubber i Europa var interesserede efter Martínez’ forrygende efterår i Europa League.
I januar 2024 var blandt andre River Plate og Cruz Azul på banen sammen med europæiske klubber, efter der havde været Premier League-interesse fra Everton, West Ham og Luton i sommeren 2023, og nu, hvor det er januar igen, er der nok en gang interesse for Martínez.
Hvor det i 2023 og 2024 ikke var tæt på, at noget faldt på plads, er interessen denne gang mere seriøs, uden at noget endnu er tæt på.
Som bold.dk først rapporterede, er den brasilianske topklub Palmeiras interesseret, og det er en interesse i en ganske anden kategori, end når middelklubberne i Brasiliens storbyer og provinsklubber forsøger at leje eller købe Juninho og Paulinho for få millioner kroner.
Palmeiras er i disse døgn ved at sælge den 19-årige midtstopper Vitor Reis, der tidligere i denne uge blev fotograferet på et fly, hvor han angiveligt var på vej til England for at få det sidste på plads med Manchester City.
Den handel har en værdi for Palmeiras på 35 millioner euro, cirka 260 millioner kroner, som kommer oven i pengene fra sidste års kæmpesalg af Endrick til Real Madrid og et stort salg af Luis Guilherme til West Ham.
Og det giver Palmeiras fint råd til en profil som Emiliano Martínez, der er på Uruguays landshold ud over at være en vigtig spiller for FCM.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har tilbuddet fra São Paulo-klubben rundet 50 millioner kroner, uden Palmeiras endnu har været tæt på FC Midtjyllands værdisætning, der ligger på 75 millioner kroner og videresalg samt præstationsklausuler, hvilket også har været FCM’s pris på Martínez i tidligere transfervinduer.
Kan slutte sig til Isaksen
Palmeiras er ikke alene om at se gode muligheder i Martínez.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er en af de interesserede europæiske klubber Lazio, der som bekendt allerede har Gustav Isaksen, der blev købt for over 100 millioner kroner i FCM i 2023.

Emiliano Martínez i FCM’s kamp i Rom mod Lazio i efteråret 2022. Foto: Alamy
Lazio har fulgt Martínez’ karriere i lang tid – således var Lazio allerede interesseret, efter Martínez’ spillede en forrygende kamp, da FCM slog Lazio 5-1 i Europa League i efteråret 2022.
Der er også anden italiensk og europæisk interesse for midtbanespilleren, der efter et langt skadesfravær fra september 2023 til midt i foråret 2024 spillede et godt efterår og i Tipsbladets bog var FCM’s mest stabile spiller set over halvsæsonen.
Lazio har i forvejen Matúas Vecino, der har spillet for Uruguays landshold, og haft flere andre spillere fra landet og andre førende sydamerikanske fodboldnationer gennem årene.
Er Sydamerika en mulighed?
Martínez har tidligere fortalt Tipsbladet om lysten til en dag at spille i Premier League, og spørgsmålet er, om Sydamerika også kan lokke midtbanespilleren.
Martínez’ må have været en af de spillere i Superligaen, der har rejst flest kilometer de seneste par år på grund af ture med landsholdet, og som Tipsbladet rapporterede, gav Thomas Thomasberg på et tidspunkt i 2024 Martínez nogle dages fri for at få en lille puster.
Der kunne en topklub i Brasilien måske være tillokkende med et mildere klima (São Paulo er betydeligt køligere end Rio de Janeiro og minder mere om Sydeuropa) og god fodbold på et tophold, der som vicemester spiller i Copa Libertadores her i 2025 og også er med til det nye, udvidede klub-VM i USA til sommer, mens en retur til Europa stadig kunne være mulighed om et par år med rigtig mange øjne på topklubberne i Brasilien.
Med interesserede klubber i Europa er det dog også en mulighed at blive på kontinentet, hvis interesserede klubber ellers møder FCM’s priskrav og er attraktive for midtbanespilleren.
Om et skifte sker er dog overhovedet ikke sikkert.
Penge i kassen er fortsat ikke noget problem for FCM, Martínez er en vigtig spiller, og FCM har de seneste år haft is i maven i forhold til tilbud og har ikke den store grund til at sælge, med mindre buddet når den størrelse, man kræver.
Med mange penge på bankkontoen vil det også næsten være mærkeligt, hvis ikke Palmeiras har andre spillere på listen.
I engelske og brasilianske medier er Palmeiras sat i forbindelse med Andreas Pereira fra Fulham og den brasiliansk fødte Europamester med Italien Jorginho fra Arsenal, så det er langt fra sikkert, man i sidste ende vil hente Martínez i den danske mesterklub.
Palmeiras har i forvejen Joaquín Piquerez, en 26-årig forsvarsspiller, og har netop købt Facundo Torres, en 24-årig offensivspiller, der er kommet fra Orlando City. Begge er ligesom Emiliano Martínez inde omkring Uruguays landshold.
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM