FC København har tirsdag offentliggjort salget af det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.
Som Tipsbladet mandag kunne løfte sløret for, har den norske klub indløst frikøbsklausulen, som blev lavet i den lejeaftale, der i sommer sendte klubbens tidligere U19-anfører til Norge, og dermed var det tak for denne gang i den danske hovedstad.
Men det kan sagtens blive til et gensyn.
Således kan Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, med salget af Noah Sahsah sikrede sig en tilbagekøbsklausul, så Superligaens førerhold har førsteret, hvis man vil hente ham tilbage til Parken, mens han er i Rosenborg.
Og hvis det ikke skulle have interesse, er der stadig stor grund til for københavnerne at ønske Noah Sahsah al mulig succes på Alfred Johanssons mandskab.
For udvikler Noah Sahsah sig som ønsket, så han får indfriet sit store potentiale og bliver interessant for endnu større klubber end Rosenborg, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger sikret sig en videresalgsklausul på hele 25 procent af et fremtidigt salg.
Noah Sahsah er et produkt af FCK Talent, og han slog sit navn fast i sidste sæson, hvor han var en bærende figur på løvernes U19-mandskab, der i en ellers hård Youth League-gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München slog sig videre til slutspillet.
Her scorede Noah Sahsah blandt andet et vigtigt matchvindermål til 3-2 mod Bayern München, men under jubelscenen fik han en slem skade, der satte ham tilbage i en ellers lovende FCK-karriere.

Derfor var det oplagt for alle parter at komme til Rosenborg, og her har Noah Sahsah igen fundet fodfæstet med mål og flere og flere minutter på et mandskab, som siden danskerens ankomst kun har tabt to kampe i Eliteserien og nu kan glæde sig over at skulle spille i Europa.
Mandskabet sikrede sig på sidste spilledag en fjerdeplads i Eliteserien.
Men det er ikke ensbetydende med et endegyldigt farvel til FC København for Noah Sahsah, hvilket både spilleren og Sune Smith-Nielsen også lagde tryk på tirsdag.
– Vi kan kun udtrykke stor respekt for den måde, han har kæmpet sig tilbage, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden. Måske det en dag i fremtiden igen bliver i København, sagde Sune Smith-Nielsen til FCKs hjemmeside, mens Noah Sahsah tilføjede:
– Det er vemodigt at skulle sige farvel til den klub, jeg elsker, og som jeg holder rigtig meget af. Men jeg har samtidig stor respekt for den ærlighed, der har været om min situation, og F.C. København har været meget åbne i dialogen om, hvor de så mig.
– Og de vil i bund og grund bare gerne se mig lykkes med min fodboldkarriere, og måske det kan blive i F.C. København en dag i fremtiden – hvem ved.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM