FC København har tirsdag offentliggjort salget af det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.
Som Tipsbladet mandag kunne løfte sløret for, har den norske klub indløst frikøbsklausulen, som blev lavet i den lejeaftale, der i sommer sendte klubbens tidligere U19-anfører til Norge, og dermed var det tak for denne gang i den danske hovedstad.
Men det kan sagtens blive til et gensyn.
Således kan Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, med salget af Noah Sahsah sikrede sig en tilbagekøbsklausul, så Superligaens førerhold har førsteret, hvis man vil hente ham tilbage til Parken, mens han er i Rosenborg.
Og hvis det ikke skulle have interesse, er der stadig stor grund til for københavnerne at ønske Noah Sahsah al mulig succes på Alfred Johanssons mandskab.
For udvikler Noah Sahsah sig som ønsket, så han får indfriet sit store potentiale og bliver interessant for endnu større klubber end Rosenborg, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger sikret sig en videresalgsklausul på hele 25 procent af et fremtidigt salg.
Noah Sahsah er et produkt af FCK Talent, og han slog sit navn fast i sidste sæson, hvor han var en bærende figur på løvernes U19-mandskab, der i en ellers hård Youth League-gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München slog sig videre til slutspillet.
Her scorede Noah Sahsah blandt andet et vigtigt matchvindermål til 3-2 mod Bayern München, men under jubelscenen fik han en slem skade, der satte ham tilbage i en ellers lovende FCK-karriere.

Derfor var det oplagt for alle parter at komme til Rosenborg, og her har Noah Sahsah igen fundet fodfæstet med mål og flere og flere minutter på et mandskab, som siden danskerens ankomst kun har tabt to kampe i Eliteserien og nu kan glæde sig over at skulle spille i Europa.
Mandskabet sikrede sig på sidste spilledag en fjerdeplads i Eliteserien.
Men det er ikke ensbetydende med et endegyldigt farvel til FC København for Noah Sahsah, hvilket både spilleren og Sune Smith-Nielsen også lagde tryk på tirsdag.
– Vi kan kun udtrykke stor respekt for den måde, han har kæmpet sig tilbage, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden. Måske det en dag i fremtiden igen bliver i København, sagde Sune Smith-Nielsen til FCKs hjemmeside, mens Noah Sahsah tilføjede:
– Det er vemodigt at skulle sige farvel til den klub, jeg elsker, og som jeg holder rigtig meget af. Men jeg har samtidig stor respekt for den ærlighed, der har været om min situation, og F.C. København har været meget åbne i dialogen om, hvor de så mig.
– Og de vil i bund og grund bare gerne se mig lykkes med min fodboldkarriere, og måske det kan blive i F.C. København en dag i fremtiden – hvem ved.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Rasmus Højlund har ikke set det før
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Kæmpe stjerne besøger København
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER