Afsløring: FCK har tilbagekøbsklausul på Sahsah

FC København har førsteret til at hente Noah Sahsah, hvis man ønsker det, da klubben har sikret sig en tilbagekøbsklausul på stortalentet. Superligaens førerhold har også fået en videresalgsklausul på hele 25 procent af en fremtidig transfer.



FC København har tirsdag offentliggjort salget af det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.

Som Tipsbladet mandag kunne løfte sløret for, har den norske klub indløst frikøbsklausulen, som blev lavet i den lejeaftale, der i sommer sendte klubbens tidligere U19-anfører til Norge, og dermed var det tak for denne gang i den danske hovedstad.

Men det kan sagtens blive til et gensyn.

Således kan Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, med salget af Noah Sahsah sikrede sig en tilbagekøbsklausul, så Superligaens førerhold har førsteret, hvis man vil hente ham tilbage til Parken, mens han er i Rosenborg.

Og hvis det ikke skulle have interesse, er der stadig stor grund til for københavnerne at ønske Noah Sahsah al mulig succes på Alfred Johanssons mandskab.

For udvikler Noah Sahsah sig som ønsket, så han får indfriet sit store potentiale og bliver interessant for endnu større klubber end Rosenborg, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger sikret sig en videresalgsklausul på hele 25 procent af et fremtidigt salg.

Noah Sahsah er et produkt af FCK Talent, og han slog sit navn fast i sidste sæson, hvor han var en bærende figur på løvernes U19-mandskab, der i en ellers hård Youth League-gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München slog sig videre til slutspillet.

Her scorede Noah Sahsah blandt andet et vigtigt matchvindermål til 3-2 mod Bayern München, men under jubelscenen fik han en slem skade, der satte ham tilbage i en ellers lovende FCK-karriere.

sahsah2

Noah Sahsah er blevet købt i FC København, men Superliga-klubben kan hente ham tilbage. Foto: Rosenborg

Derfor var det oplagt for alle parter at komme til Rosenborg, og her har Noah Sahsah igen fundet fodfæstet med mål og flere og flere minutter på et mandskab, som siden danskerens ankomst kun har tabt to kampe i Eliteserien og nu kan glæde sig over at skulle spille i Europa.

Mandskabet sikrede sig på sidste spilledag en fjerdeplads i Eliteserien.

Men det er ikke ensbetydende med et endegyldigt farvel til FC København for Noah Sahsah, hvilket både spilleren og Sune Smith-Nielsen også lagde tryk på tirsdag.

– Vi kan kun udtrykke stor respekt for den måde, han har kæmpet sig tilbage, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden. Måske det en dag i fremtiden igen bliver i København, sagde Sune Smith-Nielsen til FCKs hjemmeside, mens Noah Sahsah tilføjede:

– Det er vemodigt at skulle sige farvel til den klub, jeg elsker, og som jeg holder rigtig meget af. Men jeg har samtidig stor respekt for den ærlighed, der har været om min situation, og F.C. København har været meget åbne i dialogen om, hvor de så mig.

– Og de vil i bund og grund bare gerne se mig lykkes med min fodboldkarriere, og måske det kan blive i F.C. København en dag i fremtiden – hvem ved.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Solgt for 285 millioner

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Spøger i kæmpeklub

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Kæmpe forløsning for FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Hingste sparker Falke i Casablanca