FC København har tirsdag offentliggjort salget af det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.
Som Tipsbladet mandag kunne løfte sløret for, har den norske klub indløst frikøbsklausulen, som blev lavet i den lejeaftale, der i sommer sendte klubbens tidligere U19-anfører til Norge, og dermed var det tak for denne gang i den danske hovedstad.
Men det kan sagtens blive til et gensyn.
Således kan Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, med salget af Noah Sahsah sikrede sig en tilbagekøbsklausul, så Superligaens førerhold har førsteret, hvis man vil hente ham tilbage til Parken, mens han er i Rosenborg.
Og hvis det ikke skulle have interesse, er der stadig stor grund til for københavnerne at ønske Noah Sahsah al mulig succes på Alfred Johanssons mandskab.
For udvikler Noah Sahsah sig som ønsket, så han får indfriet sit store potentiale og bliver interessant for endnu større klubber end Rosenborg, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger sikret sig en videresalgsklausul på hele 25 procent af et fremtidigt salg.
Noah Sahsah er et produkt af FCK Talent, og han slog sit navn fast i sidste sæson, hvor han var en bærende figur på løvernes U19-mandskab, der i en ellers hård Youth League-gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München slog sig videre til slutspillet.
Her scorede Noah Sahsah blandt andet et vigtigt matchvindermål til 3-2 mod Bayern München, men under jubelscenen fik han en slem skade, der satte ham tilbage i en ellers lovende FCK-karriere.

Derfor var det oplagt for alle parter at komme til Rosenborg, og her har Noah Sahsah igen fundet fodfæstet med mål og flere og flere minutter på et mandskab, som siden danskerens ankomst kun har tabt to kampe i Eliteserien og nu kan glæde sig over at skulle spille i Europa.
Mandskabet sikrede sig på sidste spilledag en fjerdeplads i Eliteserien.
Men det er ikke ensbetydende med et endegyldigt farvel til FC København for Noah Sahsah, hvilket både spilleren og Sune Smith-Nielsen også lagde tryk på tirsdag.
– Vi kan kun udtrykke stor respekt for den måde, han har kæmpet sig tilbage, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden. Måske det en dag i fremtiden igen bliver i København, sagde Sune Smith-Nielsen til FCKs hjemmeside, mens Noah Sahsah tilføjede:
– Det er vemodigt at skulle sige farvel til den klub, jeg elsker, og som jeg holder rigtig meget af. Men jeg har samtidig stor respekt for den ærlighed, der har været om min situation, og F.C. København har været meget åbne i dialogen om, hvor de så mig.
– Og de vil i bund og grund bare gerne se mig lykkes med min fodboldkarriere, og måske det kan blive i F.C. København en dag i fremtiden – hvem ved.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT