Afsløring: FCK har tilbagekøbsklausul på Sahsah

FC København har førsteret til at hente Noah Sahsah, hvis man ønsker det, da klubben har sikret sig en tilbagekøbsklausul på stortalentet. Superligaens førerhold har også fået en videresalgsklausul på hele 25 procent af en fremtidig transfer.



FC København har tirsdag offentliggjort salget af det store talent Noah Sahsah til Rosenborg.

Som Tipsbladet mandag kunne løfte sløret for, har den norske klub indløst frikøbsklausulen, som blev lavet i den lejeaftale, der i sommer sendte klubbens tidligere U19-anfører til Norge, og dermed var det tak for denne gang i den danske hovedstad.

Men det kan sagtens blive til et gensyn.

Således kan Tipsbladet afsløre, at sportsdirektør i FC København, Sune Smith-Nielsen, med salget af Noah Sahsah sikrede sig en tilbagekøbsklausul, så Superligaens førerhold har førsteret, hvis man vil hente ham tilbage til Parken, mens han er i Rosenborg.

Og hvis det ikke skulle have interesse, er der stadig stor grund til for københavnerne at ønske Noah Sahsah al mulig succes på Alfred Johanssons mandskab.

For udvikler Noah Sahsah sig som ønsket, så han får indfriet sit store potentiale og bliver interessant for endnu større klubber end Rosenborg, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger sikret sig en videresalgsklausul på hele 25 procent af et fremtidigt salg.

Noah Sahsah er et produkt af FCK Talent, og han slog sit navn fast i sidste sæson, hvor han var en bærende figur på løvernes U19-mandskab, der i en ellers hård Youth League-gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München slog sig videre til slutspillet.

Her scorede Noah Sahsah blandt andet et vigtigt matchvindermål til 3-2 mod Bayern München, men under jubelscenen fik han en slem skade, der satte ham tilbage i en ellers lovende FCK-karriere.

sahsah2

Noah Sahsah er blevet købt i FC København, men Superliga-klubben kan hente ham tilbage. Foto: Rosenborg

Derfor var det oplagt for alle parter at komme til Rosenborg, og her har Noah Sahsah igen fundet fodfæstet med mål og flere og flere minutter på et mandskab, som siden danskerens ankomst kun har tabt to kampe i Eliteserien og nu kan glæde sig over at skulle spille i Europa.

Mandskabet sikrede sig på sidste spilledag en fjerdeplads i Eliteserien.

Men det er ikke ensbetydende med et endegyldigt farvel til FC København for Noah Sahsah, hvilket både spilleren og Sune Smith-Nielsen også lagde tryk på tirsdag.

– Vi kan kun udtrykke stor respekt for den måde, han har kæmpet sig tilbage, og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden. Måske det en dag i fremtiden igen bliver i København, sagde Sune Smith-Nielsen til FCKs hjemmeside, mens Noah Sahsah tilføjede:

– Det er vemodigt at skulle sige farvel til den klub, jeg elsker, og som jeg holder rigtig meget af. Men jeg har samtidig stor respekt for den ærlighed, der har været om min situation, og F.C. København har været meget åbne i dialogen om, hvor de så mig.

– Og de vil i bund og grund bare gerne se mig lykkes med min fodboldkarriere, og måske det kan blive i F.C. København en dag i fremtiden – hvem ved.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei