Amin Chiakha skal ikke med til U19-EM om et par uger, selv om han er landsholdsudtaget.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København i tråd med FC Nordsjælland og OB, der har valgt at beholde Conrad Harder og Tobias Slotsager hjemme, vurderet, at Amin Chiakha simpelthen er for vigtig i Superliga-regi.
Da datoerne for Superliga-kampene og U19-EM krydser hinanden, er det klubbernes ret at træffe disse beslutninger.
18-årige Amin Chiakha er i øjeblikket i gang med preseason på Jacob Neestrups mandskab, og allerede nu har han i træning og kamp vist skarphed og mål, så FC København har afvist at give afkald på det meget store talent.
Dermed står U19-landstræner, Morten Eskesen, med endnu et afbud til angrebspladserne, da også Adam Daghim har meldt fra.
Det åbner en dør på klem for Lyngby Boldklubs lysende talent Michael Opoku, der tidligere har været en del af U19-landsholdet.
Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ser det som en blåstempling, hvis Michael Opoku bliver kaldt ind af DBU.
– Det er jo op til U19-landstræneren, og han kender jo Michael indgående, og hvad han står for. Særligt i forhold til hans fysik og fart. Hvis det er noget, de mener, de kan bruge på landsholdet til slutrunden, så har de jo vores kontaktinfo, siger Lyngby Boldklubs fodboldchef, som mener, at timingen for U19-EM er uheldig, men samtidig holder han døren åben for, at Michael Opoku kan komme med, hvis han bliver udtaget.
– Vi vil altid gerne have vores spillere med på landsholdene. Det er der, de bedste spillere er samlet, og det er et godt udstillingsvindue for spillere og klubber. Timingen er lidt dårlig i forhold til Superligaen, men at få spillere på landsholdet er altid en stor ting for os i Lyngby.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT