Amin Chiakha skal ikke med til U19-EM om et par uger, selv om han er landsholdsudtaget.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København i tråd med FC Nordsjælland og OB, der har valgt at beholde Conrad Harder og Tobias Slotsager hjemme, vurderet, at Amin Chiakha simpelthen er for vigtig i Superliga-regi.
Da datoerne for Superliga-kampene og U19-EM krydser hinanden, er det klubbernes ret at træffe disse beslutninger.
18-årige Amin Chiakha er i øjeblikket i gang med preseason på Jacob Neestrups mandskab, og allerede nu har han i træning og kamp vist skarphed og mål, så FC København har afvist at give afkald på det meget store talent.
Dermed står U19-landstræner, Morten Eskesen, med endnu et afbud til angrebspladserne, da også Adam Daghim har meldt fra.
Det åbner en dør på klem for Lyngby Boldklubs lysende talent Michael Opoku, der tidligere har været en del af U19-landsholdet.
Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ser det som en blåstempling, hvis Michael Opoku bliver kaldt ind af DBU.
– Det er jo op til U19-landstræneren, og han kender jo Michael indgående, og hvad han står for. Særligt i forhold til hans fysik og fart. Hvis det er noget, de mener, de kan bruge på landsholdet til slutrunden, så har de jo vores kontaktinfo, siger Lyngby Boldklubs fodboldchef, som mener, at timingen for U19-EM er uheldig, men samtidig holder han døren åben for, at Michael Opoku kan komme med, hvis han bliver udtaget.
– Vi vil altid gerne have vores spillere med på landsholdene. Det er der, de bedste spillere er samlet, og det er et godt udstillingsvindue for spillere og klubber. Timingen er lidt dårlig i forhold til Superligaen, men at få spillere på landsholdet er altid en stor ting for os i Lyngby.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Holland – Japan
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN