Afsløring: FCK holder Amin Chiakha hjemme fra EM

FC København har meddelt DBU, at Amin Chiakha ikke skal med til EM-slutrunden om et par uger. Han er for vigtig for Superliga-holdet. Det åbner en dør på klem for Michael Opoku fra Lyngby Boldklub.



Amin Chiakha skal ikke med til U19-EM om et par uger, selv om han er landsholdsudtaget.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København i tråd med FC Nordsjælland og OB, der har valgt at beholde Conrad Harder og Tobias Slotsager hjemme, vurderet, at Amin Chiakha simpelthen er for vigtig i Superliga-regi.

Da datoerne for Superliga-kampene og U19-EM krydser hinanden, er det klubbernes ret at træffe disse beslutninger.

18-årige Amin Chiakha er i øjeblikket i gang med preseason på Jacob Neestrups mandskab, og allerede nu har han i træning og kamp vist skarphed og mål, så FC København har afvist at give afkald på det meget store talent.

Dermed står U19-landstræner, Morten Eskesen, med endnu et afbud til angrebspladserne, da også Adam Daghim har meldt fra.

Det åbner en dør på klem for Lyngby Boldklubs lysende talent Michael Opoku, der tidligere har været en del af U19-landsholdet. 

Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ser det som en blåstempling, hvis Michael Opoku bliver kaldt ind af DBU.

– Det er jo op til U19-landstræneren, og han kender jo Michael indgående, og hvad han står for. Særligt i forhold til hans fysik og fart. Hvis det er noget, de mener, de kan bruge på landsholdet til slutrunden, så har de jo vores kontaktinfo, siger Lyngby Boldklubs fodboldchef, som mener, at timingen for U19-EM er uheldig, men samtidig holder han døren åben for, at Michael Opoku kan komme med, hvis han bliver udtaget.

– Vi vil altid gerne have vores spillere med på landsholdene. Det er der, de bedste spillere er samlet, og det er et godt udstillingsvindue for spillere og klubber. Timingen er lidt dårlig i forhold til Superligaen, men at få spillere på landsholdet er altid en stor ting for os i Lyngby.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?