Afsløring: FCK holder Amin Chiakha hjemme fra EM

FC København har meddelt DBU, at Amin Chiakha ikke skal med til EM-slutrunden om et par uger. Han er for vigtig for Superliga-holdet. Det åbner en dør på klem for Michael Opoku fra Lyngby Boldklub.



Amin Chiakha skal ikke med til U19-EM om et par uger, selv om han er landsholdsudtaget.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København i tråd med FC Nordsjælland og OB, der har valgt at beholde Conrad Harder og Tobias Slotsager hjemme, vurderet, at Amin Chiakha simpelthen er for vigtig i Superliga-regi.

Da datoerne for Superliga-kampene og U19-EM krydser hinanden, er det klubbernes ret at træffe disse beslutninger.

18-årige Amin Chiakha er i øjeblikket i gang med preseason på Jacob Neestrups mandskab, og allerede nu har han i træning og kamp vist skarphed og mål, så FC København har afvist at give afkald på det meget store talent.

Dermed står U19-landstræner, Morten Eskesen, med endnu et afbud til angrebspladserne, da også Adam Daghim har meldt fra.

Det åbner en dør på klem for Lyngby Boldklubs lysende talent Michael Opoku, der tidligere har været en del af U19-landsholdet. 

Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ser det som en blåstempling, hvis Michael Opoku bliver kaldt ind af DBU.

– Det er jo op til U19-landstræneren, og han kender jo Michael indgående, og hvad han står for. Særligt i forhold til hans fysik og fart. Hvis det er noget, de mener, de kan bruge på landsholdet til slutrunden, så har de jo vores kontaktinfo, siger Lyngby Boldklubs fodboldchef, som mener, at timingen for U19-EM er uheldig, men samtidig holder han døren åben for, at Michael Opoku kan komme med, hvis han bliver udtaget.

– Vi vil altid gerne have vores spillere med på landsholdene. Det er der, de bedste spillere er samlet, og det er et godt udstillingsvindue for spillere og klubber. Timingen er lidt dårlig i forhold til Superligaen, men at få spillere på landsholdet er altid en stor ting for os i Lyngby.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Mexico – Ecuador

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Frankrig – Sverige

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afviste Premier League-klubber

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek