Amin Chiakha skal ikke med til U19-EM om et par uger, selv om han er landsholdsudtaget.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København i tråd med FC Nordsjælland og OB, der har valgt at beholde Conrad Harder og Tobias Slotsager hjemme, vurderet, at Amin Chiakha simpelthen er for vigtig i Superliga-regi.
Da datoerne for Superliga-kampene og U19-EM krydser hinanden, er det klubbernes ret at træffe disse beslutninger.
18-årige Amin Chiakha er i øjeblikket i gang med preseason på Jacob Neestrups mandskab, og allerede nu har han i træning og kamp vist skarphed og mål, så FC København har afvist at give afkald på det meget store talent.
Dermed står U19-landstræner, Morten Eskesen, med endnu et afbud til angrebspladserne, da også Adam Daghim har meldt fra.
Det åbner en dør på klem for Lyngby Boldklubs lysende talent Michael Opoku, der tidligere har været en del af U19-landsholdet.
Lyngby Boldklubs fodboldchef, Nicas Kjeldsen, ser det som en blåstempling, hvis Michael Opoku bliver kaldt ind af DBU.
– Det er jo op til U19-landstræneren, og han kender jo Michael indgående, og hvad han står for. Særligt i forhold til hans fysik og fart. Hvis det er noget, de mener, de kan bruge på landsholdet til slutrunden, så har de jo vores kontaktinfo, siger Lyngby Boldklubs fodboldchef, som mener, at timingen for U19-EM er uheldig, men samtidig holder han døren åben for, at Michael Opoku kan komme med, hvis han bliver udtaget.
– Vi vil altid gerne have vores spillere med på landsholdene. Det er der, de bedste spillere er samlet, og det er et godt udstillingsvindue for spillere og klubber. Timingen er lidt dårlig i forhold til Superligaen, men at få spillere på landsholdet er altid en stor ting for os i Lyngby.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TOPNYHED