Mohamed Elyounoussis frikøbsklausul har i nu et år fyldt en hel del, men snart kan det være passé.
Tipsbladet kan afsløre, at FC København og Mohamed Elyounoussi forhandler om en ny kontrakt, hvor man vil fjerne frikøbsklausulerne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Mohamed Elyounoussi lige nu tre tilbud foran sig. Og et af dem er meget interessant fra FC København, som har givet den norske stjerne over dem alle et tilbud om en kontraktforlængelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger vil klubben gerne forlænge den nuværende kontrakt, som går til sommeren 2027, så den nye aftale vil løbe et år mere.
Elyounoussi og familien elsker KBH
Udsigten til en forlængelse er klart til stede. Som Tipsbladet forstår det, elsker Mohamed Elyounoussi og hans familie at være i FCK og at bo i København, og han er klar til at takke nej til meget store økonomiske tilbud for at blive i FC København.
Således er knasten lige nu, hvor lang aftalen skal være.
Ifølge Tipsbladets oplysninger vil Mohamed Elyounoussi gerne forlænge med de danske Double-vindere, hvis de tilbyder ham to år mere oven i den nuværende aftale – så han bliver i København til sommeren 2029. Altså er det et år, der skiller de to parter lige nu.

Superliga-cheftrænere vilde med Elyounoussi
Samtidig kan FC København konstatere, at store klubber i udlandet er helt vilde med Mohamed Elyounoussi og prøver at få ham væk fra de danske mestre.
Således har det i de seneste dage været meldt i tyrkiske medier, at Trabzonspor er ude efter ham, og det passer ifølge Tipsbladets kilder, som også fortæller, at Elyounoussi har tre tilbud liggende lige nu.
Det gælder Trabzonspor, en unavngiven klub og så FC København, som altså vil beholde sin vigtige spiller længere end den nuværende kontrakt.
30-årige Elyounoussi er nemlig vel nok FC Københavns største stjerne, og han blev i efteråret kåret som Efterårets Profil i disse spalter af Superligaens cheftrænere.
Det forstår man. Elyounoussi er enormt afgørende for FCK’s hold, hvor han næsten altid leverer på et tårnhøjt niveau, der rækker til mere end dansk klubfodbold.
Hans fleksibilitet gør ham også til en afgørende brik for Jacob Neestrup, der kan bruge Elyounoussi på begge kanter eller centralt, uden at det går ud over kvaliteten.
Frikøbsklausul på 15 millioner kroner
I sidste sæson spillede nordmanden en stor rolle i mesterskabet, og i alt var han involveret i 20 scoringer i 48 kampe på tværs af alle turneringer.
Det gør, at Elyounoussis navn altså også er varmt uden for landets grænser, mens han stadig har mange gode år i sig som topspiller.
Den store interesse fra udlandet skyldes også i den grad, at nordmanden har en frikøbsklausul, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på to millioner euro, 15 millioner kroner, denne sommer.
Derfor bør det være en prioritet for sportsdirektør Sune Smith-Nielsen at få styr på kontrakten med Superliga-stjernen, og det arbejde er altså i fuld gang.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Forstår intet af stor dansk transfer

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Kæmpe milliontab

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Må acceptere stor lønnedgang

“Et kup” at hente dansk angriber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Aflyser sommerferien

Lover transfers

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Diogo Jota død i trafikulykke

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

FCK-kamp afblæst

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Afsløring: Horsens i millionhandel

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Er han Viborgs næste cheftræner?

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen