Afsløring: Lyngby sælger Kolbeinn Finnsson

Den islandske landsholdsspiller Kolbeinn Finnsson skifter til Utrecht på en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet afsløre.



Det bliver Utrecht, der vinder kampen om Kolbeinn Finnsson.

Tipsbladet kan afsløre, at Lyngby Boldklub og den hollandske klub er blevet enige om et salg, der indbringer de kongeblå 500.000 euro, lige i underkanten af fire millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger træner venstrebacken derfor ikke længere med hos Lyngby Boldklub, da der er givet grønt lys til, at han kan rejse. I Holland får han en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet fortælle. 

Også Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på den islandske landsholdsspiller, men det bliver altså Utrecht, som løber med ham. Det kunne Tipsbladet fortælle om mandag.

24-årige Kolbeinn Finnsson har kun 10 måneder tilbage af sin kontrakt i Lyngby Boldklub, og der er flere årsager til, at klubben lader ham gå nu.

Dels er der det omtalte udløb af kontrakten, men der er også den mundtlige aftale, som man ønsker at overholde fra i vinter, hvor Lyngby Boldklub sagde nej til tocifrede millionbud for at holde ham i den vigtige kamp om overlevelse.

2XP8HTH

Foto: Alamy

Dengang gav man håndslag på, at han denne vinter kunne få lov til at skifte klub til et mindre beløb.

Men Lyngby Boldklub tjener alligevel godt på venstrebacken, da han for halvandet år siden kom transferfrit til Danmark fra Dortmunds andethold.

Lyngby Boldklub har i øjeblikket den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi på træningsbanen, og det kan ikke udelukkes, at parterne laver en aftale, som gør, at man hurtigt finder en afløser for Kolbeinn Finnsson.

Også på målmandsposten og i angrebet er der snart nye ansigter i form af Jonas Krumrey og Magnus Warming.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: Arthur Israel til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Køber ind i Barcelona

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Schweiz – Canada

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans