Afsløring: Lyngby sælger Kolbeinn Finnsson

Den islandske landsholdsspiller Kolbeinn Finnsson skifter til Utrecht på en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet afsløre.



Det bliver Utrecht, der vinder kampen om Kolbeinn Finnsson.

Tipsbladet kan afsløre, at Lyngby Boldklub og den hollandske klub er blevet enige om et salg, der indbringer de kongeblå 500.000 euro, lige i underkanten af fire millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger træner venstrebacken derfor ikke længere med hos Lyngby Boldklub, da der er givet grønt lys til, at han kan rejse. I Holland får han en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet fortælle. 

Også Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på den islandske landsholdsspiller, men det bliver altså Utrecht, som løber med ham. Det kunne Tipsbladet fortælle om mandag.

24-årige Kolbeinn Finnsson har kun 10 måneder tilbage af sin kontrakt i Lyngby Boldklub, og der er flere årsager til, at klubben lader ham gå nu.

Dels er der det omtalte udløb af kontrakten, men der er også den mundtlige aftale, som man ønsker at overholde fra i vinter, hvor Lyngby Boldklub sagde nej til tocifrede millionbud for at holde ham i den vigtige kamp om overlevelse.

2XP8HTH

Foto: Alamy

Dengang gav man håndslag på, at han denne vinter kunne få lov til at skifte klub til et mindre beløb.

Men Lyngby Boldklub tjener alligevel godt på venstrebacken, da han for halvandet år siden kom transferfrit til Danmark fra Dortmunds andethold.

Lyngby Boldklub har i øjeblikket den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi på træningsbanen, og det kan ikke udelukkes, at parterne laver en aftale, som gør, at man hurtigt finder en afløser for Kolbeinn Finnsson.

Også på målmandsposten og i angrebet er der snart nye ansigter i form af Jonas Krumrey og Magnus Warming.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCM’s Europa League-modstander

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’