Afsløring: Lyngby sælger Kolbeinn Finnsson

Den islandske landsholdsspiller Kolbeinn Finnsson skifter til Utrecht på en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet afsløre.



Det bliver Utrecht, der vinder kampen om Kolbeinn Finnsson.

Tipsbladet kan afsløre, at Lyngby Boldklub og den hollandske klub er blevet enige om et salg, der indbringer de kongeblå 500.000 euro, lige i underkanten af fire millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger træner venstrebacken derfor ikke længere med hos Lyngby Boldklub, da der er givet grønt lys til, at han kan rejse. I Holland får han en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet fortælle. 

Også Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på den islandske landsholdsspiller, men det bliver altså Utrecht, som løber med ham. Det kunne Tipsbladet fortælle om mandag.

24-årige Kolbeinn Finnsson har kun 10 måneder tilbage af sin kontrakt i Lyngby Boldklub, og der er flere årsager til, at klubben lader ham gå nu.

Dels er der det omtalte udløb af kontrakten, men der er også den mundtlige aftale, som man ønsker at overholde fra i vinter, hvor Lyngby Boldklub sagde nej til tocifrede millionbud for at holde ham i den vigtige kamp om overlevelse.

2XP8HTH

Foto: Alamy

Dengang gav man håndslag på, at han denne vinter kunne få lov til at skifte klub til et mindre beløb.

Men Lyngby Boldklub tjener alligevel godt på venstrebacken, da han for halvandet år siden kom transferfrit til Danmark fra Dortmunds andethold.

Lyngby Boldklub har i øjeblikket den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi på træningsbanen, og det kan ikke udelukkes, at parterne laver en aftale, som gør, at man hurtigt finder en afløser for Kolbeinn Finnsson.

Også på målmandsposten og i angrebet er der snart nye ansigter i form af Jonas Krumrey og Magnus Warming.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

OB – Sønderjyske

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’