Afsløring: Lyngby sælger Kolbeinn Finnsson

Den islandske landsholdsspiller Kolbeinn Finnsson skifter til Utrecht på en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet afsløre.



Det bliver Utrecht, der vinder kampen om Kolbeinn Finnsson.

Tipsbladet kan afsløre, at Lyngby Boldklub og den hollandske klub er blevet enige om et salg, der indbringer de kongeblå 500.000 euro, lige i underkanten af fire millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger træner venstrebacken derfor ikke længere med hos Lyngby Boldklub, da der er givet grønt lys til, at han kan rejse. I Holland får han en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet fortælle. 

Også Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på den islandske landsholdsspiller, men det bliver altså Utrecht, som løber med ham. Det kunne Tipsbladet fortælle om mandag.

24-årige Kolbeinn Finnsson har kun 10 måneder tilbage af sin kontrakt i Lyngby Boldklub, og der er flere årsager til, at klubben lader ham gå nu.

Dels er der det omtalte udløb af kontrakten, men der er også den mundtlige aftale, som man ønsker at overholde fra i vinter, hvor Lyngby Boldklub sagde nej til tocifrede millionbud for at holde ham i den vigtige kamp om overlevelse.

2XP8HTH

Foto: Alamy

Dengang gav man håndslag på, at han denne vinter kunne få lov til at skifte klub til et mindre beløb.

Men Lyngby Boldklub tjener alligevel godt på venstrebacken, da han for halvandet år siden kom transferfrit til Danmark fra Dortmunds andethold.

Lyngby Boldklub har i øjeblikket den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi på træningsbanen, og det kan ikke udelukkes, at parterne laver en aftale, som gør, at man hurtigt finder en afløser for Kolbeinn Finnsson.

Også på målmandsposten og i angrebet er der snart nye ansigter i form af Jonas Krumrey og Magnus Warming.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Premier League-dansker skal have ny manager

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Han vender hjem til FC København

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Vender tilbage til skærmen