Afsløring: Lyngby sælger Kolbeinn Finnsson

Den islandske landsholdsspiller Kolbeinn Finnsson skifter til Utrecht på en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet afsløre.



Det bliver Utrecht, der vinder kampen om Kolbeinn Finnsson.

Tipsbladet kan afsløre, at Lyngby Boldklub og den hollandske klub er blevet enige om et salg, der indbringer de kongeblå 500.000 euro, lige i underkanten af fire millioner kroner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger træner venstrebacken derfor ikke længere med hos Lyngby Boldklub, da der er givet grønt lys til, at han kan rejse. I Holland får han en treårig aftale med option på yderligere en sæson, kan Tipsbladet fortælle. 

Også Holstein Kiel fra Bundesligaen har budt på den islandske landsholdsspiller, men det bliver altså Utrecht, som løber med ham. Det kunne Tipsbladet fortælle om mandag.

24-årige Kolbeinn Finnsson har kun 10 måneder tilbage af sin kontrakt i Lyngby Boldklub, og der er flere årsager til, at klubben lader ham gå nu.

Dels er der det omtalte udløb af kontrakten, men der er også den mundtlige aftale, som man ønsker at overholde fra i vinter, hvor Lyngby Boldklub sagde nej til tocifrede millionbud for at holde ham i den vigtige kamp om overlevelse.

2XP8HTH

Foto: Alamy

Dengang gav man håndslag på, at han denne vinter kunne få lov til at skifte klub til et mindre beløb.

Men Lyngby Boldklub tjener alligevel godt på venstrebacken, da han for halvandet år siden kom transferfrit til Danmark fra Dortmunds andethold.

Lyngby Boldklub har i øjeblikket den tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi på træningsbanen, og det kan ikke udelukkes, at parterne laver en aftale, som gør, at man hurtigt finder en afløser for Kolbeinn Finnsson.

Også på målmandsposten og i angrebet er der snart nye ansigter i form af Jonas Krumrey og Magnus Warming.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek