Afsløring: Malmö har budt på Superliga-profil

Tipsbladet kan afsløre, at Malmö FF har fået et stort bud på Silkeborg-stjerne afvist.



Det er kun et år siden, at Silkeborg IF hentede forsvarsspiller Tobias Salquist på en fri transfer i Hobro IK, men den 26-årige stopper er i dag mange millioner værd, fordi han i 2021 har været fantastisk for midtjyderne.

Faktisk så fremragende, at en af Skandinaviens største klubber har testet Silkeborgs villighed til at sælge.

Selv om det kun er en måned siden, at Tobias Salquist forlængede sin kontrakt med den dygtige stopper, kan Tipsbladet nu afsløre, at de svenske mestre Malmö FF har budt et pænt millionbeløb på Tobias Salquist.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er buddet på Salquist på mere end fem millioner kroner, men det bud er blevet afvist af SIF’s sportslige ledelse, der vil holde på den dygtige stopper i et forår, hvor man spiller med om top seks. Silkeborg IF lever i høj grad af at sælge spillere, og her har klubben haft mulighed for at gøre en storslået forretning, men alligevel har jyderne altså takket nej til den svenske mesterklub. 

Tobias Salquist kom som ung frem i netop SIF og har været forbi de udenlandske klubber Zulte Waregem og Lilleström, inden han kom tilbage til dansk fodbold og Hobro i september 2020.

I efteråret fortalte han til Tipsbladet, at hans succes blandt andet hænger sammen med, at han har fundet ro. At han har ændret sig en del, er blevet far og har fået styr på sit liv. Og derfor nyder han nu også stor succes i karrieren.

I foråret 2021 var han ganske enkelt fremragende, da SIF sammen med Viborg FF knuste stort set al modstand og rykkede op i Superligaen, og i efteråret er de gode præstationer bare fortsat i dansk fodbolds bedste række.

1. august sendte klublegenden Morten Bruun, der også kommenterer for Discovery, et tweet ud med teksten ”Tobias Salquist er en af de bedste centerforsvarere i Superligaen”, og præstationerne i efteråret har været så gode, at han af Tipsbladets læsere blev stemt ind som en af de to bedste stoppere på Efterårets Hold, ligesom han af TV3 Sports Offside-studie blev stemt ind på mediets Efterårets Hold.

I fodbold er det ofte med at smede, mens jernet et varmt, og derfor er et skifte til Malmö FF efter alt at dømme en mulighed, Tobias Salquist gerne vil forfølge. Den 26-årige stopper vil kunne spille for en klub, der kan tilbyde europæisk fodbold, byen ligger tæt på Danmark, og der er en mulighed for at score en større løn, end SIF kan tilbyde.

Et skifte til Malmö FF vil sætte flueben ved mange af de ting, danske fodboldspillere går og drømmer om.

Afviser at udtale sig
Men indtil videre har SIF altså afvist buddene på Tobias Salquist.

Tipsbladet har forsøgt at få reaktioner på millionbuddet fra de svenske mestre, der lige har spillet Champions League-gruppespil i efteråret og til sommer igen deltager i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg IF’s sportschef, Jesper Stüker, siger til Tipsbladet:

– Sådan nogle ting har vi ikke nogen kommentar til. Det er sådan noget, vi gerne vil have fortrolighed omkring, så jeg afholder mig fra at kommentere på det.

Tipsbladet har været i kontakt med Tobias Salquist, der afviser at udtale sig om buddet fra Malmö FF. Han henviser i stedet til sin agent, Michael Johansen.

Michael Johansen ønsker ikke at kommentere på Malmö FF’s bud.

Tobias Salquists kontrakt med Silkeborg IF løber frem til 31. december 2025.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Jakob Poulsen med dyster melding

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Vejle Boldklub – Randers FC

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Blandt dette årtusindes bedste

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Han fik et lortetilbud fra OB

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage