Afsløring: Malmö har budt på Superliga-profil

Tipsbladet kan afsløre, at Malmö FF har fået et stort bud på Silkeborg-stjerne afvist.



Det er kun et år siden, at Silkeborg IF hentede forsvarsspiller Tobias Salquist på en fri transfer i Hobro IK, men den 26-årige stopper er i dag mange millioner værd, fordi han i 2021 har været fantastisk for midtjyderne.

Faktisk så fremragende, at en af Skandinaviens største klubber har testet Silkeborgs villighed til at sælge.

Selv om det kun er en måned siden, at Tobias Salquist forlængede sin kontrakt med den dygtige stopper, kan Tipsbladet nu afsløre, at de svenske mestre Malmö FF har budt et pænt millionbeløb på Tobias Salquist.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er buddet på Salquist på mere end fem millioner kroner, men det bud er blevet afvist af SIF’s sportslige ledelse, der vil holde på den dygtige stopper i et forår, hvor man spiller med om top seks. Silkeborg IF lever i høj grad af at sælge spillere, og her har klubben haft mulighed for at gøre en storslået forretning, men alligevel har jyderne altså takket nej til den svenske mesterklub. 

Tobias Salquist kom som ung frem i netop SIF og har været forbi de udenlandske klubber Zulte Waregem og Lilleström, inden han kom tilbage til dansk fodbold og Hobro i september 2020.

I efteråret fortalte han til Tipsbladet, at hans succes blandt andet hænger sammen med, at han har fundet ro. At han har ændret sig en del, er blevet far og har fået styr på sit liv. Og derfor nyder han nu også stor succes i karrieren.

I foråret 2021 var han ganske enkelt fremragende, da SIF sammen med Viborg FF knuste stort set al modstand og rykkede op i Superligaen, og i efteråret er de gode præstationer bare fortsat i dansk fodbolds bedste række.

1. august sendte klublegenden Morten Bruun, der også kommenterer for Discovery, et tweet ud med teksten ”Tobias Salquist er en af de bedste centerforsvarere i Superligaen”, og præstationerne i efteråret har været så gode, at han af Tipsbladets læsere blev stemt ind som en af de to bedste stoppere på Efterårets Hold, ligesom han af TV3 Sports Offside-studie blev stemt ind på mediets Efterårets Hold.

I fodbold er det ofte med at smede, mens jernet et varmt, og derfor er et skifte til Malmö FF efter alt at dømme en mulighed, Tobias Salquist gerne vil forfølge. Den 26-årige stopper vil kunne spille for en klub, der kan tilbyde europæisk fodbold, byen ligger tæt på Danmark, og der er en mulighed for at score en større løn, end SIF kan tilbyde.

Et skifte til Malmö FF vil sætte flueben ved mange af de ting, danske fodboldspillere går og drømmer om.

Afviser at udtale sig
Men indtil videre har SIF altså afvist buddene på Tobias Salquist.

Tipsbladet har forsøgt at få reaktioner på millionbuddet fra de svenske mestre, der lige har spillet Champions League-gruppespil i efteråret og til sommer igen deltager i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg IF’s sportschef, Jesper Stüker, siger til Tipsbladet:

– Sådan nogle ting har vi ikke nogen kommentar til. Det er sådan noget, vi gerne vil have fortrolighed omkring, så jeg afholder mig fra at kommentere på det.

Tipsbladet har været i kontakt med Tobias Salquist, der afviser at udtale sig om buddet fra Malmö FF. Han henviser i stedet til sin agent, Michael Johansen.

Michael Johansen ønsker ikke at kommentere på Malmö FF’s bud.

Tobias Salquists kontrakt med Silkeborg IF løber frem til 31. december 2025.





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Viaplay deler stor nyhed

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klubber holder øje med AaB-profil

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet