Afsløring: Malmö har budt på Superliga-profil

Tipsbladet kan afsløre, at Malmö FF har fået et stort bud på Silkeborg-stjerne afvist.



Det er kun et år siden, at Silkeborg IF hentede forsvarsspiller Tobias Salquist på en fri transfer i Hobro IK, men den 26-årige stopper er i dag mange millioner værd, fordi han i 2021 har været fantastisk for midtjyderne.

Faktisk så fremragende, at en af Skandinaviens største klubber har testet Silkeborgs villighed til at sælge.

Selv om det kun er en måned siden, at Tobias Salquist forlængede sin kontrakt med den dygtige stopper, kan Tipsbladet nu afsløre, at de svenske mestre Malmö FF har budt et pænt millionbeløb på Tobias Salquist.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er buddet på Salquist på mere end fem millioner kroner, men det bud er blevet afvist af SIF’s sportslige ledelse, der vil holde på den dygtige stopper i et forår, hvor man spiller med om top seks. Silkeborg IF lever i høj grad af at sælge spillere, og her har klubben haft mulighed for at gøre en storslået forretning, men alligevel har jyderne altså takket nej til den svenske mesterklub. 

Tobias Salquist kom som ung frem i netop SIF og har været forbi de udenlandske klubber Zulte Waregem og Lilleström, inden han kom tilbage til dansk fodbold og Hobro i september 2020.

I efteråret fortalte han til Tipsbladet, at hans succes blandt andet hænger sammen med, at han har fundet ro. At han har ændret sig en del, er blevet far og har fået styr på sit liv. Og derfor nyder han nu også stor succes i karrieren.

I foråret 2021 var han ganske enkelt fremragende, da SIF sammen med Viborg FF knuste stort set al modstand og rykkede op i Superligaen, og i efteråret er de gode præstationer bare fortsat i dansk fodbolds bedste række.

1. august sendte klublegenden Morten Bruun, der også kommenterer for Discovery, et tweet ud med teksten ”Tobias Salquist er en af de bedste centerforsvarere i Superligaen”, og præstationerne i efteråret har været så gode, at han af Tipsbladets læsere blev stemt ind som en af de to bedste stoppere på Efterårets Hold, ligesom han af TV3 Sports Offside-studie blev stemt ind på mediets Efterårets Hold.

I fodbold er det ofte med at smede, mens jernet et varmt, og derfor er et skifte til Malmö FF efter alt at dømme en mulighed, Tobias Salquist gerne vil forfølge. Den 26-årige stopper vil kunne spille for en klub, der kan tilbyde europæisk fodbold, byen ligger tæt på Danmark, og der er en mulighed for at score en større løn, end SIF kan tilbyde.

Et skifte til Malmö FF vil sætte flueben ved mange af de ting, danske fodboldspillere går og drømmer om.

Afviser at udtale sig
Men indtil videre har SIF altså afvist buddene på Tobias Salquist.

Tipsbladet har forsøgt at få reaktioner på millionbuddet fra de svenske mestre, der lige har spillet Champions League-gruppespil i efteråret og til sommer igen deltager i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg IF’s sportschef, Jesper Stüker, siger til Tipsbladet:

– Sådan nogle ting har vi ikke nogen kommentar til. Det er sådan noget, vi gerne vil have fortrolighed omkring, så jeg afholder mig fra at kommentere på det.

Tipsbladet har været i kontakt med Tobias Salquist, der afviser at udtale sig om buddet fra Malmö FF. Han henviser i stedet til sin agent, Michael Johansen.

Michael Johansen ønsker ikke at kommentere på Malmö FF’s bud.

Tobias Salquists kontrakt med Silkeborg IF løber frem til 31. december 2025.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Glem 4-4-4-4-0

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Midtjylland misser gylden chance



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?