Først sagde de nej til 30 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle for 10 dage siden. Og så endte de også med takke nej til 37,5 millioner kroner, som B.T. kunne fortælle i sidste uge.
Og nu er der sendt et nyt bud fra Sporting CP til FC Midtjylland på 19-årige Ousmane Diomande, der er udlejet til den portugisiske klub CD Mafra i denne sæson.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den portugisiske topklub vendt retur med et nyt og noget forbedret bud. Buddet ligger formentlig omkring 50 millioner kroner.
Stopperen har gjort det fantastisk i Mafra, og Sporting er ikke den eneste klub, der har kastet sin kærlighed på forsvarsspilleren. Han er også blevet scoutet af blandt andre Sevilla og Southampton, så interessen i ham er så stor, at Sporting CP formentlig frygter at blive snydt for hans signatur.
Derfor forsøger klubben altså at lukke en aftale i al hast. Og nu er det også ventet, at prisen så småt nærmer sig noget, hvor FCM som minimum vil lytte. Sagt på en anden måde: Det kan godt ende med et salg af Diomande.
Planen har ellers været, at forsvarsspilleren skulle tilbage til Ikast og Herning til sommer og kæmpe om spilletid, men pengene kan også blive så store, at man ikke kan sige nej til et salg af den 19-årige stopper, der har fire år tilbage af sin FCM-aftale.
Diomande kom til FCM for et år siden, så det er noget af en solstrålehistorie, hvis han nu sælges videre for omkring 50 millioner kroner.
Forsvarsspilleren har stadig sin første kamp for FCM’s førstehold til gode. Han har dog spillet 17 gange for Mafra i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
