Først sagde de nej til 30 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle for 10 dage siden. Og så endte de også med takke nej til 37,5 millioner kroner, som B.T. kunne fortælle i sidste uge.
Og nu er der sendt et nyt bud fra Sporting CP til FC Midtjylland på 19-årige Ousmane Diomande, der er udlejet til den portugisiske klub CD Mafra i denne sæson.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den portugisiske topklub vendt retur med et nyt og noget forbedret bud. Buddet ligger formentlig omkring 50 millioner kroner.
Stopperen har gjort det fantastisk i Mafra, og Sporting er ikke den eneste klub, der har kastet sin kærlighed på forsvarsspilleren. Han er også blevet scoutet af blandt andre Sevilla og Southampton, så interessen i ham er så stor, at Sporting CP formentlig frygter at blive snydt for hans signatur.
Derfor forsøger klubben altså at lukke en aftale i al hast. Og nu er det også ventet, at prisen så småt nærmer sig noget, hvor FCM som minimum vil lytte. Sagt på en anden måde: Det kan godt ende med et salg af Diomande.
Planen har ellers været, at forsvarsspilleren skulle tilbage til Ikast og Herning til sommer og kæmpe om spilletid, men pengene kan også blive så store, at man ikke kan sige nej til et salg af den 19-årige stopper, der har fire år tilbage af sin FCM-aftale.
Diomande kom til FCM for et år siden, så det er noget af en solstrålehistorie, hvis han nu sælges videre for omkring 50 millioner kroner.
Forsvarsspilleren har stadig sin første kamp for FCM’s førstehold til gode. Han har dog spillet 17 gange for Mafra i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
Schweiz – Colombia
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
