Afsløring: Nu hæver de buddet på FCM-juvel

De har allerede sagt nej til flere tilbud, men nu har Sporting CP sendt et nyt bud afsted til Ikast og Herning på Ousmane Diomande, forstår Tipsbladet.



Først sagde de nej til 30 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle for 10 dage siden. Og så endte de også med takke nej til 37,5 millioner kroner, som B.T. kunne fortælle i sidste uge.

Og nu er der sendt et nyt bud fra Sporting CP til FC Midtjylland på 19-årige Ousmane Diomande, der er udlejet til den portugisiske klub CD Mafra i denne sæson.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den portugisiske topklub vendt retur med et nyt og noget forbedret bud. Buddet ligger formentlig omkring 50 millioner kroner. 

Stopperen har gjort det fantastisk i Mafra, og Sporting er ikke den eneste klub, der har kastet sin kærlighed på forsvarsspilleren. Han er også blevet scoutet af blandt andre Sevilla og Southampton, så interessen i ham er så stor, at Sporting CP formentlig frygter at blive snydt for hans signatur.

Derfor forsøger klubben altså at lukke en aftale i al hast. Og nu er det også ventet, at prisen så småt nærmer sig noget, hvor FCM som minimum vil lytte. Sagt på en anden måde: Det kan godt ende med et salg af Diomande.

Planen har ellers været, at forsvarsspilleren skulle tilbage til Ikast og Herning til sommer og kæmpe om spilletid, men pengene kan også blive så store, at man ikke kan sige nej til et salg af den 19-årige stopper, der har fire år tilbage af sin FCM-aftale.

Diomande kom til FCM for et år siden, så det er noget af en solstrålehistorie, hvis han nu sælges videre for omkring 50 millioner kroner. 

Forsvarsspilleren har stadig sin første kamp for FCM’s førstehold til gode. Han har dog spillet 17 gange for Mafra i denne sæson.





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’