Afsløring: Nu hæver de buddet på FCM-juvel

De har allerede sagt nej til flere tilbud, men nu har Sporting CP sendt et nyt bud afsted til Ikast og Herning på Ousmane Diomande, forstår Tipsbladet.



Først sagde de nej til 30 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle for 10 dage siden. Og så endte de også med takke nej til 37,5 millioner kroner, som B.T. kunne fortælle i sidste uge.

Og nu er der sendt et nyt bud fra Sporting CP til FC Midtjylland på 19-årige Ousmane Diomande, der er udlejet til den portugisiske klub CD Mafra i denne sæson.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den portugisiske topklub vendt retur med et nyt og noget forbedret bud. Buddet ligger formentlig omkring 50 millioner kroner. 

Stopperen har gjort det fantastisk i Mafra, og Sporting er ikke den eneste klub, der har kastet sin kærlighed på forsvarsspilleren. Han er også blevet scoutet af blandt andre Sevilla og Southampton, så interessen i ham er så stor, at Sporting CP formentlig frygter at blive snydt for hans signatur.

Derfor forsøger klubben altså at lukke en aftale i al hast. Og nu er det også ventet, at prisen så småt nærmer sig noget, hvor FCM som minimum vil lytte. Sagt på en anden måde: Det kan godt ende med et salg af Diomande.

Planen har ellers været, at forsvarsspilleren skulle tilbage til Ikast og Herning til sommer og kæmpe om spilletid, men pengene kan også blive så store, at man ikke kan sige nej til et salg af den 19-årige stopper, der har fire år tilbage af sin FCM-aftale.

Diomande kom til FCM for et år siden, så det er noget af en solstrålehistorie, hvis han nu sælges videre for omkring 50 millioner kroner. 

Forsvarsspilleren har stadig sin første kamp for FCM’s førstehold til gode. Han har dog spillet 17 gange for Mafra i denne sæson.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er