Real Sociedad er gået all in på Orri Oskarsson.
Tipsbladet kan afsløre, at La Liga-klubben har budt omkring 20 millioner euro, 150 millioner kroner, på den islandske stjerneangriber.
Ifølge Tipsbladets oplysninger forventes det, at FC København afviser buddet, da klubben ikke ønsker at sælge ham, og da man mener, at han er endnu flere penge værd, men Real Sociedad har endnu ikke fået en afvisning.
I markedet er der en opfattelse af, at FC Københavns pris for Orri Oskarsson er på de 20 millioner euro, 150 millioner kroner, men Tipsbladets kilder tæt på forløbet fortæller, at det ikke flugter med den pris, som man vil have for ham, da den er tættere på 200 millioner kroner, 26,5 millioner euro.
Men af respekt for beløbets størrelse i det bud, som Real Sociedad har lagt, har FC København ifølge Tipsbladets oplysninger valgt at lytte til spanierne for også at vise ansvarlighed.
Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for, at FC København i de seneste uger har modtaget en række bud, blandt andet fra FC Porto og Girona, men alle er blevet afvist.
Der har ifølge Tipsbladets oplysninger sågar været bud, der har oversteget, hvad Real Sociedad har budt i denne omgang, men i garanterede penge er deres bud det største, man hidtil har fået ind i Parken.
Onsdag ved middagstid kunne journalisten Yon Cuezva på X afsløre, at Jokin Aperibay, Real Sociedads præsident, har været i Danmark, og Tipsbladets kilder bekræfter, at det var som led i forhandlingerne om at købe Orri Oskarsson.
En spiller, der altså er enormt eftertragtet, efter at han i denne sæson har skinnet igennem som en sand målscorer på FC Københavns mandskab.
Fredag lukker de største markeder transfervinduet, og hvis Orri Oskarsson ikke er blevet solgt inden da, bliver han med al sandsynlighed, selv om det danske transfervindue først lukker mandag ved midnat.
FC København har i hvert fald indtil videre ikke lagt skjul på, at man vil lukke ned for de bud, der er og har været på deres guldfugl. Og det forventes Real Sociedad også at blive med det her bud, men nu er forhandlingerne i gang.
FC København har siden bekræftet et bud – læs mere om det her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT