FC Nordsjælland skal have en ny træner til det hold, der mere end noget andet sted i Danmark sender spillere op i en Superliga-trup, nemlig U19-mandskabet.
Cheftræner Sune Lærkedahl Jensen stopper således i klubben efter denne sæson.
Det kan Tipsbladet afsløre.
42-årige Sune Lærkedahl Jensen anses for at være et stort trænertalent, og så sent som i december var han på Tipsbladets liste over de næste toptrænere i Danmark.
Det var han på bagkant af en kulmination, da hans U19-hold i FC Nordsjælland har været forrygende gode med kun tre indkasserede mål i efterårets 11 kampe – hvor Sune Lærkedahl Jensens førerhold var altdominerende i U19-ligaen.

Siden er en række af holdets spillere blevet markante figurer på Superliga-mandskabet, og alene i denne sæson har følgende U19-spillere fået debut på førsteholdet: Caleb Yirenkiy, Noah Markmann, Juho Lähteenmäki, Stephen Aquah, Markus Walker, Villum Bertelsen, Justin Janssen og Levy Nene.
I sidste sæson gjaldt det nuværende stjernespillere på den store scene i Conrad Harder, Villads Nielsen, Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg.
Hele 14 af de nuværende 23 markspillere i Superliga-truppen i FC Nordsjælland har været i hænderne på Sune Lærkedahl Jensen, der har været U19-træner i Farum siden 2023 og tidligere i karrieren også har været ungdomstræner i Brøndby, B.93, Hvidovre, Frem og Skjold.
Til sommer bliver han ledig for nye klubber, og ifølge Tipsbladets oplysninger er målet for Sune Lærkedahl Jensen, der har den højeste træneruddannelse, UEFA Pro Licens, at komme ud at træne med seniorhold.
Sune Lærkedahl Jensen har været cheftræner for U19-holdet i Farum siden sommeren 2023, hvor han blev rykket op fra U17-mandskabet. Inden da var han U15-træner i klubben, som han tidligere har været hos og kom tilbage til i januar 2022. Siden da har han vundet fem trofæer til klubben, og det tal kan blive forøget med denne sæsons udgang, men derfra er det så også slut.
Samtidig skal FC Nordsjælland finde en ny cheftræner til en af de vigtigste poster for fødekæden i klubben – det altid talentfulde U19-hold, der traditionelt fostrer flest Superliga-spillere.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
FC Københavns talenter gør rent bord
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Et skridt tættere Englands største stadion
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER