Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Den succesfulde U19-cheftræner i FC Nordsjælland, Sune Lærkedahl Jensen, stopper i Superliga-klubben med udgangen af denne sæson. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland skal have en ny træner til det hold, der mere end noget andet sted i Danmark sender spillere op i en Superliga-trup, nemlig U19-mandskabet. 

Cheftræner Sune Lærkedahl Jensen stopper således i klubben efter denne sæson. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

42-årige Sune Lærkedahl Jensen anses for at være et stort trænertalent, og så sent som i december var han på Tipsbladets liste over de næste toptrænere i Danmark

Det var han på bagkant af en kulmination, da hans U19-hold i FC Nordsjælland har været forrygende gode med kun tre indkasserede mål i efterårets 11 kampe – hvor Sune Lærkedahl Jensens førerhold var altdominerende i U19-ligaen. 

Sune Lærkedahl Jensen stopper i FC Nordsjælland efter denne sæson. Foto: FC Nordsjælland.

Siden er en række af holdets spillere blevet markante figurer på Superliga-mandskabet, og alene i denne sæson har følgende U19-spillere fået debut på førsteholdet: Caleb Yirenkiy, Noah Markmann, Juho Lähteenmäki, Stephen Aquah, Markus Walker, Villum Bertelsen, Justin Janssen og Levy Nene. 

I sidste sæson gjaldt det nuværende stjernespillere på den store scene i Conrad Harder, Villads Nielsen, Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg. 

Hele 14 af de nuværende 23 markspillere i Superliga-truppen i FC Nordsjælland har været i hænderne på Sune Lærkedahl Jensen, der har været U19-træner i Farum siden 2023 og tidligere i karrieren også har været ungdomstræner i Brøndby, B.93, Hvidovre, Frem og Skjold. 

Til sommer bliver han ledig for nye klubber, og ifølge Tipsbladets oplysninger er målet for Sune Lærkedahl Jensen, der har den højeste træneruddannelse, UEFA Pro Licens, at komme ud at træne med seniorhold. 

Sune Lærkedahl Jensen har været cheftræner for U19-holdet i Farum siden sommeren 2023, hvor han blev rykket op fra U17-mandskabet. Inden da var han U15-træner i klubben, som han tidligere har været hos og kom tilbage til i januar 2022. Siden da har han vundet fem trofæer til klubben, og det tal kan blive forøget med denne sæsons udgang, men derfra er det så også slut.  

Samtidig skal FC Nordsjælland finde en ny cheftræner til en af de vigtigste poster for fødekæden i klubben – det altid talentfulde U19-hold, der traditionelt fostrer flest Superliga-spillere.





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Målfattigt mellem Bees og Whites

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Sergio Ramos i chokskifte?

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

OB-boss med spændende transferbesked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Thomas Delaney i stor hyldest

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Brøndby afvist

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Neestrup erkender FCM-misundelse

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner