Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Den succesfulde U19-cheftræner i FC Nordsjælland, Sune Lærkedahl Jensen, stopper i Superliga-klubben med udgangen af denne sæson. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland skal have en ny træner til det hold, der mere end noget andet sted i Danmark sender spillere op i en Superliga-trup, nemlig U19-mandskabet. 

Cheftræner Sune Lærkedahl Jensen stopper således i klubben efter denne sæson. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

42-årige Sune Lærkedahl Jensen anses for at være et stort trænertalent, og så sent som i december var han på Tipsbladets liste over de næste toptrænere i Danmark

Det var han på bagkant af en kulmination, da hans U19-hold i FC Nordsjælland har været forrygende gode med kun tre indkasserede mål i efterårets 11 kampe – hvor Sune Lærkedahl Jensens førerhold var altdominerende i U19-ligaen. 

Sune Lærkedahl Jensen stopper i FC Nordsjælland efter denne sæson. Foto: FC Nordsjælland.

Siden er en række af holdets spillere blevet markante figurer på Superliga-mandskabet, og alene i denne sæson har følgende U19-spillere fået debut på førsteholdet: Caleb Yirenkiy, Noah Markmann, Juho Lähteenmäki, Stephen Aquah, Markus Walker, Villum Bertelsen, Justin Janssen og Levy Nene. 

I sidste sæson gjaldt det nuværende stjernespillere på den store scene i Conrad Harder, Villads Nielsen, Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg. 

Hele 14 af de nuværende 23 markspillere i Superliga-truppen i FC Nordsjælland har været i hænderne på Sune Lærkedahl Jensen, der har været U19-træner i Farum siden 2023 og tidligere i karrieren også har været ungdomstræner i Brøndby, B.93, Hvidovre, Frem og Skjold. 

Til sommer bliver han ledig for nye klubber, og ifølge Tipsbladets oplysninger er målet for Sune Lærkedahl Jensen, der har den højeste træneruddannelse, UEFA Pro Licens, at komme ud at træne med seniorhold. 

Sune Lærkedahl Jensen har været cheftræner for U19-holdet i Farum siden sommeren 2023, hvor han blev rykket op fra U17-mandskabet. Inden da var han U15-træner i klubben, som han tidligere har været hos og kom tilbage til i januar 2022. Siden da har han vundet fem trofæer til klubben, og det tal kan blive forøget med denne sæsons udgang, men derfra er det så også slut.  

Samtidig skal FC Nordsjælland finde en ny cheftræner til en af de vigtigste poster for fødekæden i klubben – det altid talentfulde U19-hold, der traditionelt fostrer flest Superliga-spillere.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det var verdens undergang’

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Begejstret for Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Italiensk skandale afblæst

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’