Afsløring: Sune Jensen stopper i FC Nordsjælland

Den succesfulde U19-cheftræner i FC Nordsjælland, Sune Lærkedahl Jensen, stopper i Superliga-klubben med udgangen af denne sæson. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland skal have en ny træner til det hold, der mere end noget andet sted i Danmark sender spillere op i en Superliga-trup, nemlig U19-mandskabet. 

Cheftræner Sune Lærkedahl Jensen stopper således i klubben efter denne sæson. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

42-årige Sune Lærkedahl Jensen anses for at være et stort trænertalent, og så sent som i december var han på Tipsbladets liste over de næste toptrænere i Danmark

Det var han på bagkant af en kulmination, da hans U19-hold i FC Nordsjælland har været forrygende gode med kun tre indkasserede mål i efterårets 11 kampe – hvor Sune Lærkedahl Jensens førerhold var altdominerende i U19-ligaen. 

Sune Lærkedahl Jensen stopper i FC Nordsjælland efter denne sæson. Foto: FC Nordsjælland.

Siden er en række af holdets spillere blevet markante figurer på Superliga-mandskabet, og alene i denne sæson har følgende U19-spillere fået debut på førsteholdet: Caleb Yirenkiy, Noah Markmann, Juho Lähteenmäki, Stephen Aquah, Markus Walker, Villum Bertelsen, Justin Janssen og Levy Nene. 

I sidste sæson gjaldt det nuværende stjernespillere på den store scene i Conrad Harder, Villads Nielsen, Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg. 

Hele 14 af de nuværende 23 markspillere i Superliga-truppen i FC Nordsjælland har været i hænderne på Sune Lærkedahl Jensen, der har været U19-træner i Farum siden 2023 og tidligere i karrieren også har været ungdomstræner i Brøndby, B.93, Hvidovre, Frem og Skjold. 

Til sommer bliver han ledig for nye klubber, og ifølge Tipsbladets oplysninger er målet for Sune Lærkedahl Jensen, der har den højeste træneruddannelse, UEFA Pro Licens, at komme ud at træne med seniorhold. 

Sune Lærkedahl Jensen har været cheftræner for U19-holdet i Farum siden sommeren 2023, hvor han blev rykket op fra U17-mandskabet. Inden da var han U15-træner i klubben, som han tidligere har været hos og kom tilbage til i januar 2022. Siden da har han vundet fem trofæer til klubben, og det tal kan blive forøget med denne sæsons udgang, men derfra er det så også slut.  

Samtidig skal FC Nordsjælland finde en ny cheftræner til en af de vigtigste poster for fødekæden i klubben – det altid talentfulde U19-hold, der traditionelt fostrer flest Superliga-spillere.





Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

FCK går på rov i Viborg



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Frederiksen renser ud

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Et skridt tættere Englands største stadion

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

England – Ghana

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Panama – Kroatien

FC Københavns talenter gør rent bord

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris