FC Nordsjælland skal have en ny træner til det hold, der mere end noget andet sted i Danmark sender spillere op i en Superliga-trup, nemlig U19-mandskabet.
Cheftræner Sune Lærkedahl Jensen stopper således i klubben efter denne sæson.
Det kan Tipsbladet afsløre.
42-årige Sune Lærkedahl Jensen anses for at være et stort trænertalent, og så sent som i december var han på Tipsbladets liste over de næste toptrænere i Danmark.
Det var han på bagkant af en kulmination, da hans U19-hold i FC Nordsjælland har været forrygende gode med kun tre indkasserede mål i efterårets 11 kampe – hvor Sune Lærkedahl Jensens førerhold var altdominerende i U19-ligaen.

Siden er en række af holdets spillere blevet markante figurer på Superliga-mandskabet, og alene i denne sæson har følgende U19-spillere fået debut på førsteholdet: Caleb Yirenkiy, Noah Markmann, Juho Lähteenmäki, Stephen Aquah, Markus Walker, Villum Bertelsen, Justin Janssen og Levy Nene.
I sidste sæson gjaldt det nuværende stjernespillere på den store scene i Conrad Harder, Villads Nielsen, Sindre Walle Egeli og Lucas Høgsberg.
Hele 14 af de nuværende 23 markspillere i Superliga-truppen i FC Nordsjælland har været i hænderne på Sune Lærkedahl Jensen, der har været U19-træner i Farum siden 2023 og tidligere i karrieren også har været ungdomstræner i Brøndby, B.93, Hvidovre, Frem og Skjold.
Til sommer bliver han ledig for nye klubber, og ifølge Tipsbladets oplysninger er målet for Sune Lærkedahl Jensen, der har den højeste træneruddannelse, UEFA Pro Licens, at komme ud at træne med seniorhold.
Sune Lærkedahl Jensen har været cheftræner for U19-holdet i Farum siden sommeren 2023, hvor han blev rykket op fra U17-mandskabet. Inden da var han U15-træner i klubben, som han tidligere har været hos og kom tilbage til i januar 2022. Siden da har han vundet fem trofæer til klubben, og det tal kan blive forøget med denne sæsons udgang, men derfra er det så også slut.
Samtidig skal FC Nordsjælland finde en ny cheftræner til en af de vigtigste poster for fødekæden i klubben – det altid talentfulde U19-hold, der traditionelt fostrer flest Superliga-spillere.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
EKSKLUSIVT
Husker du ham? Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER