Afsløring: Superliga-angriber solgt til Norge

Han fik en lovende start i Superligaen, men det store gennembrud kom aldrig, og nu rykker Frederik Heiselberg til udlandet.



HERNING (Tipsbladet): Angriberen Frederik Heiselberg scorede sit første Superliga-mål i kampen, hvor Thomas Thomasberg gjorde comeback som FC Midtjylland-cheftræner.

Den dag, 31. marts 2023, vandt FC Midtjylland 3-1 i Odense og fik lagt lov på tvivlen om, hvorvidt man efter en meget skuffende Superliga-sæson overhovedet kunne blive syver efter højst overraskende at være gået glip af Top 6.

Heiselberg startede kampen i Odense og de to efterfølgende Superliga-kampe, men hvor FC Midtjylland siden er accelereret og nu er forsvarende Danmarksmester med udsigt til en tæt guldkamp med FCK i de næste knap tre måneder, skal Frederik Heiselberg nu videre i karrieren.

Ifølge Tipsbladets kilder skal angriberen fortsætte karrieren i Norge, hvor Heiselberg skal spille i næstbedste række for Aalesund.

Aalesund rykkede ned fra Eliteserien i slutningen af 2023 og sluttede midt i 1. Division i sidste sæson.

Frederik Heiselberg (til venstre) og Gustav Isaksen før FCM’s Europa League-kamp ude mod Sporting Lissabon. Foto: Alamy

Aalesund købte i slutningen af januar Mathias Kristensen af Hobro, og klubben, der sigter efter at vende tilbage til bedste række, råder også over Paul Ngongo (købt i Kolding i september sidste år), den tidligere AGF’er Alexander Ammitzbøll og den tidligere HB Køge-spiller Janus Seehusen.

Den tidligere Superliga-målmandsprofil Sten Grytebust vogtede buret i 2024 og har netop indgået en ny, etårig kontrakt med klubben, hvor han startede seniorkarrieren før skiftet til OB i 2016.

Frederik Heiselberg har spillet 36 kampe for AC Horsens og FC Fredericia og var i FC Midtjylland også med i to knockoutkampe i Europa League mod Sporting Lissabon i februar 2023.

FC Midtjylland står til betaling fra præstationsbonusser og en videresalgsklausul, hvis angriberen får succes i Aalesund, mens der ikke er betaling her og nu for transferen.

Flere transfervinduer i Europa og resten af verden er stadig åbne – læs om det her.



Egypten i kvartfinalen

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

‘En stor fejltagelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Derfor blev Ruben Amorim fyret

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Nu kan han spille for FC København

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Falske Brøndby-rygter i omløb

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Medier fælder dom over Dorgu

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Manchester City ramt af stort problem

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil købe tidligere Superliga-profil

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse