HERNING (Tipsbladet): Angriberen Frederik Heiselberg scorede sit første Superliga-mål i kampen, hvor Thomas Thomasberg gjorde comeback som FC Midtjylland-cheftræner.
Den dag, 31. marts 2023, vandt FC Midtjylland 3-1 i Odense og fik lagt lov på tvivlen om, hvorvidt man efter en meget skuffende Superliga-sæson overhovedet kunne blive syver efter højst overraskende at være gået glip af Top 6.
Heiselberg startede kampen i Odense og de to efterfølgende Superliga-kampe, men hvor FC Midtjylland siden er accelereret og nu er forsvarende Danmarksmester med udsigt til en tæt guldkamp med FCK i de næste knap tre måneder, skal Frederik Heiselberg nu videre i karrieren.
Ifølge Tipsbladets kilder skal angriberen fortsætte karrieren i Norge, hvor Heiselberg skal spille i næstbedste række for Aalesund.
Aalesund rykkede ned fra Eliteserien i slutningen af 2023 og sluttede midt i 1. Division i sidste sæson.

Frederik Heiselberg (til venstre) og Gustav Isaksen før FCM’s Europa League-kamp ude mod Sporting Lissabon. Foto: Alamy
Aalesund købte i slutningen af januar Mathias Kristensen af Hobro, og klubben, der sigter efter at vende tilbage til bedste række, råder også over Paul Ngongo (købt i Kolding i september sidste år), den tidligere AGF’er Alexander Ammitzbøll og den tidligere HB Køge-spiller Janus Seehusen.
Den tidligere Superliga-målmandsprofil Sten Grytebust vogtede buret i 2024 og har netop indgået en ny, etårig kontrakt med klubben, hvor han startede seniorkarrieren før skiftet til OB i 2016.
Frederik Heiselberg har spillet 36 kampe for AC Horsens og FC Fredericia og var i FC Midtjylland også med i to knockoutkampe i Europa League mod Sporting Lissabon i februar 2023.
FC Midtjylland står til betaling fra præstationsbonusser og en videresalgsklausul, hvis angriberen får succes i Aalesund, mens der ikke er betaling her og nu for transferen.
Flere transfervinduer i Europa og resten af verden er stadig åbne – læs om det her.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Deadline overskredet: FC København melder ud
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Her er Tunesiens nye VM-træner
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE