Afsløring: Superliga-angriber solgt til Norge

Han fik en lovende start i Superligaen, men det store gennembrud kom aldrig, og nu rykker Frederik Heiselberg til udlandet.



HERNING (Tipsbladet): Angriberen Frederik Heiselberg scorede sit første Superliga-mål i kampen, hvor Thomas Thomasberg gjorde comeback som FC Midtjylland-cheftræner.

Den dag, 31. marts 2023, vandt FC Midtjylland 3-1 i Odense og fik lagt lov på tvivlen om, hvorvidt man efter en meget skuffende Superliga-sæson overhovedet kunne blive syver efter højst overraskende at være gået glip af Top 6.

Heiselberg startede kampen i Odense og de to efterfølgende Superliga-kampe, men hvor FC Midtjylland siden er accelereret og nu er forsvarende Danmarksmester med udsigt til en tæt guldkamp med FCK i de næste knap tre måneder, skal Frederik Heiselberg nu videre i karrieren.

Ifølge Tipsbladets kilder skal angriberen fortsætte karrieren i Norge, hvor Heiselberg skal spille i næstbedste række for Aalesund.

Aalesund rykkede ned fra Eliteserien i slutningen af 2023 og sluttede midt i 1. Division i sidste sæson.

Frederik Heiselberg (til venstre) og Gustav Isaksen før FCM’s Europa League-kamp ude mod Sporting Lissabon. Foto: Alamy

Aalesund købte i slutningen af januar Mathias Kristensen af Hobro, og klubben, der sigter efter at vende tilbage til bedste række, råder også over Paul Ngongo (købt i Kolding i september sidste år), den tidligere AGF’er Alexander Ammitzbøll og den tidligere HB Køge-spiller Janus Seehusen.

Den tidligere Superliga-målmandsprofil Sten Grytebust vogtede buret i 2024 og har netop indgået en ny, etårig kontrakt med klubben, hvor han startede seniorkarrieren før skiftet til OB i 2016.

Frederik Heiselberg har spillet 36 kampe for AC Horsens og FC Fredericia og var i FC Midtjylland også med i to knockoutkampe i Europa League mod Sporting Lissabon i februar 2023.

FC Midtjylland står til betaling fra præstationsbonusser og en videresalgsklausul, hvis angriberen får succes i Aalesund, mens der ikke er betaling her og nu for transferen.

Flere transfervinduer i Europa og resten af verden er stadig åbne – læs om det her.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer