Magnus Westergaard har i det seneste år udviklet sig til at være en profil i Viborg, og nu kommer belønningen.
Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren får drømmen om et skifte til udlandet opfyldt, da League One-topklubben Wycombe Wanderers er blevet enig med Viborg om et køb af ham.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Wycombe Wanderers op mod en million euro, 7,5 millioner kroner, for 26-årige Magnus Westergaard, og af dem er Viborg sikret omkring seks millioner kroner, mens resten kan dryppe ned over domkirkebyen i form af bonusser.
Kun lægetjek og papirarbejdet mangler, men når det går i orden, vil Viborg have lavet en flot case, hvor de grønblusede for to år siden hentede en spiller i Lyngby Boldklub, som var inde og ude af holdet hos de kongeblå, for siden at gøre ham til en stamspiller, der nu skifter for mange penge.
Viborg betalte selv blot 100.000 euro, 750.000 kroner, for Magnus Westergaard i Lyngby Boldklub.
I dag har han kun et år tilbage af kontrakten, og han vil gerne prøve sig af i udlandet, hvorfor Viborg har givet grønt lys, efter at man er blevet enig med Wycombe Wanderers om økonomien i transferen.

Afvist bud fra Spanien
Magnus Westergaard er beviseligt eftertragtet for udenlandske klubber, for sidste vinter var det CD Castellón, som ifølge B.T. bød på ham, men dengang mente Superliga-klubben ikke, at tiden var inde til et skifte, da man troede på, at han trods et ujævnt første år med skiftende spilletid kunne spille sig helt ind i startopstillingen.
Og Viborg havde set rigtigt og fik ret.
I foråret begyndte Magnus Westergaard ikke blot at få fast spilletid, men blev også mere og mere farlig foran modstandernes mål med to mål og to assister, og i efteråret har han blot lagt endnu mere på.
Magnus Westergaard har nemlig spillet 20 kampe for Viborg i den seneste halvårssæson, når man tæller pokalkampene med, og udbyttet foran kassen har været flotte fem mål og fem oplæg for midtbanespilleren.
Når han i de kommende dage skifter til engelsk fodbold for at spille for Wycombe Wanderers, der her efter vinterpausen ligger til direkte oprykning til Championship, giver det plads til de næste i rækken i Viborg, som kan gribe chancen for spilletid.
Viborg har i Jakob Vester, Justin Longwijk og Mads Søndergaard flere alternativer, der står i kulissen og tripper. Nu har de i hvert fald chancen for at bevise, at cheftræner Jakob Poulsen bør give dem den spilletid, Magnus Westergaard optog.
I Wycombe Wanderers bliver Magnus Westergaard også holdkammerat med Anders Hagelskjær, som englænderne tillige har købt i denne uge.
Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL