Afsløring: Viborg sælger Magnus Westergaard

Magnus Westergaard bliver solgt til Wycombe Wanderers i en handel, der sikrer Viborg flere millioner kroner i gevinst. Det kan Tipsbladet afsløre.



Magnus Westergaard har i det seneste år udviklet sig til at være en profil i Viborg, og nu kommer belønningen. 

Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren får drømmen om et skifte til udlandet opfyldt, da League One-topklubben Wycombe Wanderers er blevet enig med Viborg om et køb af ham. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Wycombe Wanderers op mod en million euro, 7,5 millioner kroner, for 26-årige Magnus Westergaard, og af dem er Viborg sikret omkring seks millioner kroner, mens resten kan dryppe ned over domkirkebyen i form af bonusser.  

Kun lægetjek og papirarbejdet mangler, men når det går i orden, vil Viborg have lavet en flot case, hvor de grønblusede for to år siden hentede en spiller i Lyngby Boldklub, som var inde og ude af holdet hos de kongeblå, for siden at gøre ham til en stamspiller, der nu skifter for mange penge. 

Viborg betalte selv blot 100.000 euro, 750.000 kroner, for Magnus Westergaard i Lyngby Boldklub. 

I dag har han kun et år tilbage af kontrakten, og han vil gerne prøve sig af i udlandet, hvorfor Viborg har givet grønt lys, efter at man er blevet enig med Wycombe Wanderers om økonomien i transferen. 

Afvist bud fra Spanien
Magnus Westergaard er beviseligt eftertragtet for udenlandske klubber, for sidste vinter var det CD Castellón, som ifølge B.T. bød på ham, men dengang mente Superliga-klubben ikke, at tiden var inde til et skifte, da man troede på, at han trods et ujævnt første år med skiftende spilletid kunne spille sig helt ind i startopstillingen. 

Og Viborg havde set rigtigt og fik ret.  

I foråret begyndte Magnus Westergaard ikke blot at få fast spilletid, men blev også mere og mere farlig foran modstandernes mål med to mål og to assister, og i efteråret har han blot lagt endnu mere på. 

Magnus Westergaard har nemlig spillet 20 kampe for Viborg i den seneste halvårssæson, når man tæller pokalkampene med, og udbyttet foran kassen har været flotte fem mål og fem oplæg for midtbanespilleren. 

Når han i de kommende dage skifter til engelsk fodbold for at spille for Wycombe Wanderers, der her efter vinterpausen ligger til direkte oprykning til Championship, giver det plads til de næste i rækken i Viborg, som kan gribe chancen for spilletid. 

Viborg har i Jakob Vester, Justin Longwijk og Mads Søndergaard flere alternativer, der står i kulissen og tripper. Nu har de i hvert fald chancen for at bevise, at cheftræner Jakob Poulsen bør give dem den spilletid, Magnus Westergaard optog. 

I Wycombe Wanderers bliver Magnus Westergaard også holdkammerat med Anders Hagelskjær, som englænderne tillige har købt i denne uge. 

Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned