Afsløring: Viborg sælger Magnus Westergaard

Magnus Westergaard bliver solgt til Wycombe Wanderers i en handel, der sikrer Viborg flere millioner kroner i gevinst. Det kan Tipsbladet afsløre.



Magnus Westergaard har i det seneste år udviklet sig til at være en profil i Viborg, og nu kommer belønningen. 

Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren får drømmen om et skifte til udlandet opfyldt, da League One-topklubben Wycombe Wanderers er blevet enig med Viborg om et køb af ham. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Wycombe Wanderers op mod en million euro, 7,5 millioner kroner, for 26-årige Magnus Westergaard, og af dem er Viborg sikret omkring seks millioner kroner, mens resten kan dryppe ned over domkirkebyen i form af bonusser.  

Kun lægetjek og papirarbejdet mangler, men når det går i orden, vil Viborg have lavet en flot case, hvor de grønblusede for to år siden hentede en spiller i Lyngby Boldklub, som var inde og ude af holdet hos de kongeblå, for siden at gøre ham til en stamspiller, der nu skifter for mange penge. 

Viborg betalte selv blot 100.000 euro, 750.000 kroner, for Magnus Westergaard i Lyngby Boldklub. 

I dag har han kun et år tilbage af kontrakten, og han vil gerne prøve sig af i udlandet, hvorfor Viborg har givet grønt lys, efter at man er blevet enig med Wycombe Wanderers om økonomien i transferen. 

Afvist bud fra Spanien
Magnus Westergaard er beviseligt eftertragtet for udenlandske klubber, for sidste vinter var det CD Castellón, som ifølge B.T. bød på ham, men dengang mente Superliga-klubben ikke, at tiden var inde til et skifte, da man troede på, at han trods et ujævnt første år med skiftende spilletid kunne spille sig helt ind i startopstillingen. 

Og Viborg havde set rigtigt og fik ret.  

I foråret begyndte Magnus Westergaard ikke blot at få fast spilletid, men blev også mere og mere farlig foran modstandernes mål med to mål og to assister, og i efteråret har han blot lagt endnu mere på. 

Magnus Westergaard har nemlig spillet 20 kampe for Viborg i den seneste halvårssæson, når man tæller pokalkampene med, og udbyttet foran kassen har været flotte fem mål og fem oplæg for midtbanespilleren. 

Når han i de kommende dage skifter til engelsk fodbold for at spille for Wycombe Wanderers, der her efter vinterpausen ligger til direkte oprykning til Championship, giver det plads til de næste i rækken i Viborg, som kan gribe chancen for spilletid. 

Viborg har i Jakob Vester, Justin Longwijk og Mads Søndergaard flere alternativer, der står i kulissen og tripper. Nu har de i hvert fald chancen for at bevise, at cheftræner Jakob Poulsen bør give dem den spilletid, Magnus Westergaard optog. 

I Wycombe Wanderers bliver Magnus Westergaard også holdkammerat med Anders Hagelskjær, som englænderne tillige har købt i denne uge. 

Læs mere om det her.



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Neestrup erkender FCM-misundelse

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FCM-helt fremhæver Duncan

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Lothar Matthaüs storroser dansker

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Et utroligt smukt mareridt!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk