Magnus Westergaard har i det seneste år udviklet sig til at være en profil i Viborg, og nu kommer belønningen.
Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren får drømmen om et skifte til udlandet opfyldt, da League One-topklubben Wycombe Wanderers er blevet enig med Viborg om et køb af ham.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Wycombe Wanderers op mod en million euro, 7,5 millioner kroner, for 26-årige Magnus Westergaard, og af dem er Viborg sikret omkring seks millioner kroner, mens resten kan dryppe ned over domkirkebyen i form af bonusser.
Kun lægetjek og papirarbejdet mangler, men når det går i orden, vil Viborg have lavet en flot case, hvor de grønblusede for to år siden hentede en spiller i Lyngby Boldklub, som var inde og ude af holdet hos de kongeblå, for siden at gøre ham til en stamspiller, der nu skifter for mange penge.
Viborg betalte selv blot 100.000 euro, 750.000 kroner, for Magnus Westergaard i Lyngby Boldklub.
I dag har han kun et år tilbage af kontrakten, og han vil gerne prøve sig af i udlandet, hvorfor Viborg har givet grønt lys, efter at man er blevet enig med Wycombe Wanderers om økonomien i transferen.

Afvist bud fra Spanien
Magnus Westergaard er beviseligt eftertragtet for udenlandske klubber, for sidste vinter var det CD Castellón, som ifølge B.T. bød på ham, men dengang mente Superliga-klubben ikke, at tiden var inde til et skifte, da man troede på, at han trods et ujævnt første år med skiftende spilletid kunne spille sig helt ind i startopstillingen.
Og Viborg havde set rigtigt og fik ret.
I foråret begyndte Magnus Westergaard ikke blot at få fast spilletid, men blev også mere og mere farlig foran modstandernes mål med to mål og to assister, og i efteråret har han blot lagt endnu mere på.
Magnus Westergaard har nemlig spillet 20 kampe for Viborg i den seneste halvårssæson, når man tæller pokalkampene med, og udbyttet foran kassen har været flotte fem mål og fem oplæg for midtbanespilleren.
Når han i de kommende dage skifter til engelsk fodbold for at spille for Wycombe Wanderers, der her efter vinterpausen ligger til direkte oprykning til Championship, giver det plads til de næste i rækken i Viborg, som kan gribe chancen for spilletid.
Viborg har i Jakob Vester, Justin Longwijk og Mads Søndergaard flere alternativer, der står i kulissen og tripper. Nu har de i hvert fald chancen for at bevise, at cheftræner Jakob Poulsen bør give dem den spilletid, Magnus Westergaard optog.
I Wycombe Wanderers bliver Magnus Westergaard også holdkammerat med Anders Hagelskjær, som englænderne tillige har købt i denne uge.
Læs mere om det her.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Real Madrid taber
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
