Magnus Westergaard har i det seneste år udviklet sig til at være en profil i Viborg, og nu kommer belønningen.
Tipsbladet kan afsløre, at midtbanespilleren får drømmen om et skifte til udlandet opfyldt, da League One-topklubben Wycombe Wanderers er blevet enig med Viborg om et køb af ham.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Wycombe Wanderers op mod en million euro, 7,5 millioner kroner, for 26-årige Magnus Westergaard, og af dem er Viborg sikret omkring seks millioner kroner, mens resten kan dryppe ned over domkirkebyen i form af bonusser.
Kun lægetjek og papirarbejdet mangler, men når det går i orden, vil Viborg have lavet en flot case, hvor de grønblusede for to år siden hentede en spiller i Lyngby Boldklub, som var inde og ude af holdet hos de kongeblå, for siden at gøre ham til en stamspiller, der nu skifter for mange penge.
Viborg betalte selv blot 100.000 euro, 750.000 kroner, for Magnus Westergaard i Lyngby Boldklub.
I dag har han kun et år tilbage af kontrakten, og han vil gerne prøve sig af i udlandet, hvorfor Viborg har givet grønt lys, efter at man er blevet enig med Wycombe Wanderers om økonomien i transferen.

Afvist bud fra Spanien
Magnus Westergaard er beviseligt eftertragtet for udenlandske klubber, for sidste vinter var det CD Castellón, som ifølge B.T. bød på ham, men dengang mente Superliga-klubben ikke, at tiden var inde til et skifte, da man troede på, at han trods et ujævnt første år med skiftende spilletid kunne spille sig helt ind i startopstillingen.
Og Viborg havde set rigtigt og fik ret.
I foråret begyndte Magnus Westergaard ikke blot at få fast spilletid, men blev også mere og mere farlig foran modstandernes mål med to mål og to assister, og i efteråret har han blot lagt endnu mere på.
Magnus Westergaard har nemlig spillet 20 kampe for Viborg i den seneste halvårssæson, når man tæller pokalkampene med, og udbyttet foran kassen har været flotte fem mål og fem oplæg for midtbanespilleren.
Når han i de kommende dage skifter til engelsk fodbold for at spille for Wycombe Wanderers, der her efter vinterpausen ligger til direkte oprykning til Championship, giver det plads til de næste i rækken i Viborg, som kan gribe chancen for spilletid.
Viborg har i Jakob Vester, Justin Longwijk og Mads Søndergaard flere alternativer, der står i kulissen og tripper. Nu har de i hvert fald chancen for at bevise, at cheftræner Jakob Poulsen bør give dem den spilletid, Magnus Westergaard optog.
I Wycombe Wanderers bliver Magnus Westergaard også holdkammerat med Anders Hagelskjær, som englænderne tillige har købt i denne uge.
Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
LIVE: Han slipper med skrækken
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OB slutter sæsonen med et nederlag
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked