Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød

FC København vinker farvel til Martin Vingaard, der i stedet skal være assistenttræner i Hillerød Fodbold, kan Tipsbladet afsløre.



Martin Vingaard skal ikke længere være ungdomstræner i FC København. Han skifter til Hillerød Fodbold, hvor han skal være assistenttræner for Christian Lønstrup.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper den tidligere Superliga-profil i FC København med udgangen af marts – altså med omgående virkning.

Det skyldes, at der nemlig er kommet en åbning i 1. divisionsklubben Hillerød Fodbold, som mandag sagde farvel til assistenttræneren Marc Thevis.

40-årige Martin Vingaard har indtil i dag været assistenttræner for U19-mandskabet hos løverne, som han har været ansat hos siden karrierestoppet for snart fem år siden.

Før tjansen hos U19-holdet i FC København har Martin Vingaard også været cheftræner for U17-mandskabet i klubben, så han har prøvet lidt af hvert som træner på akademiet på Frederiksberg.

Christian Lønstrup får forstærket sit team med den tidligere landsholdsspiller Martin Vingaard som ny assistenttræner.

Men nu er det altså slut.

Fremadrettet vil han slå sine folder i Hillerød Fodbold, der i de seneste år trods et meget begrænset budget har lavet utroligt gode resultater.

For tredje år i træk er holdet ved at overleve i 1. division, og man var på sidste spilledag i grundspillet blot et mål mere fra at komme i top seks. Nu har klubben i stedet meget langt ned til nedrykningspladserne, og ledelsen er altså allerede i gang med at opruste til fremtiden i trænerteamet med en tidligere landsholdsspiller og nuværende ungdomstræner i FC København.

Martin Vingaard havde som aktiv en flot karriere, der bød på ni landskampe og over 250 Superliga-kampe. 141 af dem var for FC København.

Derfor er det noget af en klubmand, som nu siger farvel til sin arbejdsplads for i stedet at bidrage til Hillerød Fodbolds fortsatte succes.

Foto: FC København.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Morten Wieghorst stopper på landsholdet