Afsløring: Vingaard-stop i FCK – skal til Hillerød

FC København vinker farvel til Martin Vingaard, der i stedet skal være assistenttræner i Hillerød Fodbold, kan Tipsbladet afsløre.



Martin Vingaard skal ikke længere være ungdomstræner i FC København. Han skifter til Hillerød Fodbold, hvor han skal være assistenttræner for Christian Lønstrup.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger stopper den tidligere Superliga-profil i FC København med udgangen af marts – altså med omgående virkning.

Det skyldes, at der nemlig er kommet en åbning i 1. divisionsklubben Hillerød Fodbold, som mandag sagde farvel til assistenttræneren Marc Thevis.

40-årige Martin Vingaard har indtil i dag været assistenttræner for U19-mandskabet hos løverne, som han har været ansat hos siden karrierestoppet for snart fem år siden.

Før tjansen hos U19-holdet i FC København har Martin Vingaard også været cheftræner for U17-mandskabet i klubben, så han har prøvet lidt af hvert som træner på akademiet på Frederiksberg.

Christian Lønstrup får forstærket sit team med den tidligere landsholdsspiller Martin Vingaard som ny assistenttræner.

Men nu er det altså slut.

Fremadrettet vil han slå sine folder i Hillerød Fodbold, der i de seneste år trods et meget begrænset budget har lavet utroligt gode resultater.

For tredje år i træk er holdet ved at overleve i 1. division, og man var på sidste spilledag i grundspillet blot et mål mere fra at komme i top seks. Nu har klubben i stedet meget langt ned til nedrykningspladserne, og ledelsen er altså allerede i gang med at opruste til fremtiden i trænerteamet med en tidligere landsholdsspiller og nuværende ungdomstræner i FC København.

Martin Vingaard havde som aktiv en flot karriere, der bød på ni landskampe og over 250 Superliga-kampe. 141 af dem var for FC København.

Derfor er det noget af en klubmand, som nu siger farvel til sin arbejdsplads for i stedet at bidrage til Hillerød Fodbolds fortsatte succes.

Foto: FC København.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit