IKAST (Tipsbladet): Det har været en rollercoaster af et forår for FC Midtjylland, der har tabt til Brøndby IF og FC Nordsjælland, mistet Kristoffer Olsson på ubestemt tid efter en hjerneblødning, men også vundet resten af ligakampene.
Derfor ligger FC Midtjylland a point med Brøndby IF på 51 point i toppen af rækken, og midtjyderne kan mere eller mindre sætte sæsonens storfavorit FC København (45 point) helt ud af spillet på søndag, når FCK er gæster i Herning.
Det konstaterede Thomas Thomasberg i et interview efter søndagens kamp i Århus, og det blev flere FCK'ere forholdt i denne uge, da FCM-cheftrænerens udtalelse blev set som et forsøg til at stikke til københavnerne.
– Bare lad ham snakke. Vi fokuserer på os selv, og så må han snakke det, han vil. Vi ved, hvad vi skal, sagde FCK's midtbanespiller Lukas Lerager (læs mere her).
Men det er gennemført misforstået at tro, det var et forsøg på at komme uden huden, provokere eller spille 'mindgames' på FCK, siger Thomas Thomasberg i et interview med Tipsbladet.
– Det er ikke 'mindgames', det er matematik, siger Thomas Thomasberg.

– Da vi spillede i Parken i september sidste år, kunne vi komme 11 point efter dem, hvis vi tabte. Der sagde jeg også, at vi som minimum måtte parkere guldambitionerne, fordi det ikke var troværdigt at tale om guld, hvis vi tabte den kamp. Det her er ikke spor anderledes, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Jeg bliver bare forholdt det i et interview. Jeg tænker overhovedet ikke på, at det skal provokere FCK eller være et eller andet mindgame. Det er bare en tør, jysk konstatering af fakta, at hvis det sker, så kan de ikke holde til det, fordi de så er ni point efter os med syv runder tilbage. Det er simpel logik, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FCM-træneren tror ikke, han kunne ryste eller påvirke FCK forud for søndagens opgør i Herning, selv hvis han ville.
– Jeg sagde det overhovedet ikke for at komme ind i hovederne på dem. De er da udmærket godt klar over selv, hvordan situationen er. Det behøver jeg overhovedet ikke belære dem om eller prikke til, siger Thomas Thomasberg.
God position
FC Midtjylland har vundet begge kampe mod FC København denne sæson og har de seneste seks år 11 sejre, 4 uafgjorte og 5 nederlag mod københavnerne i ligaen, mens FCK til gengæld vandt i pokalen i Parken sidste efterår..
Begyndelsen af slutspillet har givet tre point til FCM, fire til Brøndby og et overraskende nul til FCK, og resultatmæssigt kunne Thomas Thomasberg set i bakspejlet ikke have ønsket sig meget mere fra ligaen i 2024, hvor FCM's spil har svinget en del.
– Hvis du havde sagt inden slutspillet, at vi kunne sætte FCK med ni point efter tre runder, havde vi ikke turdet drømme om det. Det ligner noget, det her. Jeg synes også, vi skal regne FC Nordsjælland med i regnestykket, når de nu er otte point efter, og der er så mange indbyrdes kampe. Det er banalt, men vi bruger vores tid og energi på det, vi kan gøre noget ved, og det er vores næste kamp, siger Thomas Thomasberg.
Den tredje guldkandidat Brøndby IF spiller søndag eftermiddag mod et AGF-hold, der muligvis har tunge stænger og i hvert fald flere mand ude med karantæne og skader, mens FC Nordsjælland spiller mod Silkeborg IF mandag.
FC Midtjylland og FC København mødes i Herning klokken 18 søndag.
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER