IKAST (Tipsbladet): Det har været en rollercoaster af et forår for FC Midtjylland, der har tabt til Brøndby IF og FC Nordsjælland, mistet Kristoffer Olsson på ubestemt tid efter en hjerneblødning, men også vundet resten af ligakampene.
Derfor ligger FC Midtjylland a point med Brøndby IF på 51 point i toppen af rækken, og midtjyderne kan mere eller mindre sætte sæsonens storfavorit FC København (45 point) helt ud af spillet på søndag, når FCK er gæster i Herning.
Det konstaterede Thomas Thomasberg i et interview efter søndagens kamp i Århus, og det blev flere FCK'ere forholdt i denne uge, da FCM-cheftrænerens udtalelse blev set som et forsøg til at stikke til københavnerne.
– Bare lad ham snakke. Vi fokuserer på os selv, og så må han snakke det, han vil. Vi ved, hvad vi skal, sagde FCK's midtbanespiller Lukas Lerager (læs mere her).
Men det er gennemført misforstået at tro, det var et forsøg på at komme uden huden, provokere eller spille 'mindgames' på FCK, siger Thomas Thomasberg i et interview med Tipsbladet.
– Det er ikke 'mindgames', det er matematik, siger Thomas Thomasberg.

– Da vi spillede i Parken i september sidste år, kunne vi komme 11 point efter dem, hvis vi tabte. Der sagde jeg også, at vi som minimum måtte parkere guldambitionerne, fordi det ikke var troværdigt at tale om guld, hvis vi tabte den kamp. Det her er ikke spor anderledes, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Jeg bliver bare forholdt det i et interview. Jeg tænker overhovedet ikke på, at det skal provokere FCK eller være et eller andet mindgame. Det er bare en tør, jysk konstatering af fakta, at hvis det sker, så kan de ikke holde til det, fordi de så er ni point efter os med syv runder tilbage. Det er simpel logik, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FCM-træneren tror ikke, han kunne ryste eller påvirke FCK forud for søndagens opgør i Herning, selv hvis han ville.
– Jeg sagde det overhovedet ikke for at komme ind i hovederne på dem. De er da udmærket godt klar over selv, hvordan situationen er. Det behøver jeg overhovedet ikke belære dem om eller prikke til, siger Thomas Thomasberg.
God position
FC Midtjylland har vundet begge kampe mod FC København denne sæson og har de seneste seks år 11 sejre, 4 uafgjorte og 5 nederlag mod københavnerne i ligaen, mens FCK til gengæld vandt i pokalen i Parken sidste efterår..
Begyndelsen af slutspillet har givet tre point til FCM, fire til Brøndby og et overraskende nul til FCK, og resultatmæssigt kunne Thomas Thomasberg set i bakspejlet ikke have ønsket sig meget mere fra ligaen i 2024, hvor FCM's spil har svinget en del.
– Hvis du havde sagt inden slutspillet, at vi kunne sætte FCK med ni point efter tre runder, havde vi ikke turdet drømme om det. Det ligner noget, det her. Jeg synes også, vi skal regne FC Nordsjælland med i regnestykket, når de nu er otte point efter, og der er så mange indbyrdes kampe. Det er banalt, men vi bruger vores tid og energi på det, vi kan gøre noget ved, og det er vores næste kamp, siger Thomas Thomasberg.
Den tredje guldkandidat Brøndby IF spiller søndag eftermiddag mod et AGF-hold, der muligvis har tunge stænger og i hvert fald flere mand ude med karantæne og skader, mens FC Nordsjælland spiller mod Silkeborg IF mandag.
FC Midtjylland og FC København mødes i Herning klokken 18 søndag.
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED