Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

I ‘Tipsbladets Transfer Talk’ har Viborg-sportsdirektør Mads Agesen kommenteret forstærkningerne Yonis Njoh og Hjalte Bidstrup samt Daniel Anyembe, der var på blokken i Häcken.



Med få timer tilbage af vinterens transfervindue har Viborg FF sikret sig en offensiv forstærkning i form af Yonis Njoh, der er lejet i Ligue 2-klubben FC Pau.

Kort efter præsentationen af Yonis Njoh var Mads Agesen gæst i ‘Tipsbladets Transfer Show’, hvor Viborgs sportsdirektør udtalte sig om lejesvenden.

– Yonis er en spændende ung spiller, som allerede har fået kampe i den næstbedste franske række og kan dække de forreste tre pladser hos os. Det er en spiller, der kommer ind med stor flair, fart, et godt skud og som er relationelt dygtig. Han minder vel lidt om dem, vi har i forvejen, men selvfølgelig med noget, som vi synes kan give os en ny dimension, lød det fra Agesen.

Mads Agesen blev herefter spurgt, om Viborg med indkøbet af Hjalte Bidstrup i FC København håber på at gentage succesen med Thomas Jørgensen.

– Det ville da være dejligt. De spiller godt nok to forskellige pladser, men vi synes, at der er noget i Hjalte, som er meget, meget uforløst. Han har jo ikke spillet seniorniveau endnu, men det niveau, vi har set fra hans landskampe og fra U19-ligaen i FC København, det har set meget, meget spændende ud, lød svaret her fra Mads Agesen.

Sportsdirektøren blev herefter spurgt til Tipsbladets afsløring om, at Viborg har afvist et bud fra BK Häcken på Daniel Anyembe. Hvorfor måtte forsvarsspilleren ikke skifte, lød spørgsmålet til Agesen.

– Jeg vil vende den om og sige, at vi er rigtig, rigtig glade for, at Anyembe er hos os. Nu er det svenske og det norske marked jo stadig åbent, så vi ved jo aldrig, men det har været vores store prioritet at holde på Daniel. Han er meget, meget vigtig for os. Især i vores opbyggende spil er han helt fænomenal. Så jeg er glad for, at vi har kunnet beholde Daniel i det her transfervindue, lød svaret her fra Viborgs sportsdirektør.

Du kan se ‘Tipsbladets Transfer Show’ i afspilleren over denne artikel og på YouTube.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

VM-spiller alvorligt skadet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Bundesliga-klub henter FCM-emne