Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

I ‘Tipsbladets Transfer Talk’ har Viborg-sportsdirektør Mads Agesen kommenteret forstærkningerne Yonis Njoh og Hjalte Bidstrup samt Daniel Anyembe, der var på blokken i Häcken.



Med få timer tilbage af vinterens transfervindue har Viborg FF sikret sig en offensiv forstærkning i form af Yonis Njoh, der er lejet i Ligue 2-klubben FC Pau.

Kort efter præsentationen af Yonis Njoh var Mads Agesen gæst i ‘Tipsbladets Transfer Show’, hvor Viborgs sportsdirektør udtalte sig om lejesvenden.

– Yonis er en spændende ung spiller, som allerede har fået kampe i den næstbedste franske række og kan dække de forreste tre pladser hos os. Det er en spiller, der kommer ind med stor flair, fart, et godt skud og som er relationelt dygtig. Han minder vel lidt om dem, vi har i forvejen, men selvfølgelig med noget, som vi synes kan give os en ny dimension, lød det fra Agesen.

Mads Agesen blev herefter spurgt, om Viborg med indkøbet af Hjalte Bidstrup i FC København håber på at gentage succesen med Thomas Jørgensen.

– Det ville da være dejligt. De spiller godt nok to forskellige pladser, men vi synes, at der er noget i Hjalte, som er meget, meget uforløst. Han har jo ikke spillet seniorniveau endnu, men det niveau, vi har set fra hans landskampe og fra U19-ligaen i FC København, det har set meget, meget spændende ud, lød svaret her fra Mads Agesen.

Sportsdirektøren blev herefter spurgt til Tipsbladets afsløring om, at Viborg har afvist et bud fra BK Häcken på Daniel Anyembe. Hvorfor måtte forsvarsspilleren ikke skifte, lød spørgsmålet til Agesen.

– Jeg vil vende den om og sige, at vi er rigtig, rigtig glade for, at Anyembe er hos os. Nu er det svenske og det norske marked jo stadig åbent, så vi ved jo aldrig, men det har været vores store prioritet at holde på Daniel. Han er meget, meget vigtig for os. Især i vores opbyggende spil er han helt fænomenal. Så jeg er glad for, at vi har kunnet beholde Daniel i det her transfervindue, lød svaret her fra Viborgs sportsdirektør.

Du kan se ‘Tipsbladets Transfer Show’ i afspilleren over denne artikel og på YouTube.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Elfenbenskysten – Norge

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’