Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

I ‘Tipsbladets Transfer Talk’ har Viborg-sportsdirektør Mads Agesen kommenteret forstærkningerne Yonis Njoh og Hjalte Bidstrup samt Daniel Anyembe, der var på blokken i Häcken.



Med få timer tilbage af vinterens transfervindue har Viborg FF sikret sig en offensiv forstærkning i form af Yonis Njoh, der er lejet i Ligue 2-klubben FC Pau.

Kort efter præsentationen af Yonis Njoh var Mads Agesen gæst i ‘Tipsbladets Transfer Show’, hvor Viborgs sportsdirektør udtalte sig om lejesvenden.

– Yonis er en spændende ung spiller, som allerede har fået kampe i den næstbedste franske række og kan dække de forreste tre pladser hos os. Det er en spiller, der kommer ind med stor flair, fart, et godt skud og som er relationelt dygtig. Han minder vel lidt om dem, vi har i forvejen, men selvfølgelig med noget, som vi synes kan give os en ny dimension, lød det fra Agesen.

Mads Agesen blev herefter spurgt, om Viborg med indkøbet af Hjalte Bidstrup i FC København håber på at gentage succesen med Thomas Jørgensen.

– Det ville da være dejligt. De spiller godt nok to forskellige pladser, men vi synes, at der er noget i Hjalte, som er meget, meget uforløst. Han har jo ikke spillet seniorniveau endnu, men det niveau, vi har set fra hans landskampe og fra U19-ligaen i FC København, det har set meget, meget spændende ud, lød svaret her fra Mads Agesen.

Sportsdirektøren blev herefter spurgt til Tipsbladets afsløring om, at Viborg har afvist et bud fra BK Häcken på Daniel Anyembe. Hvorfor måtte forsvarsspilleren ikke skifte, lød spørgsmålet til Agesen.

– Jeg vil vende den om og sige, at vi er rigtig, rigtig glade for, at Anyembe er hos os. Nu er det svenske og det norske marked jo stadig åbent, så vi ved jo aldrig, men det har været vores store prioritet at holde på Daniel. Han er meget, meget vigtig for os. Især i vores opbyggende spil er han helt fænomenal. Så jeg er glad for, at vi har kunnet beholde Daniel i det her transfervindue, lød svaret her fra Viborgs sportsdirektør.

Du kan se ‘Tipsbladets Transfer Show’ i afspilleren over denne artikel og på YouTube.





Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK