Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

I ‘Tipsbladets Transfer Talk’ har Viborg-sportsdirektør Mads Agesen kommenteret forstærkningerne Yonis Njoh og Hjalte Bidstrup samt Daniel Anyembe, der var på blokken i Häcken.



Med få timer tilbage af vinterens transfervindue har Viborg FF sikret sig en offensiv forstærkning i form af Yonis Njoh, der er lejet i Ligue 2-klubben FC Pau.

Kort efter præsentationen af Yonis Njoh var Mads Agesen gæst i ‘Tipsbladets Transfer Show’, hvor Viborgs sportsdirektør udtalte sig om lejesvenden.

– Yonis er en spændende ung spiller, som allerede har fået kampe i den næstbedste franske række og kan dække de forreste tre pladser hos os. Det er en spiller, der kommer ind med stor flair, fart, et godt skud og som er relationelt dygtig. Han minder vel lidt om dem, vi har i forvejen, men selvfølgelig med noget, som vi synes kan give os en ny dimension, lød det fra Agesen.

Mads Agesen blev herefter spurgt, om Viborg med indkøbet af Hjalte Bidstrup i FC København håber på at gentage succesen med Thomas Jørgensen.

– Det ville da være dejligt. De spiller godt nok to forskellige pladser, men vi synes, at der er noget i Hjalte, som er meget, meget uforløst. Han har jo ikke spillet seniorniveau endnu, men det niveau, vi har set fra hans landskampe og fra U19-ligaen i FC København, det har set meget, meget spændende ud, lød svaret her fra Mads Agesen.

Sportsdirektøren blev herefter spurgt til Tipsbladets afsløring om, at Viborg har afvist et bud fra BK Häcken på Daniel Anyembe. Hvorfor måtte forsvarsspilleren ikke skifte, lød spørgsmålet til Agesen.

– Jeg vil vende den om og sige, at vi er rigtig, rigtig glade for, at Anyembe er hos os. Nu er det svenske og det norske marked jo stadig åbent, så vi ved jo aldrig, men det har været vores store prioritet at holde på Daniel. Han er meget, meget vigtig for os. Især i vores opbyggende spil er han helt fænomenal. Så jeg er glad for, at vi har kunnet beholde Daniel i det her transfervindue, lød svaret her fra Viborgs sportsdirektør.

Du kan se ‘Tipsbladets Transfer Show’ i afspilleren over denne artikel og på YouTube.







LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Knuser transferrekord

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica