Afviste bud: ‘Han er meget, meget vigtig for os’

I ‘Tipsbladets Transfer Talk’ har Viborg-sportsdirektør Mads Agesen kommenteret forstærkningerne Yonis Njoh og Hjalte Bidstrup samt Daniel Anyembe, der var på blokken i Häcken.



Med få timer tilbage af vinterens transfervindue har Viborg FF sikret sig en offensiv forstærkning i form af Yonis Njoh, der er lejet i Ligue 2-klubben FC Pau.

Kort efter præsentationen af Yonis Njoh var Mads Agesen gæst i ‘Tipsbladets Transfer Show’, hvor Viborgs sportsdirektør udtalte sig om lejesvenden.

– Yonis er en spændende ung spiller, som allerede har fået kampe i den næstbedste franske række og kan dække de forreste tre pladser hos os. Det er en spiller, der kommer ind med stor flair, fart, et godt skud og som er relationelt dygtig. Han minder vel lidt om dem, vi har i forvejen, men selvfølgelig med noget, som vi synes kan give os en ny dimension, lød det fra Agesen.

Mads Agesen blev herefter spurgt, om Viborg med indkøbet af Hjalte Bidstrup i FC København håber på at gentage succesen med Thomas Jørgensen.

– Det ville da være dejligt. De spiller godt nok to forskellige pladser, men vi synes, at der er noget i Hjalte, som er meget, meget uforløst. Han har jo ikke spillet seniorniveau endnu, men det niveau, vi har set fra hans landskampe og fra U19-ligaen i FC København, det har set meget, meget spændende ud, lød svaret her fra Mads Agesen.

Sportsdirektøren blev herefter spurgt til Tipsbladets afsløring om, at Viborg har afvist et bud fra BK Häcken på Daniel Anyembe. Hvorfor måtte forsvarsspilleren ikke skifte, lød spørgsmålet til Agesen.

– Jeg vil vende den om og sige, at vi er rigtig, rigtig glade for, at Anyembe er hos os. Nu er det svenske og det norske marked jo stadig åbent, så vi ved jo aldrig, men det har været vores store prioritet at holde på Daniel. Han er meget, meget vigtig for os. Især i vores opbyggende spil er han helt fænomenal. Så jeg er glad for, at vi har kunnet beholde Daniel i det her transfervindue, lød svaret her fra Viborgs sportsdirektør.

Du kan se ‘Tipsbladets Transfer Show’ i afspilleren over denne artikel og på YouTube.



FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Manchester United rasende

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Albert Grønbæk skifter agent

Brøndby bekræfter salg

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

– Overdrevet og unuanceret

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Aldrig set før

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Han er verdens bedste fodboldspiller

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Nu kommenterer han FC København-historie