*Efter artiklens udgivelse er det over for Tipsbladet blevet oplyst, at Lyngby Boldklub ikke har budt på islændingen.
Transfervinduet er lukket, og det er tid til at gøre status.
Mange handler kom Superliga-klubberne i mål med, men der var selvsagt også nogle, der aldrig kom ind over målstregen. I den kategori hører IFK Norrköping-profilen Arnor Traustason angiveligt i Lyngby Boldklub.
Superliga-klubben, der er notorisk glade for islændinge, afgav ifølge Fotbollskanalen er bud på den 31-årige midtbanespiller i januars transfervindue – Tipsbladet kan dog erfare, at det ikke passer.
Spilleren kender da heller ikke til det.
– Det har jeg ikke hørt noget om. Min agent ved, hvad jeg gerne vil, så han ringer ikke og beretter om tilbud, jeg ikke er interesseret i, siger Arnor Traustason til Fotbollskanalen.
League One-klubben Burton Albion bød også på midtbanespilleren, og det var til gengæld et bud, der fattede midtbanespillerens interesse.
– Det var en mulighed for mig for at tage til England, og det havde været en god test. Men det er ikke mig, der bestemmer. Jeg havde takket ja, hvis klubberne var nået til enighed, men nu er jeg her og har en aftale. Klubben afviste buddet, og det er frustrerende, men jeg kommer ikke til at ligge søvnløs over det, siger Arnor Traustason.
Midtbanespilleren har tørnet ud for IFK Norrköping i to omgange, og han har ligeledes repræsenteret New England, Malmö FF, Rapid Wien og AEK Athen. Traustason har desuden spillet 63 landskampe for Island.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE