BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer.
Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.
Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.
– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:
– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.
Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer.
Det er dog ikke en nem opgave.
– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.
Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.
– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.
Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.
Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.
– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.
28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned