BT kunne i sidste uge fortælle, at Brøndby IF arbejder på at finde en ny klub til angriberen Andrija Pavlovic, og den melding bekræftes nu af serberens agent Georg Lederer.
Den tidligere FC København-angriber har været på banen i 16 af 17 Superliga-kampe i denne sæson uden at komme på måltavlen, og søndag var han helt udeladt af truppen, da Brøndby IF mødte FC Midtjylland i pokalturneringen.
Det er ofte det stof, en forestående skilsmisse er gjort af, og sådan kan det også meget vel ende med Andrija Pavlovic i januar.
– Vi må se, hvad der sker i næste måned. Vi har ikke travlt, og det er heller ikke mit indtryk, at Brøndby er utålmodige. Vi er i dialog med Carsten V. Jensen, og det er korrekt, at Brøndby er åbne for at lytte til de bud, der måtte komme. Brøndby ville ikke af med ham i sommer, hvor der var interesse. De kunne have solgt ham for en mindre sum eller lejet ham ud, men det ville de ikke. Det kan være, det har ændret sig nu, fortæller Georg Lederer til tipsbladet.dk og tilføjer om sommerens interesse:
– Der var klubber fra Schweiz og Polen, som viste interesse for Andrija, men det blev ikke til en aftale med Brøndby.
Agenten fortæller, at der aktuelt ikke er konkret interesse for Andrija Pavlovic, men at han afsøger markedet i USA, Qatar og Japan, da Brøndby-angriberen er fristet af de fjerne destinationer.
Det er dog ikke en nem opgave.
– Vintermarkedet er ikke det nemmeste, og Covid 19-situationen gør det ikke bedre. Der sker ikke de store udskiftninger i januars transfervindue. Nu, hvor han ikke spiller så meget, er der måske en chance for, at klubber, som normalt ikke har råd til en spiller som ham, vil henvende sig, og det kan åbne nogle døre, men vi må se, lyder det fra Lederer.
Ikke tilfreds med spilletiden
Andrija Pavlovic har klart stået i skyggen af Mikael Uhre og Simon Hedlund i denne sæson, og billedet var ikke meget anderledes før sommerferien, hvor serberen også kun var reserve i angrebet.
– Han vil gerne spille mere, det er der ingen tvivl om. Andrija har det okay, han forbliver positiv, og han vil arbejde hårdt, så længe han er i Brøndby, men det er klart, at hans mål er at spille fast, og det gør han ikke i Brøndby lige nu. Andrija har også en drøm om at spille for Serbiens landshold igen, og det kræver selvfølgelig, at han spiller mere på klubholdet, siger Georg Lederer.
Andrija Pavlovics tid på Vestegnen har dog ikke været helt forgæves. I sidste sæson var han således med til at vinde det danske mesterskab, hvad han også prøvede med FC København i 2016/2017-sæsonen.
Det er en lille oprejsning, men heller ikke mere end det.
– Et dansk mesterskab betød meget for ham, men vi må stadig sige, at hans tid i Brøndby kunne være gået bedre. Andrija kom til Brøndby for at spille fast, og sådan har det i lange perioder ikke været, og det er naturligvis ikke godt nok for en ambitiøs spiller som ham, slutter agenten.
28-årige Andrija Pavlovic er noteret for syv mål i 45 kampe for Brøndby IF, hvor han har kontraktudløb i sommeren 2024.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
