Der resterede godt og vel ti minutter af første halvleg, da Robin Olsen i går begyndte at tage sig til skulderen. FC København-målmanden havde netop kastet sig efter et skud, og nu lå han der i den himmerlandske sne og, må man formode med tre måneder til VM, frygtede det værste.
Efter kampen talte de i FCK om et muligt brækket kraveben, og Olsen blev da også kørt direkte på sygehuset. Her kunne de konstatere, at kravebenet ikke er brækket, men gået ud af led, fortæller hans agent, Hasan Cetinkaya.
Det kræver nu en tur under kniven for Robin Olsen.
– Kravebenet er ude af led, så han skal opereres. Normalt vil man have, at det skal hele af sig selv. Men operationen skal sørge for, at han kommer tilbage tidligere. Det er, for at han skal være klar til VM, siger Cetinkaya til Aftonbladet.
– Han er ude i hele marts, men kan være tilbage i midten af april. Robin er en kæmpe, der er ingen chance for, at han misser VM.
Dermed kan bekymrede svenske fodboldfans altså ånde lettet op uden frygt for, at de må undvære deres førstemålmand til sommerens slutrunde. Og FCK-tilhængerne kan glæde sig over, at Olsen efter alt at dømme vender tilbage senere på sæsonen.
Det tyder på, at Robin Olsen kommer til at sidde ude i resten af grundspillet, der slutter den 18. marts. Derefter er der to ugers landskampspause, inden Superligaen begynder igen med slutspillet.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
