Der resterede godt og vel ti minutter af første halvleg, da Robin Olsen i går begyndte at tage sig til skulderen. FC København-målmanden havde netop kastet sig efter et skud, og nu lå han der i den himmerlandske sne og, må man formode med tre måneder til VM, frygtede det værste.
Efter kampen talte de i FCK om et muligt brækket kraveben, og Olsen blev da også kørt direkte på sygehuset. Her kunne de konstatere, at kravebenet ikke er brækket, men gået ud af led, fortæller hans agent, Hasan Cetinkaya.
Det kræver nu en tur under kniven for Robin Olsen.
– Kravebenet er ude af led, så han skal opereres. Normalt vil man have, at det skal hele af sig selv. Men operationen skal sørge for, at han kommer tilbage tidligere. Det er, for at han skal være klar til VM, siger Cetinkaya til Aftonbladet.
– Han er ude i hele marts, men kan være tilbage i midten af april. Robin er en kæmpe, der er ingen chance for, at han misser VM.
Dermed kan bekymrede svenske fodboldfans altså ånde lettet op uden frygt for, at de må undvære deres førstemålmand til sommerens slutrunde. Og FCK-tilhængerne kan glæde sig over, at Olsen efter alt at dømme vender tilbage senere på sæsonen.
Det tyder på, at Robin Olsen kommer til at sidde ude i resten af grundspillet, der slutter den 18. marts. Derefter er der to ugers landskampspause, inden Superligaen begynder igen med slutspillet.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
