Agent: Shanghai sælger aldrig til FCK

FC København ville være det rette skridt for kinesiske Wu Lei at tage, men klubben har ingen intentioner om at sælge til mindre ligaer end de fem største.



Wu Lei har selv bekræftet interessen fra FC København, sportsdirektør Carsten V. Jensen har bekræftet, at FCK følger den unge kineser, og så er spørgsmålet bare, hvor realistisk det er, at en 22-årig kinesisk landsholdsspiller ender i Danmark.

Ikke særligt realistisk. Og slet ikke for den ene million euro, som københavnerne angiveligt skulle have budt ifølge kinesiske medier. Sådan lyder det fra Thies Bliemeister, der er direktør i agentfirmaet Sports United og varetager Wu Leis interesser i Tyskland.

– Vi har prøvet med nogle tyske klubber og andre klubber, men mit indtryk er, at de ikke vil sælge ham overhovedet. De vil aldrig sælge ham for en million euro. Jeg har haft klubber, der bød to millioner. Wu Lei vil gerne skifte til Europa, men klubben er slet ikke interesseret i at lade ham gå, siger Thies Bliemeister til tipsbladet.dk.

Bilemeister er med jævne mellemrum i kontakt med Shanghai East Asia, hvor Wu Lei spiller til dagligt, om den 22-årige kantspillers fremtid. Står det til Shanghai East Asia, så ser Wu Lei ikke skyggen af hverken Superliga eller Jens Jessens Vej på Frederiksberg. Selvom det for spilleren ville være det rette valg.

– Jeg har tidligere snakket med klubben, og de sagde, at hvis de skulle sælge, skulle der være prestige i det. Det skulle give efterklang i Kina. De vil kun sælge til Bundesligaen eller Premier League.

– Det vil ikke være det rette for Wu Lei at skifte til hverken England eller Tyskland. Det er han ikke god nok til endnu. FCK ville være en rigtig god mulighed for ham, da han så ville kunne udvikle sig i Europa, siger Bliemeister.

Carsten V. Jensen sagde til BT, at FC København har holdt øje med Wu Lei, siden man mødte ham og Shanghai East Asia i La Manga i optakten til foråret. Her viste Wu Lei sig frem med stor speed, da københavnerne ikke fik mange ben til jorden mod kineserne, der sejrede 3-1. Nu er interessen så eftersigende blevet mere konkret, og Wu Lei har da også selv lagt pres på klubledelsen ved at fortælle kinesiske medier om, hvor godt FCK ville passe til ham frem for større europæiske klubber.

Men han skal nok ikke sætte næsen op efter et skifte.





Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Randers FC – FC København

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Silkeborg IF – OB

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Cooper gav hård og ærlig besked

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Sønderjyske – Viborg FF

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA

Brøndby-fans sender åbent brev



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Tottenham under stregen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Arsenal snublede i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chelsea – Manchester City

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

AGF snubler i guldkampen

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand