Agent: Shanghai sælger aldrig til FCK

FC København ville være det rette skridt for kinesiske Wu Lei at tage, men klubben har ingen intentioner om at sælge til mindre ligaer end de fem største.



Wu Lei har selv bekræftet interessen fra FC København, sportsdirektør Carsten V. Jensen har bekræftet, at FCK følger den unge kineser, og så er spørgsmålet bare, hvor realistisk det er, at en 22-årig kinesisk landsholdsspiller ender i Danmark.

Ikke særligt realistisk. Og slet ikke for den ene million euro, som københavnerne angiveligt skulle have budt ifølge kinesiske medier. Sådan lyder det fra Thies Bliemeister, der er direktør i agentfirmaet Sports United og varetager Wu Leis interesser i Tyskland.

– Vi har prøvet med nogle tyske klubber og andre klubber, men mit indtryk er, at de ikke vil sælge ham overhovedet. De vil aldrig sælge ham for en million euro. Jeg har haft klubber, der bød to millioner. Wu Lei vil gerne skifte til Europa, men klubben er slet ikke interesseret i at lade ham gå, siger Thies Bliemeister til tipsbladet.dk.

Bilemeister er med jævne mellemrum i kontakt med Shanghai East Asia, hvor Wu Lei spiller til dagligt, om den 22-årige kantspillers fremtid. Står det til Shanghai East Asia, så ser Wu Lei ikke skyggen af hverken Superliga eller Jens Jessens Vej på Frederiksberg. Selvom det for spilleren ville være det rette valg.

– Jeg har tidligere snakket med klubben, og de sagde, at hvis de skulle sælge, skulle der være prestige i det. Det skulle give efterklang i Kina. De vil kun sælge til Bundesligaen eller Premier League.

– Det vil ikke være det rette for Wu Lei at skifte til hverken England eller Tyskland. Det er han ikke god nok til endnu. FCK ville være en rigtig god mulighed for ham, da han så ville kunne udvikle sig i Europa, siger Bliemeister.

Carsten V. Jensen sagde til BT, at FC København har holdt øje med Wu Lei, siden man mødte ham og Shanghai East Asia i La Manga i optakten til foråret. Her viste Wu Lei sig frem med stor speed, da københavnerne ikke fik mange ben til jorden mod kineserne, der sejrede 3-1. Nu er interessen så eftersigende blevet mere konkret, og Wu Lei har da også selv lagt pres på klubledelsen ved at fortælle kinesiske medier om, hvor godt FCK ville passe til ham frem for større europæiske klubber.

Men han skal nok ikke sætte næsen op efter et skifte.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Nu er Dreyer historisk

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

631 millioner kroner

Arne Slot dybt frustreret

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Bo Henriksen lander TV-job

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A