Agent: Shanghai sælger aldrig til FCK

FC København ville være det rette skridt for kinesiske Wu Lei at tage, men klubben har ingen intentioner om at sælge til mindre ligaer end de fem største.



Wu Lei har selv bekræftet interessen fra FC København, sportsdirektør Carsten V. Jensen har bekræftet, at FCK følger den unge kineser, og så er spørgsmålet bare, hvor realistisk det er, at en 22-årig kinesisk landsholdsspiller ender i Danmark.

Ikke særligt realistisk. Og slet ikke for den ene million euro, som københavnerne angiveligt skulle have budt ifølge kinesiske medier. Sådan lyder det fra Thies Bliemeister, der er direktør i agentfirmaet Sports United og varetager Wu Leis interesser i Tyskland.

– Vi har prøvet med nogle tyske klubber og andre klubber, men mit indtryk er, at de ikke vil sælge ham overhovedet. De vil aldrig sælge ham for en million euro. Jeg har haft klubber, der bød to millioner. Wu Lei vil gerne skifte til Europa, men klubben er slet ikke interesseret i at lade ham gå, siger Thies Bliemeister til tipsbladet.dk.

Bilemeister er med jævne mellemrum i kontakt med Shanghai East Asia, hvor Wu Lei spiller til dagligt, om den 22-årige kantspillers fremtid. Står det til Shanghai East Asia, så ser Wu Lei ikke skyggen af hverken Superliga eller Jens Jessens Vej på Frederiksberg. Selvom det for spilleren ville være det rette valg.

– Jeg har tidligere snakket med klubben, og de sagde, at hvis de skulle sælge, skulle der være prestige i det. Det skulle give efterklang i Kina. De vil kun sælge til Bundesligaen eller Premier League.

– Det vil ikke være det rette for Wu Lei at skifte til hverken England eller Tyskland. Det er han ikke god nok til endnu. FCK ville være en rigtig god mulighed for ham, da han så ville kunne udvikle sig i Europa, siger Bliemeister.

Carsten V. Jensen sagde til BT, at FC København har holdt øje med Wu Lei, siden man mødte ham og Shanghai East Asia i La Manga i optakten til foråret. Her viste Wu Lei sig frem med stor speed, da københavnerne ikke fik mange ben til jorden mod kineserne, der sejrede 3-1. Nu er interessen så eftersigende blevet mere konkret, og Wu Lei har da også selv lagt pres på klubledelsen ved at fortælle kinesiske medier om, hvor godt FCK ville passe til ham frem for større europæiske klubber.

Men han skal nok ikke sætte næsen op efter et skifte.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

I svime over Morten Hjulmand

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før