Agent: Shanghai sælger aldrig til FCK

FC København ville være det rette skridt for kinesiske Wu Lei at tage, men klubben har ingen intentioner om at sælge til mindre ligaer end de fem største.



Wu Lei har selv bekræftet interessen fra FC København, sportsdirektør Carsten V. Jensen har bekræftet, at FCK følger den unge kineser, og så er spørgsmålet bare, hvor realistisk det er, at en 22-årig kinesisk landsholdsspiller ender i Danmark.

Ikke særligt realistisk. Og slet ikke for den ene million euro, som københavnerne angiveligt skulle have budt ifølge kinesiske medier. Sådan lyder det fra Thies Bliemeister, der er direktør i agentfirmaet Sports United og varetager Wu Leis interesser i Tyskland.

– Vi har prøvet med nogle tyske klubber og andre klubber, men mit indtryk er, at de ikke vil sælge ham overhovedet. De vil aldrig sælge ham for en million euro. Jeg har haft klubber, der bød to millioner. Wu Lei vil gerne skifte til Europa, men klubben er slet ikke interesseret i at lade ham gå, siger Thies Bliemeister til tipsbladet.dk.

Bilemeister er med jævne mellemrum i kontakt med Shanghai East Asia, hvor Wu Lei spiller til dagligt, om den 22-årige kantspillers fremtid. Står det til Shanghai East Asia, så ser Wu Lei ikke skyggen af hverken Superliga eller Jens Jessens Vej på Frederiksberg. Selvom det for spilleren ville være det rette valg.

– Jeg har tidligere snakket med klubben, og de sagde, at hvis de skulle sælge, skulle der være prestige i det. Det skulle give efterklang i Kina. De vil kun sælge til Bundesligaen eller Premier League.

– Det vil ikke være det rette for Wu Lei at skifte til hverken England eller Tyskland. Det er han ikke god nok til endnu. FCK ville være en rigtig god mulighed for ham, da han så ville kunne udvikle sig i Europa, siger Bliemeister.

Carsten V. Jensen sagde til BT, at FC København har holdt øje med Wu Lei, siden man mødte ham og Shanghai East Asia i La Manga i optakten til foråret. Her viste Wu Lei sig frem med stor speed, da københavnerne ikke fik mange ben til jorden mod kineserne, der sejrede 3-1. Nu er interessen så eftersigende blevet mere konkret, og Wu Lei har da også selv lagt pres på klubledelsen ved at fortælle kinesiske medier om, hvor godt FCK ville passe til ham frem for større europæiske klubber.

Men han skal nok ikke sætte næsen op efter et skifte.





Peter Løvenkrands scorer aftale hos tv-gigant


Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Åge Hareide er alvorligt syg

Vil købe dansk landsholdsbobler

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

AGF straffet med stor bøde

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Peter Christiansen har fundet afløseren

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding