FCK følger kinesisk stortalent

FC København har føleren ude efter det kinesiske stortalent Wu Lei. Det bekræfter spilleren selv i et interview med et kinesisk medie.



Vinterens transfervindue står for døren, og det er ventet, at specielt FC København bliver særdeles aktive på markedet. I dag kom det frem, at Ståle Solbakkens tidligere angriber i Wolwerhampton, Björn Bergmann Sigurdarson, er på blokken hos københavnerne, men også en anden og noget mere eksotisk spiller kan havne i den danske hovedstad i januar. 

Det drejer sig om 22-årige Wu Lei, som københavnerne for første gang stiftede bekendtskab i januar i år, da Wu Leis nuværende klub Shanghai East Asia kørte løverne over med 3-1 i træningsturneringen på La Manga.

Ved den lejlighed må det offensive stortalent have gjort et fornemt indtryk, for spilleren afslører nu selv, at FC København har fulgt ham siden dengang, og Wu Lei åbner nu for, at FC København kan blive startdestinationen på hans europæiske eventyr.

– Sammenlignet med de andre klubber, der er interesserede i mig, er (FC København, red.) det hold, der passer mig bedst. Der er også hold i England og Tyskland, der følger mig, men jeg føler ikke, at de passer til mig, og måske har de også mere kommercielle hensigter. FC København er anderledes. Jeg værdsætter deres træner, og de har fulgt mig gennem længere tid. De spiller i Champions League, så der vil være gode muligheder for at forbedre mig, siger Wu Lei til kinesiske Nandu.com.

Wu Lei beskrives som en lynhurtig offensivspiller med et godt blik for sine medspillere og samtidig med evnerne til selv at afslutte. Hans foretrukne position er på kanten.

Wu Lei har indtil videre opnået 11 kampe for det kinesiske landshold, hvor det er blevet til to scoringer. 

   






I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’




TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

– Alle taler om Valdemar Byskov

Brøndby-flop åbner op om fremtiden

– Det gjorde vi ikke godt nok under Neestrup



LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerner ude med skade

Ydmygelse udløser fanprotester 

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern

Lund: ‘Siger noget om niveauet i Superligaen’

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?

Tullberg: Derfor kom rekordindkøb ikke ind

FCK indgår ny aftale med stortalent

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’

Viaplay hæver priserne igen

Tidl. SL-profil forhandler med traditionsklub



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Legendesøn: Målmand scorer to mål i samme kamp

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer

Næstyngste målscorer nogensinde: ‘Utrolig følelse’

Det er vanvittigt fedt for Superligaen

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

Afsløring: Ajax henter dansk scout

Maher Carrizo trækker overskrifter i udlandet

Trods fravær: Schwartau får ‘vigtig rolle’

Verdens ældste klubber: Fra Sheffield til Wrexham

Frederik Birk scorer nyt job

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!