Agent for AGF-transfermål: Superligaen er interessant

Der er rift om den dygtige kantspiller Ahmed Yasin, der rygtes til AGF, men spillerens agent slår fast, at den danske liga bestemt er interessant.



AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
 
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
 
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
 
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan. 
 
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
 
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten. 
 
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
 
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer. 
 
​AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele  syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers. 
 
 

 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Tjekkiet – Danmark

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Rasmus Højlund har ikke set det før

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Stor profil glad for Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

FC København vil bruge mere data i transfers



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

FC København afviser konspirationsteori

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Vild stime før Danmark-brag

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Varme rygter: Han har været i FC København

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Spår flere træner-ændringer i FC København

VM-overraskelse i Pristina

Thomsen jubler over direktør-job

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson