Agent for AGF-transfermål: Superligaen er interessant

Der er rift om den dygtige kantspiller Ahmed Yasin, der rygtes til AGF, men spillerens agent slår fast, at den danske liga bestemt er interessant.



AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
 
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
 
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
 
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan. 
 
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
 
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten. 
 
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
 
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer. 
 
​AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele  syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers. 
 
 

 





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Stjerne flirter med Brøndby

Brian Riemer med dansk skrækmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Kan købes til spotpris

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Premier League-bomber på vej til storklub

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor dansk Champions League-nyhed

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie