AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet.
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan.
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten.
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer.
AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
