Agent for AGF-transfermål: Superligaen er interessant

Der er rift om den dygtige kantspiller Ahmed Yasin, der rygtes til AGF, men spillerens agent slår fast, at den danske liga bestemt er interessant.



AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
 
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
 
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
 
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan. 
 
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
 
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten. 
 
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
 
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer. 
 
​AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele  syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers. 
 
 

 





LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Argentina – Algeriet

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Her er Tunesiens nye VM-træner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’