Agent for AGF-transfermål: Superligaen er interessant

Der er rift om den dygtige kantspiller Ahmed Yasin, der rygtes til AGF, men spillerens agent slår fast, at den danske liga bestemt er interessant.



AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
 
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
 
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
 
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan. 
 
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
 
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten. 
 
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
 
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer. 
 
​AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele  syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers. 
 
 

 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Medie: FC København jagter Michael Parker

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De vil have Rashford

Premier League-dansker skal have ny manager

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen