Agent for AGF-transfermål: Superligaen er interessant

Der er rift om den dygtige kantspiller Ahmed Yasin, der rygtes til AGF, men spillerens agent slår fast, at den danske liga bestemt er interessant.



AGF jagter forstærkninger til den kommende sæson i Superligaen, og torsdag kunne svenske medier afsløre, at AGF er i forhandlinger med Allsvenskan-klubben Örebro om nøglespilleren Ahmed Yasin, der kan bruges på begge kanter og ofte er holdets bærende kraft i den offensive del af spillet.
 
Yasin selv blev i løbet af dagen konfronteret med rygterne om AGF, men holdt sig fra at kommentere alt for meget på rygterne om et skifte til Danmark.
 
Men spillerens agent Patrick Mørk lægger ikke skjul på, at den danske liga absolut er interessant for Ahmed Yasin, der er kontraktfri til årsskiftet. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, siger Patrick Mörk til tipsbladet.dk
 
Agenten ønsker ikke at kommentere på AGF eller andre klubber, men lægger ikke skjul på, at flere klubber er interesseret i den Yasin, der er noteret for 39 landskampe for Irak og for nyligt spillede fuld tid i en landskamp mod Japan. 
 
– Der er interesse fra alle de bedste ligaer i Skandinavien, så meget kan jeg sige. Vi taler med mange klubber, men hvad der kommer til at ske, er for tidligt at sige noget om, lyder det fra Patrick Mörk.
 
Örebro ligger aktuelt under nedrykningsstregen i Allsvenskan og vil meget nødigt slippe den 24-årige profil, som man forlængst har forsøgt at lokke til at forlænge kontrakten. 
 
– Vi har et tilbud om en kontraktforlængelse liggende fra Örebro, men der er intet afgjort. Det er klart, at der er interessante tilbud omkring spilleren lige nu, så vi må se, hvor det ender. siger Patrick Mörk, der ikke ønsker at afsløre, om det er konkrete forhandlinger mellem Örebro og AGF eller andre klubber.
 
Ahmed Yasin har spillet samtlige minutter for Örebro i denne sæson, hvor han har bidraget med blandt andet to scoringer. 
 
​AGF-sportschef Jens T. Andersson har flere gange efter oprykningen til Superligaen var en realitet, slået fast, at der skal hentes forstærkninger til blandt andet kanterne. Aarhus-klubben har sagt farvel til hele  syv spillere med kontraktudløb og har indtil videre hentet Daniel A. Pedersen i Silkeborg og Elmar Bjarnason i Randers FC – begge på frie transfers. 
 
 

 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Neymar overvejer karrierestop

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Stort slag for FC København



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Cooper afslører: Han starter inde

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Stemningen i FCK er håbløs!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Høgh hyldes af UEFA

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kæmpe Superliga-comeback

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben