AGF-anfører: Vi er ikke længere kæmpeegoister

AGF har fået skabt en ny og stærkere mentalitet på holdet, mener anfører Pierre Kanstrup.



AGF og SønderjyskE delte i porten i mandagens Superliga-kamp, der ikke skal beskyldes for samlet set at lande i kategorien “spændende.” Men med sig fra 0-0-opgøret kan AGF-spillerne blandt andet tage med, at det for anden kamp i træk lykkes at holde modstanderne fra at score og man med efterårets afslutning nu rent faktisk for første gang i sæsonen er ubesejret fire kampe i træk.

En af de faktorer, der har været med til at styrke AGF-defensiven og kollektivet er den nye assistent-træner Ruben Selles, der er kommet til fra januar. AGF-anfører Pierre Kanstrup lægger ikke skjul på, at duoen David Nielsen og Ruben Selles har skaffet en helt anden mentalitet ind på AGF-holdet. 

– Det handler om, at vi i dag fungerer som et hold, og ikke fremstår som 11 individualister, der render rundt og er kæmpeegoister, der kun vil sig selv det godt.

– Mentaliteten er ændret. I efteråret lignede vi til tider 11 hovedløse høns, der tænkte for meget på sig selv. Det handlede om, at spillere ikke lige slog det indlæg, der skulle til, fordi det kunne udløse en omstilling, hvis bolden ikke lige ramte præcist, siger Pierre Kanstrup til eb.dk

AGF har efter 21. spillerunde fortsat fem point op til det eftertragtede mesterskabs-slutpil, hvilket kan blive mere end svært at nå med bare fem spillerunder tilbage. Men jagten på top-6 fortsætter i næste spillerunde, hvor der venter et møde med træner David Nielsens tidligere klub Lyngby BK på udebane. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’