Tidligere tirsdag fortalte Jakob Ankersen til BT, at han forlader AGF efter denne sæson, og han er ikke den eneste, der stempler ud af Fredensvang. Det samme gør den australske midtbanespiller Mustafa Amini, der også har kontraktudløb.
AGF bekræfter på klubbens hjemmeside, at 27-årige Mustafa Amini siger farvel, og det er på ingen måde en overraskende melding. Hovedpersonen har længe givet udtryk for, at pilen pegede i den retning.
Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben
Mustafa Amini er ikke kampklar i øjeblikket, og han er derfor ikke med, når AGF møder OB onsdag aften i sæsonens sidste kamp. Med andre ord har han spillet sin sidste kamp for århusianerne.
– Mustafa Amini har været en flot ambassadør for AGF. En loyal soldat som vi altid har kunnet regne med, når det har krævet noget ekstra hårdt arbejde i svære perioder. Undervejs har der også været andre klub-muligheder for ham, men Amini har været en vigtig spiller i hele hans kontraktperiode, hvorfor vi ikke har kunnet lade ham rejse andre steder hen. Nu er tiden for ham til at søge nye udfordringer og det ønsker vi ham held og lykke med og sender ham afsted med en stor tak for hans tid i AGF.
Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige
– Udover, at han har gjort det godt på banen for AGF, så har Amini og hans kæreste, Nathalies betydning udenfor banen været unik i forhold til at hjælpe – særligt nye udlændinge på plads i Aarhus. Her han taget en vigtig rolle på sig som samlingspunkt. Og han er en spiller, der altid har haft et smil på læben og som generelt bare har efterladt et flot aftryk i AGF. Og hvem ved – måske krydses vores veje igen på et senere tidspunkt, siger Peter Christiansen, sportschef i AGF, til klubbens hjemmeside.
Mustafa Amini kom til AGF fra Randers FC for fire år siden, og han opnåede 132 kampe for klubben. Det er uvist, hvad fremtiden bringer for australieren.
Læs også:Optakt: AGF – OB
Læs også:Først i Europa: Superliga-programmet er klar torsdag
Læs også:Flest spiller på AGF som dansk mester i 2021: Det er altså unormalt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
