AGF bekræfter: Mustafa Amini forlader klubben

AGF bekræfter, at Mustafa Amini forlader klubben efter denne sæson.



Tidligere tirsdag fortalte Jakob Ankersen til BT, at han forlader AGF efter denne sæson, og han er ikke den eneste, der stempler ud af Fredensvang. Det samme gør den australske midtbanespiller Mustafa Amini, der også har kontraktudløb.

AGF bekræfter på klubbens hjemmeside, at 27-årige Mustafa Amini siger farvel, og det er på ingen måde en overraskende melding. Hovedpersonen har længe givet udtryk for, at pilen pegede i den retning. 

Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben

Mustafa Amini er ikke kampklar i øjeblikket, og han er derfor ikke med, når AGF møder OB onsdag aften i sæsonens sidste kamp. Med andre ord har han spillet sin sidste kamp for århusianerne.

– Mustafa Amini har været en flot ambassadør for AGF. En loyal soldat som vi altid har kunnet regne med, når det har krævet noget ekstra hårdt arbejde i svære perioder. Undervejs har der også været andre klub-muligheder for ham, men Amini har været en vigtig spiller i hele hans kontraktperiode, hvorfor vi ikke har kunnet lade ham rejse andre steder hen. Nu er tiden for ham til at søge nye udfordringer og det ønsker vi ham held og lykke med og sender ham afsted med en stor tak for hans tid i AGF.

Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige

– Udover, at han har gjort det godt på banen for AGF, så har Amini og hans kæreste, Nathalies betydning udenfor banen været unik i forhold til at hjælpe – særligt nye udlændinge på plads i Aarhus. Her han taget en vigtig rolle på sig som samlingspunkt. Og han er en spiller, der altid har haft et smil på læben og som generelt bare har efterladt et flot aftryk i AGF. Og hvem ved – måske krydses vores veje igen på et senere tidspunkt, siger Peter Christiansen, sportschef i AGF, til klubbens hjemmeside.

Mustafa Amini kom til AGF fra Randers FC for fire år siden, og han opnåede 132 kampe for klubben. Det er uvist, hvad fremtiden bringer for australieren. 

Læs også:Optakt: AGF – OB
Læs også:Først i Europa: Superliga-programmet er klar torsdag
Læs også:Flest spiller på AGF som dansk mester i 2021: Det er altså unormalt






LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Arsenal er i Champions League-finalen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk