Tidligere tirsdag fortalte Jakob Ankersen til BT, at han forlader AGF efter denne sæson, og han er ikke den eneste, der stempler ud af Fredensvang. Det samme gør den australske midtbanespiller Mustafa Amini, der også har kontraktudløb.
AGF bekræfter på klubbens hjemmeside, at 27-årige Mustafa Amini siger farvel, og det er på ingen måde en overraskende melding. Hovedpersonen har længe givet udtryk for, at pilen pegede i den retning.
Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben
Mustafa Amini er ikke kampklar i øjeblikket, og han er derfor ikke med, når AGF møder OB onsdag aften i sæsonens sidste kamp. Med andre ord har han spillet sin sidste kamp for århusianerne.
– Mustafa Amini har været en flot ambassadør for AGF. En loyal soldat som vi altid har kunnet regne med, når det har krævet noget ekstra hårdt arbejde i svære perioder. Undervejs har der også været andre klub-muligheder for ham, men Amini har været en vigtig spiller i hele hans kontraktperiode, hvorfor vi ikke har kunnet lade ham rejse andre steder hen. Nu er tiden for ham til at søge nye udfordringer og det ønsker vi ham held og lykke med og sender ham afsted med en stor tak for hans tid i AGF.
Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige
– Udover, at han har gjort det godt på banen for AGF, så har Amini og hans kæreste, Nathalies betydning udenfor banen været unik i forhold til at hjælpe – særligt nye udlændinge på plads i Aarhus. Her han taget en vigtig rolle på sig som samlingspunkt. Og han er en spiller, der altid har haft et smil på læben og som generelt bare har efterladt et flot aftryk i AGF. Og hvem ved – måske krydses vores veje igen på et senere tidspunkt, siger Peter Christiansen, sportschef i AGF, til klubbens hjemmeside.
Mustafa Amini kom til AGF fra Randers FC for fire år siden, og han opnåede 132 kampe for klubben. Det er uvist, hvad fremtiden bringer for australieren.
Læs også:Optakt: AGF – OB
Læs også:Først i Europa: Superliga-programmet er klar torsdag
Læs også:Flest spiller på AGF som dansk mester i 2021: Det er altså unormalt
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
