• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

AGF bekræfter: Mustafa Amini forlader klubben

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AGF bekræfter, at Mustafa Amini forlader klubben efter denne sæson.

Af Ole Hoffskov

Tidligere tirsdag fortalte Jakob Ankersen til BT, at han forlader AGF efter denne sæson, og han er ikke den eneste, der stempler ud af Fredensvang. Det samme gør den australske midtbanespiller Mustafa Amini, der også har kontraktudløb.

AGF bekræfter på klubbens hjemmeside, at 27-årige Mustafa Amini siger farvel, og det er på ingen måde en overraskende melding. Hovedpersonen har længe givet udtryk for, at pilen pegede i den retning. 

Læs også:Ankersen vrager AGF-tilbud: Færdig i klubben

Mustafa Amini er ikke kampklar i øjeblikket, og han er derfor ikke med, når AGF møder OB onsdag aften i sæsonens sidste kamp. Med andre ord har han spillet sin sidste kamp for århusianerne.

- Mustafa Amini har været en flot ambassadør for AGF. En loyal soldat som vi altid har kunnet regne med, når det har krævet noget ekstra hårdt arbejde i svære perioder. Undervejs har der også været andre klub-muligheder for ham, men Amini har været en vigtig spiller i hele hans kontraktperiode, hvorfor vi ikke har kunnet lade ham rejse andre steder hen. Nu er tiden for ham til at søge nye udfordringer og det ønsker vi ham held og lykke med og sender ham afsted med en stor tak for hans tid i AGF.

Læs også:AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige

- Udover, at han har gjort det godt på banen for AGF, så har Amini og hans kæreste, Nathalies betydning udenfor banen været unik i forhold til at hjælpe - særligt nye udlændinge på plads i Aarhus. Her han taget en vigtig rolle på sig som samlingspunkt. Og han er en spiller, der altid har haft et smil på læben og som generelt bare har efterladt et flot aftryk i AGF. Og hvem ved - måske krydses vores veje igen på et senere tidspunkt, siger Peter Christiansen, sportschef i AGF, til klubbens hjemmeside.

Mustafa Amini kom til AGF fra Randers FC for fire år siden, og han opnåede 132 kampe for klubben. Det er uvist, hvad fremtiden bringer for australieren. 

Læs også:Optakt: AGF - OB

Læs også:Først i Europa: Superliga-programmet er klar torsdag

Læs også:Flest spiller på AGF som dansk mester i 2021: Det er altså unormalt

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF - kan klubben gøre det til alle gode gange tre?

Optakt: AGF - OB

Der venter et traditionsrigt opgør søndag eftermiddag. Kan OB gøre op med sin dårlige AGF-statistik?

Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Midt mellem de to Champions League-playoffkampe skal FC Midtjylland passe sine pligter i Superligaen. Lørdag venter Randers, der har fået en god sæsonstart.