Passér gaden.
Det er budskabet fra AGF’s sportschef Stig Inge Bjørnebye, når snakken falder på Morten Karlsens fyring som assistenttræner i den århusianske Superliga-klub.
Ekstra Bladet beskrev i midten af januar via samtaler med kilder, at David Nielsen bestemt ikke var enig i beslutningen om at fyre Morten Karlsen, og at relationen mellem cheftræneren og Stig Inge Bjørnebye derfor “knirkede alvorligt”.
Men det afvises kategorisk af den norske AGF-sportschef.
– Jeg læste godt, det blev skrevet. Det er til grin for os. Vi har et godt forhold, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.
Det er altid sportschefens lod at ansætte en cheftræner og en assistenttræner, men førstnævnte vil naturligvis altid søge indflydelse på, hvem der skal være hans højre hånd på trænerbænken.
Denne balance skal være på plads, fastslår Stig Inge Bjørnebye.
– Jeg har altid ment, at der skal være en god dynamik mellem sportschef og cheftræner. I David og mit tilfælde har dynamikken altid været god. Vi kender hinanden fra tidligere, vi kan være åbne over for hinanden, vi stoler på hinanden, vi kan være ærlige over for hinanden.
– Vi har et rigtig godt forhold, et åbent forhold, og vi udfordrer hinanden hele vejen for, at AGF skal blive bedre. Det lever vi vældig godt med, siger han.
Morten Karlsen er på posten som David Nielsens assistenttræner blevet afløst af Bjørnebyes landsmand Kenneth Dokken, der har en fortid som assisterende træner i Vålerenga i hjemlandet.
Kenneth Dokken har ligesom David Nielsen også en fortid som professionel fodboldspiller, og Stig Inge Bjørnebye er glad for ansættelsen.
– Kenneth har arbejdet hårdt i mange år og har bygget sig op som træner. Han har et rigtig godt renommé i norsk fodbold, og så har han et godt kendskab til vores spillesystem, 4-3-3, specielt offensivt. Vi havde muligheden for at lave det skifte, og det valgte vi at gøre, for vi tror, at Kenneth kan være med til at udvikle holdet yderligere. Vi er glade for at have fået ham på plads, og han er faldet rigtig godt til, lyder det fra sportschefen.
AGF har foreløbig spillet en enkelt testkamp som optakt til den kommende halvsæson, og her vandt århusianerne med hele 7-0 over Esbjerg fB.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
STORT INTERVIEW
