ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en helt igennem usædvanlig aften på stadion i Århus, hvor AGF gik videre til pokalfinalen 9. maj mod Silkeborg IF ved at slå FC Nordsjælland 1-0.
Et overgravet kabel betød, at lysmasterne på stadion ikke kunne tænde, og længe virkede det som en realistisk mulighed, at semifinalen blev aflyst og udsat, alt imens teknikere knoklede med kablerne og AGF-ansatte med nervøse miner fulgte med.
AGF endte med at vinde 1-0 på et mål tre minutter inde i dommerens tillægstid af Gift Links, kampens bedste spiller, og århusianerne leverede en helstøbt defensiv indsats mod et FC Nordsjælland, der ikke for alvor fik spillet til at flyde som i de to foregående og meget flotte Superliga-sejre over FC København og FC Midtjylland.
AGF-cheftræner Uwe Rösler levede sig kampen igennem ind i opgøret og coachede sine spillere gennem den udfordrende kamp, og det var en tydeligt stolt tysk træner, der minutterne efter dramaet blandt andet fortalte, hvordan han havde oplevet spillernes reaktion på den helt usædvanlige udsættelse.
– Vi har en ny 'performance coach', som sammen med trænere og spillere har arbejdet meget med at skabe en kultur, hvor man ikke lader sig overraske af noget. Vi forbereder os på en måde, så der ikke er noget, der overrasker.
– Og spillerne var virkelig godt forberedte i dag. Selvfølgelig havde ingen forudset, at lyset ikke fungerede, men den måde, vi har arbejdet op til kampen, det tror jeg var en hjælp til spillerne, så de kunne holde gejsten oppe.
– De var fulde af energi, efter vores supportere havde givet os den fantastiske velkomst foran stadion, og den energi havde vi med os ud til opvarmningen, også selv om den var halvanden time forsinket. Og så var vi der lige fra første fløjt, siger Uwe Rösler, der var begejstret for matchvinderen Gift Links' kamp længe før hans sejrsmål i 93. minut.
– Han var den bedste over de to kampe. Han skal spille mod Brøndby, og i kampen efter, og i den efterfølgende igen. Det har desværre ikke sket i år, fordi han har haft skavanker med sin lyske og knæet.
– Jeg tror, han finder niveauet fra sidste års slutspil igen, hvor han var fantastisk. Det er hans bedste periode her.
– Han har spillet to topkampe mod ægte topspillere i 1-mod-1-situationer. Schjelderup og Osman er de to bedste spillere i ligaen i den disciplin, og det klarede han rigtig godt, siger Uwe Rösler.
AGF skal allerede i aktion igen om få dage, når Brøndby kommer på besøg til en Superliga-kamp, der er ekstremt vigtig for gæsterne – og måske en lille anelse mindre for århusianerne efter torsdagens kamp, i det omfang man overhovedet kan sige sådan i Århus om opgør mod lige netop den modstander.
LIVE
LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG