ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en helt igennem usædvanlig aften på stadion i Århus, hvor AGF gik videre til pokalfinalen 9. maj mod Silkeborg IF ved at slå FC Nordsjælland 1-0.
Et overgravet kabel betød, at lysmasterne på stadion ikke kunne tænde, og længe virkede det som en realistisk mulighed, at semifinalen blev aflyst og udsat, alt imens teknikere knoklede med kablerne og AGF-ansatte med nervøse miner fulgte med.
AGF endte med at vinde 1-0 på et mål tre minutter inde i dommerens tillægstid af Gift Links, kampens bedste spiller, og århusianerne leverede en helstøbt defensiv indsats mod et FC Nordsjælland, der ikke for alvor fik spillet til at flyde som i de to foregående og meget flotte Superliga-sejre over FC København og FC Midtjylland.
AGF-cheftræner Uwe Rösler levede sig kampen igennem ind i opgøret og coachede sine spillere gennem den udfordrende kamp, og det var en tydeligt stolt tysk træner, der minutterne efter dramaet blandt andet fortalte, hvordan han havde oplevet spillernes reaktion på den helt usædvanlige udsættelse.
– Vi har en ny 'performance coach', som sammen med trænere og spillere har arbejdet meget med at skabe en kultur, hvor man ikke lader sig overraske af noget. Vi forbereder os på en måde, så der ikke er noget, der overrasker.
– Og spillerne var virkelig godt forberedte i dag. Selvfølgelig havde ingen forudset, at lyset ikke fungerede, men den måde, vi har arbejdet op til kampen, det tror jeg var en hjælp til spillerne, så de kunne holde gejsten oppe.
– De var fulde af energi, efter vores supportere havde givet os den fantastiske velkomst foran stadion, og den energi havde vi med os ud til opvarmningen, også selv om den var halvanden time forsinket. Og så var vi der lige fra første fløjt, siger Uwe Rösler, der var begejstret for matchvinderen Gift Links' kamp længe før hans sejrsmål i 93. minut.
– Han var den bedste over de to kampe. Han skal spille mod Brøndby, og i kampen efter, og i den efterfølgende igen. Det har desværre ikke sket i år, fordi han har haft skavanker med sin lyske og knæet.
– Jeg tror, han finder niveauet fra sidste års slutspil igen, hvor han var fantastisk. Det er hans bedste periode her.
– Han har spillet to topkampe mod ægte topspillere i 1-mod-1-situationer. Schjelderup og Osman er de to bedste spillere i ligaen i den disciplin, og det klarede han rigtig godt, siger Uwe Rösler.
AGF skal allerede i aktion igen om få dage, når Brøndby kommer på besøg til en Superliga-kamp, der er ekstremt vigtig for gæsterne – og måske en lille anelse mindre for århusianerne efter torsdagens kamp, i det omfang man overhovedet kan sige sådan i Århus om opgør mod lige netop den modstander.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER