Rösler fremhæver helt særlig person efter triumf

Uwe Rösler var fuld af lovord til sine spillere og fans på stadion efter AGF's 1-0-sejr i pokalsemifinalen, der først var færdig 23.30 efter halvanden times udsættelse af kampstart.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var en helt igennem usædvanlig aften på stadion i Århus, hvor AGF gik videre til pokalfinalen 9. maj mod Silkeborg IF ved at slå FC Nordsjælland 1-0.

Et overgravet kabel betød, at lysmasterne på stadion ikke kunne tænde, og længe virkede det som en realistisk mulighed, at semifinalen blev aflyst og udsat, alt imens teknikere knoklede med kablerne og AGF-ansatte med nervøse miner fulgte med.

AGF endte med at vinde 1-0 på et mål tre minutter inde i dommerens tillægstid af Gift Links, kampens bedste spiller, og århusianerne leverede en helstøbt defensiv indsats mod et FC Nordsjælland, der ikke for alvor fik spillet til at flyde som i de to foregående og meget flotte Superliga-sejre over FC København og FC Midtjylland.

AGF-cheftræner Uwe Rösler levede sig kampen igennem ind i opgøret og coachede sine spillere gennem den udfordrende kamp, og det var en tydeligt stolt tysk træner, der minutterne efter dramaet blandt andet fortalte, hvordan han havde oplevet spillernes reaktion på den helt usædvanlige udsættelse.

– Vi har en ny 'performance coach', som sammen med trænere og spillere har arbejdet meget med at skabe en kultur, hvor man ikke lader sig overraske af noget. Vi forbereder os på en måde, så der ikke er noget, der overrasker.

– Og spillerne var virkelig godt forberedte i dag. Selvfølgelig havde ingen forudset, at lyset ikke fungerede, men den måde, vi har arbejdet op til kampen, det tror jeg var en hjælp til spillerne, så de kunne holde gejsten oppe.

– De var fulde af energi, efter vores supportere havde givet os den fantastiske velkomst foran stadion, og den energi havde vi med os ud til opvarmningen, også selv om den var halvanden time forsinket. Og så var vi der lige fra første fløjt, siger Uwe Rösler, der var begejstret for matchvinderen Gift Links' kamp længe før hans sejrsmål i 93. minut.

– Han var den bedste over de to kampe. Han skal spille mod Brøndby, og i kampen efter, og i den efterfølgende igen. Det har desværre ikke sket i år, fordi han har haft skavanker med sin lyske og knæet.

– Jeg tror, han finder niveauet fra sidste års slutspil igen, hvor han var fantastisk. Det er hans bedste periode her.

– Han har spillet to topkampe mod ægte topspillere i 1-mod-1-situationer. Schjelderup og Osman er de to bedste spillere i ligaen i den disciplin, og det klarede han rigtig godt, siger Uwe Rösler.

AGF skal allerede i aktion igen om få dage, når Brøndby kommer på besøg til en Superliga-kamp, der er ekstremt vigtig for gæsterne – og måske en lille anelse mindre for århusianerne efter torsdagens kamp, i det omfang man overhovedet kan sige sådan i Århus om opgør mod lige netop den modstander.





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Målmand på boligjagt i København

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen kontakt med AGF

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Han kan erstatte Patrick Dorgu

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Medie: FC København nægter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Kontant transfermelding fra FCK

– Et kanon sted for ham

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!