AGF-boss giver opdatering på mulig Grabara-handel

Mon ikke mange AGF-fans drømmer om Kamil Grabara fortsætter i klubben efter sommerferien?



Kamil Grabara har ad to omgange gjort sig til en publikumsfavorit på Ceres Park i Aarhus, hvor han med sit målmandsspil og sin personlighed har vundet de aarhusianske hjerter.

Den polske målmand er endnu en gang hentet til klubben på en kortvarig aftale, og efter sæsonen skal han tilbage til Liverpool igen.

Men, i AGF har man fået en ny sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, og han er tidligere Liverpool-spiller, så man kan ikke fortænke AGF-fans, hvis de håber, at det kan komme klubben til gode i form af en længere aftale med Kamil Grabara.

– Jeg har tæt kontakt med klubben. Jeg var der i otte sæsoner og er ofte tilbage, jeg har venner her, og mine børn er født her, så den kontakt har jo en værdi, siger Bjørnebye i Jyllands-Postens AGF-podcast KSDH.

Selvom forholdet mellem AGF-bossen og Premier League klubben stadig er intakt, så er det ikke ensbetydende, at en aftale om den 22-årige målmand er lige om hjørnet, fortæller Stig Inge Bjørnebye.

Han understreger nemlig, at klubben står i en svær position, når der er tale om lejet spiller. Liverpool skal først overbevises om, at de skal sælge spillere, og dernæst skal spilleren overbevises om, at hans fremtid ikke er på Anfield, men derimod på Ceres Park.

AGF’s norske sportsdirektør beroliger dog fansene med, at han har gode kontakter rundt om i fodboldverden, der kan komme klubben til gode.

– Senest i går aftes havde jeg en 30 minutter samtale med en manager i Premier League, og jeg værdsætter de kontakter, jeg har, og jeg forsøger at udnytte det professionelt.

Og de kontakter kan der blive hårdt brug for i sommerens transfervindue, når holdet til næste sæson skal på plads. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Osula får stor rolle i Newcastle

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

FC København – Lyngby BK