AGF-boss giver opdatering på mulig Grabara-handel

Mon ikke mange AGF-fans drømmer om Kamil Grabara fortsætter i klubben efter sommerferien?



Kamil Grabara har ad to omgange gjort sig til en publikumsfavorit på Ceres Park i Aarhus, hvor han med sit målmandsspil og sin personlighed har vundet de aarhusianske hjerter.

Den polske målmand er endnu en gang hentet til klubben på en kortvarig aftale, og efter sæsonen skal han tilbage til Liverpool igen.

Men, i AGF har man fået en ny sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, og han er tidligere Liverpool-spiller, så man kan ikke fortænke AGF-fans, hvis de håber, at det kan komme klubben til gode i form af en længere aftale med Kamil Grabara.

– Jeg har tæt kontakt med klubben. Jeg var der i otte sæsoner og er ofte tilbage, jeg har venner her, og mine børn er født her, så den kontakt har jo en værdi, siger Bjørnebye i Jyllands-Postens AGF-podcast KSDH.

Selvom forholdet mellem AGF-bossen og Premier League klubben stadig er intakt, så er det ikke ensbetydende, at en aftale om den 22-årige målmand er lige om hjørnet, fortæller Stig Inge Bjørnebye.

Han understreger nemlig, at klubben står i en svær position, når der er tale om lejet spiller. Liverpool skal først overbevises om, at de skal sælge spillere, og dernæst skal spilleren overbevises om, at hans fremtid ikke er på Anfield, men derimod på Ceres Park.

AGF’s norske sportsdirektør beroliger dog fansene med, at han har gode kontakter rundt om i fodboldverden, der kan komme klubben til gode.

– Senest i går aftes havde jeg en 30 minutter samtale med en manager i Premier League, og jeg værdsætter de kontakter, jeg har, og jeg forsøger at udnytte det professionelt.

Og de kontakter kan der blive hårdt brug for i sommerens transfervindue, når holdet til næste sæson skal på plads. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Revser Alexander Zorniger

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare