Kamil Grabara har ad to omgange gjort sig til en publikumsfavorit på Ceres Park i Aarhus, hvor han med sit målmandsspil og sin personlighed har vundet de aarhusianske hjerter.
Den polske målmand er endnu en gang hentet til klubben på en kortvarig aftale, og efter sæsonen skal han tilbage til Liverpool igen.
Men, i AGF har man fået en ny sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, og han er tidligere Liverpool-spiller, så man kan ikke fortænke AGF-fans, hvis de håber, at det kan komme klubben til gode i form af en længere aftale med Kamil Grabara.
– Jeg har tæt kontakt med klubben. Jeg var der i otte sæsoner og er ofte tilbage, jeg har venner her, og mine børn er født her, så den kontakt har jo en værdi, siger Bjørnebye i Jyllands-Postens AGF-podcast KSDH.
Selvom forholdet mellem AGF-bossen og Premier League klubben stadig er intakt, så er det ikke ensbetydende, at en aftale om den 22-årige målmand er lige om hjørnet, fortæller Stig Inge Bjørnebye.
Han understreger nemlig, at klubben står i en svær position, når der er tale om lejet spiller. Liverpool skal først overbevises om, at de skal sælge spillere, og dernæst skal spilleren overbevises om, at hans fremtid ikke er på Anfield, men derimod på Ceres Park.
AGF’s norske sportsdirektør beroliger dog fansene med, at han har gode kontakter rundt om i fodboldverden, der kan komme klubben til gode.
– Senest i går aftes havde jeg en 30 minutter samtale med en manager i Premier League, og jeg værdsætter de kontakter, jeg har, og jeg forsøger at udnytte det professionelt.
Og de kontakter kan der blive hårdt brug for i sommerens transfervindue, når holdet til næste sæson skal på plads. Det kan du læse meget mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Canada – Marokko
