Kamil Grabara har ad to omgange gjort sig til en publikumsfavorit på Ceres Park i Aarhus, hvor han med sit målmandsspil og sin personlighed har vundet de aarhusianske hjerter.
Den polske målmand er endnu en gang hentet til klubben på en kortvarig aftale, og efter sæsonen skal han tilbage til Liverpool igen.
Men, i AGF har man fået en ny sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, og han er tidligere Liverpool-spiller, så man kan ikke fortænke AGF-fans, hvis de håber, at det kan komme klubben til gode i form af en længere aftale med Kamil Grabara.
– Jeg har tæt kontakt med klubben. Jeg var der i otte sæsoner og er ofte tilbage, jeg har venner her, og mine børn er født her, så den kontakt har jo en værdi, siger Bjørnebye i Jyllands-Postens AGF-podcast KSDH.
Selvom forholdet mellem AGF-bossen og Premier League klubben stadig er intakt, så er det ikke ensbetydende, at en aftale om den 22-årige målmand er lige om hjørnet, fortæller Stig Inge Bjørnebye.
Han understreger nemlig, at klubben står i en svær position, når der er tale om lejet spiller. Liverpool skal først overbevises om, at de skal sælge spillere, og dernæst skal spilleren overbevises om, at hans fremtid ikke er på Anfield, men derimod på Ceres Park.
AGF’s norske sportsdirektør beroliger dog fansene med, at han har gode kontakter rundt om i fodboldverden, der kan komme klubben til gode.
– Senest i går aftes havde jeg en 30 minutter samtale med en manager i Premier League, og jeg værdsætter de kontakter, jeg har, og jeg forsøger at udnytte det professionelt.
Og de kontakter kan der blive hårdt brug for i sommerens transfervindue, når holdet til næste sæson skal på plads. Det kan du læse meget mere om her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
