AGF-boss giver opdatering på mulig Grabara-handel

Mon ikke mange AGF-fans drømmer om Kamil Grabara fortsætter i klubben efter sommerferien?



Kamil Grabara har ad to omgange gjort sig til en publikumsfavorit på Ceres Park i Aarhus, hvor han med sit målmandsspil og sin personlighed har vundet de aarhusianske hjerter.

Den polske målmand er endnu en gang hentet til klubben på en kortvarig aftale, og efter sæsonen skal han tilbage til Liverpool igen.

Men, i AGF har man fået en ny sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye, og han er tidligere Liverpool-spiller, så man kan ikke fortænke AGF-fans, hvis de håber, at det kan komme klubben til gode i form af en længere aftale med Kamil Grabara.

– Jeg har tæt kontakt med klubben. Jeg var der i otte sæsoner og er ofte tilbage, jeg har venner her, og mine børn er født her, så den kontakt har jo en værdi, siger Bjørnebye i Jyllands-Postens AGF-podcast KSDH.

Selvom forholdet mellem AGF-bossen og Premier League klubben stadig er intakt, så er det ikke ensbetydende, at en aftale om den 22-årige målmand er lige om hjørnet, fortæller Stig Inge Bjørnebye.

Han understreger nemlig, at klubben står i en svær position, når der er tale om lejet spiller. Liverpool skal først overbevises om, at de skal sælge spillere, og dernæst skal spilleren overbevises om, at hans fremtid ikke er på Anfield, men derimod på Ceres Park.

AGF’s norske sportsdirektør beroliger dog fansene med, at han har gode kontakter rundt om i fodboldverden, der kan komme klubben til gode.

– Senest i går aftes havde jeg en 30 minutter samtale med en manager i Premier League, og jeg værdsætter de kontakter, jeg har, og jeg forsøger at udnytte det professionelt.

Og de kontakter kan der blive hårdt brug for i sommerens transfervindue, når holdet til næste sæson skal på plads. Det kan du læse meget mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tordner mod VM-træner

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen