AGF er takket være en fremragende defensiv spurtet mod toppen i Superligaen i 2023.
Århusianerne er gået fra at overvintre på ottendepladsen, kun ét mål bedre end AC Horsens på samme pointantal, til at være fire point efter FC Nordsjælland, som er gæster i Århus søndag i et brag af en topkamp umiddelbart efter Brøndby IF-FC København på Vestegnen.
Fodboldglæden skinner igennem i klubben og byen i disse dage, men trods fremgangen ser både spillerne og deres cheftræner Uwe Rösler potentiale for forbedring.
I slutspillet har Kevin Yakob, Mikael Anderson og Mads-Emil Madsen scoret for AGF, men århusianerne er stadig blandt Superligaens mindst scorende mandskaber – kun kriseramte AC Horsens og tabellens agterlanterne Lyngby har scoret færre mål i de første 28 runder.
Og det skal over tid forbedres, mener cheftræner Uwe Rösler, der i slutspillet ser positive takter i det chanceskabende spil.
– At udvikle det offensive spil var vigtigt, og det skulle ske på en måde, hvor vi ikke mistede vores defensive stabilitet. I øjeblikket har vi ramt den balance rigtigt, og det kræver enormt hårdt arbejde at bevare den, siger Uwe Rösler til Tipsbladet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

– Vi skal være endnu bedre offensivt. Vi skal skabe mere, og vi skal ikke mindst være mere effektive og mere kliniske med vores chancer. Tag Brøndby-kampen. Vi skulle aldrig nogensinde have tabt til Brøndby. Hjemme mod FC København burde vi nok have vundet. Og så var vi måske lidt heldige med at vinde i Viborg, hvor uafgjort havde været et mere rimeligt resultat. De ting har det med at udligne sig, men derfor skal vi stadig være bedre til at udnytte vores chancer, end vi har været hidtil, siger Uwe Rösler.
– Vores offensive spillere, vores midtbanespillere og vors wingbacks skal vokse og arbejde med deres spil, især på den sidste tredjedel af banen. I vores startopstilling har vi lige nu kun én spil, der har scoret regelmæssigt i sin karriere, og det er ‘Paddy’ [Patrick Mortensen]. Det er vores job som trænere at udvikle spillerne og bringe dem i positioner, hvor de kan score. Mikael Anderson, Mikkel Duelund, Kevin Yakob og Mads Emil Madsen har scoret på det seneste, så det går den rigtige vej. Det er vigtigt, at vi ikke kun har én mand, der scorer målene, for så er vi for nemme at dæmme op for. Folk som Gift Links, der spiller i øjeblikket, og Felix Beijmo skal også på tavlen, siger Uwe Rösler.
For tidligt at kalde AGF tophold
Den aktuelle topplacering er kommet snigende på såvel offentligheden som AGF, der i de sidste fem runder af slutspillet havde rigeligt at gøre med at komme i Top 6 og endte i bedste halvdel efter flere tætte kampe i februar og marts.
(Artiklen fortsætter under billedet)

AGF kommer i de sidste runder til at strække sig så langt som overhovedet muligt for ikke bare bronzemedaljer men også sølv eller guld, hvis resultaterne tillader det, men for Uwe Rösler er det for tidligt at tale om ‘GF som et hold, der nu er fast bestanddel af Superliga-toppen.
– Vi er kun lige begyndt. Jeg synes ikke, vi kan kalde os en topklub endnu. For at være det, skal vi over en længere periode være effektive, samtidig med at vi bevarer vores defensive styrke. Ja, vi har momentum, men der skal mere til for at være et tophold. Der skal man i en længere periode præstere stabilt på en række parametre, siger Uwe Rösler.
Mens AGF altså fortsat jagter målene, har Superliga-holdet fra Århus den mindste rate af Expected Goals mod sig i Superligaen, hvilket fortæller en historie om, at det er svært at skabe især store chancer mod århusianerne, der har lukket fire mål ind i Superligaen i de 11 spillerunder i 2023.
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
Delte meldinger om Christian Nørgaard
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
