AGF-boss svarer Michelsen igen: Han vil gerne være underdog

Jakob Michelsen talte tidligere på dagen om AGF’s “store budget”, men ifølge århusianernes sportschef er klubbernes sportslige budgetter stort set ens. Så Michelsen forsøger at påtage sig underdog-rollen, mener Peter Christiansen.



– AGF har endnu en gang haft et godt transfervindue og er ved at spille op til det store budget, som de har. Der er ro på bagsmækken, og de har tro på de ting, de går og laver. De har fire sejre i træk, og der venter os en sjov kamp. Men når jeg nu roser AGF så meget, så har vi jo lige så mange point som dem.

OB-træner Jakob Michelsen gav tidligere på dagens sit besyv med om aftenens modstander. Det er dog ikke kun antallet af point i Superligaen, der er på niveau med hinanden i OB og AGF. Det er de sportslige budgetter også, vurderer Peter “PC” Christiansen.

Ifølge AGF-sportschefen har han i store træk lige så mange penge at gøre godt med som sin kollega i Odense. Så når Michelsen snakker om AGF’s store budget, kunne han lige så godt snakke om OB’s store budget.

– Der er nogle i Odense, der åbenbart har haft et behov for at spille “underdog-kortet” inden kampen i aften. Virkeligheden er, at vores og deres budget er stort set ens. Det er ligeværdige budgetter, som vi, OB og for den sags skyld AaB arbejder ud fra, siger Peter Christiansen til tipsbladet.dk.

Læs også:OB-træner om AGF: De er ved at spille op til deres store budget

Tipbladets halvårlige analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter udkommer i dag, og ifølge det har AGF rækkens fjerdestørste sportslige budget på 44 millioner. Derefter følger AaB (38) og Michelsens OB (36).

De tal stemmer dog ikke ifølge “PC”.

– Med mit kendskab til tingene – selvfølgelig indsigten i vores eget, som har været holdt på samme niveau i nogle sæsoner nu, og med det kendskab, jeg har til deres, og det må mindst være et lige så godt et bud, som at han sidder fra en trænerstol og vurderer vores – vil jeg gerne slå fast, at vi opererer ud fra ligeværdige budgetter, siger han.

– Det her er kun et spørgsmål om, at Jakob – som han så også notorisk har ry og haft behov for i hele hans trænerkarriere – gerne vil placere sig selv og OB i den rolle (som underdog, red.) inden kampen i aften. Hvorfor forstår jeg så ikke, når man kigger på, hvad holdet fra Odense har præsteret igennem en længere periode, men det bliver lidt trættende at høre på i længden.

Mens OB og AGF altså har præsteret nøjagtig det samme i denne sæson, 14 point og en delt fjerdeplads, sluttede fynboerne på femtepladsen i sidste sæson, mens AGF måtte tage til takke med en samlet ottendeplads.

Om OB og AGF fortsætter med at være ligeværdige rent sportsligt, får vi et svar på i aften. Der er kickoff fra Odense klokken 19.

Se mere af Tipsbladets analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter her.

Læs også:FCK langt foran konkurrenterne: Her er Superliga-klubbernes spillerbudget




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brian Riemer giver råd til storklub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Til tider virkede han modløs og opgivende

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Peger på særligt problem for Superligaen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique