AGF-boss svarer Michelsen igen: Han vil gerne være underdog

Jakob Michelsen talte tidligere på dagen om AGF’s “store budget”, men ifølge århusianernes sportschef er klubbernes sportslige budgetter stort set ens. Så Michelsen forsøger at påtage sig underdog-rollen, mener Peter Christiansen.



– AGF har endnu en gang haft et godt transfervindue og er ved at spille op til det store budget, som de har. Der er ro på bagsmækken, og de har tro på de ting, de går og laver. De har fire sejre i træk, og der venter os en sjov kamp. Men når jeg nu roser AGF så meget, så har vi jo lige så mange point som dem.

OB-træner Jakob Michelsen gav tidligere på dagens sit besyv med om aftenens modstander. Det er dog ikke kun antallet af point i Superligaen, der er på niveau med hinanden i OB og AGF. Det er de sportslige budgetter også, vurderer Peter “PC” Christiansen.

Ifølge AGF-sportschefen har han i store træk lige så mange penge at gøre godt med som sin kollega i Odense. Så når Michelsen snakker om AGF’s store budget, kunne han lige så godt snakke om OB’s store budget.

– Der er nogle i Odense, der åbenbart har haft et behov for at spille “underdog-kortet” inden kampen i aften. Virkeligheden er, at vores og deres budget er stort set ens. Det er ligeværdige budgetter, som vi, OB og for den sags skyld AaB arbejder ud fra, siger Peter Christiansen til tipsbladet.dk.

Læs også:OB-træner om AGF: De er ved at spille op til deres store budget

Tipbladets halvårlige analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter udkommer i dag, og ifølge det har AGF rækkens fjerdestørste sportslige budget på 44 millioner. Derefter følger AaB (38) og Michelsens OB (36).

De tal stemmer dog ikke ifølge “PC”.

– Med mit kendskab til tingene – selvfølgelig indsigten i vores eget, som har været holdt på samme niveau i nogle sæsoner nu, og med det kendskab, jeg har til deres, og det må mindst være et lige så godt et bud, som at han sidder fra en trænerstol og vurderer vores – vil jeg gerne slå fast, at vi opererer ud fra ligeværdige budgetter, siger han.

– Det her er kun et spørgsmål om, at Jakob – som han så også notorisk har ry og haft behov for i hele hans trænerkarriere – gerne vil placere sig selv og OB i den rolle (som underdog, red.) inden kampen i aften. Hvorfor forstår jeg så ikke, når man kigger på, hvad holdet fra Odense har præsteret igennem en længere periode, men det bliver lidt trættende at høre på i længden.

Mens OB og AGF altså har præsteret nøjagtig det samme i denne sæson, 14 point og en delt fjerdeplads, sluttede fynboerne på femtepladsen i sidste sæson, mens AGF måtte tage til takke med en samlet ottendeplads.

Om OB og AGF fortsætter med at være ligeværdige rent sportsligt, får vi et svar på i aften. Der er kickoff fra Odense klokken 19.

Se mere af Tipsbladets analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter her.

Læs også:FCK langt foran konkurrenterne: Her er Superliga-klubbernes spillerbudget






LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Farzam: Nu bliver det for barnligt

– Han vinder Ballon d’Or!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Langer ud efter Peter Sørensen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!