– AGF har endnu en gang haft et godt transfervindue og er ved at spille op til det store budget, som de har. Der er ro på bagsmækken, og de har tro på de ting, de går og laver. De har fire sejre i træk, og der venter os en sjov kamp. Men når jeg nu roser AGF så meget, så har vi jo lige så mange point som dem.
OB-træner Jakob Michelsen gav tidligere på dagens sit besyv med om aftenens modstander. Det er dog ikke kun antallet af point i Superligaen, der er på niveau med hinanden i OB og AGF. Det er de sportslige budgetter også, vurderer Peter “PC” Christiansen.
Ifølge AGF-sportschefen har han i store træk lige så mange penge at gøre godt med som sin kollega i Odense. Så når Michelsen snakker om AGF’s store budget, kunne han lige så godt snakke om OB’s store budget.
– Der er nogle i Odense, der åbenbart har haft et behov for at spille “underdog-kortet” inden kampen i aften. Virkeligheden er, at vores og deres budget er stort set ens. Det er ligeværdige budgetter, som vi, OB og for den sags skyld AaB arbejder ud fra, siger Peter Christiansen til tipsbladet.dk.
Læs også:OB-træner om AGF: De er ved at spille op til deres store budget
Tipbladets halvårlige analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter udkommer i dag, og ifølge det har AGF rækkens fjerdestørste sportslige budget på 44 millioner. Derefter følger AaB (38) og Michelsens OB (36).
De tal stemmer dog ikke ifølge “PC”.
– Med mit kendskab til tingene – selvfølgelig indsigten i vores eget, som har været holdt på samme niveau i nogle sæsoner nu, og med det kendskab, jeg har til deres, og det må mindst være et lige så godt et bud, som at han sidder fra en trænerstol og vurderer vores – vil jeg gerne slå fast, at vi opererer ud fra ligeværdige budgetter, siger han.
– Det her er kun et spørgsmål om, at Jakob – som han så også notorisk har ry og haft behov for i hele hans trænerkarriere – gerne vil placere sig selv og OB i den rolle (som underdog, red.) inden kampen i aften. Hvorfor forstår jeg så ikke, når man kigger på, hvad holdet fra Odense har præsteret igennem en længere periode, men det bliver lidt trættende at høre på i længden.
Mens OB og AGF altså har præsteret nøjagtig det samme i denne sæson, 14 point og en delt fjerdeplads, sluttede fynboerne på femtepladsen i sidste sæson, mens AGF måtte tage til takke med en samlet ottendeplads.
Om OB og AGF fortsætter med at være ligeværdige rent sportsligt, får vi et svar på i aften. Der er kickoff fra Odense klokken 19.
Se mere af Tipsbladets analyse af Superliga-klubbernes sportslige budgetter her.
Læs også:FCK langt foran konkurrenterne: Her er Superliga-klubbernes spillerbudget
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
