AGF-boss vil gerne fortsætte Rösler-samarbejde

Stig Inge Bjørnebye er særdeles godt tilfreds med cheftræner Uwe Röslers arbejde i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): En tredjeplads, en ny tur i Top 6, og salg af AGF-profiler for store millionbeløb.

Selv om de døjer med at få scoret nok mål i disse uger, klarer AGF sig på de store linjer godt, og århusianerne håber på i sommeren 2026 at kunne flytte ind på et totalrenoveret stadion med et slagkraftigt Superliga-hold beredt på topkamp i rækken.

Da Tipsbladet i midten af februar interviewede AGF’s cheftræner, fortalte den tyske træner blandt andet, at han håber kraftigt på at være med til indvielsen af førnævnte stadion.

Det vil så kræve en forlængelse af Uwe Röslers kontrakt i Århus, der udløber i sommeren 2025.

240759

Og det er sportschef Stig Inge Bjørnebye interesseret i at se nærmere på efter det, den norske AGF-boss betegner som to år med et særdeles godt samarbejde.

– Det håber vi da. Vi får se. Jeg synes, det har været et godt samarbejde. Vi har noget af det samme i os, samtidig med at vi på andre punkter er forskellige, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.

– Vi forstår hinandens ansvarsområder, vi forstår hinanden, og vi skubber og udfordrer hinanden. Vi har en god kemi, vi diskuterer, snakker og leder hele tiden efter de små marginaler. Jeg vidste, at vi ville passe sammen, for vi kender hinanden fra tidligere. Vi stoler på hinanden og vil det samme. Så det har været et rigtig godt samarbejde. Og jeg har ikke andre tanker end at det samarbejde skal fortsætte, siger Stig Inge Bjørnebye.

Uwe Rösler har bred erfaring i trænerkarrieren med job i Lillestrøm, Viking, Molde, Brentford, Wigan, Leeds, Fleetwood Town, Malmö FF og Fortuna Düsseldorf før stillingen i AGF.

AGF begynder slutspillet i Superligaen på femtepladsen, et point efter FC Nordsjælland og med 9-12 point op til Top 3.

Superliga-klubberne har aldrig brugt flere penge på spillere. Læs Tipsbladets gennemgang af de 12 klubbers spillerbudgetter her.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM