AGF-boss vil gerne fortsætte Rösler-samarbejde

Stig Inge Bjørnebye er særdeles godt tilfreds med cheftræner Uwe Röslers arbejde i AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): En tredjeplads, en ny tur i Top 6, og salg af AGF-profiler for store millionbeløb.

Selv om de døjer med at få scoret nok mål i disse uger, klarer AGF sig på de store linjer godt, og århusianerne håber på i sommeren 2026 at kunne flytte ind på et totalrenoveret stadion med et slagkraftigt Superliga-hold beredt på topkamp i rækken.

Da Tipsbladet i midten af februar interviewede AGF’s cheftræner, fortalte den tyske træner blandt andet, at han håber kraftigt på at være med til indvielsen af førnævnte stadion.

Det vil så kræve en forlængelse af Uwe Röslers kontrakt i Århus, der udløber i sommeren 2025.

240759

Og det er sportschef Stig Inge Bjørnebye interesseret i at se nærmere på efter det, den norske AGF-boss betegner som to år med et særdeles godt samarbejde.

– Det håber vi da. Vi får se. Jeg synes, det har været et godt samarbejde. Vi har noget af det samme i os, samtidig med at vi på andre punkter er forskellige, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.

– Vi forstår hinandens ansvarsområder, vi forstår hinanden, og vi skubber og udfordrer hinanden. Vi har en god kemi, vi diskuterer, snakker og leder hele tiden efter de små marginaler. Jeg vidste, at vi ville passe sammen, for vi kender hinanden fra tidligere. Vi stoler på hinanden og vil det samme. Så det har været et rigtig godt samarbejde. Og jeg har ikke andre tanker end at det samarbejde skal fortsætte, siger Stig Inge Bjørnebye.

Uwe Rösler har bred erfaring i trænerkarrieren med job i Lillestrøm, Viking, Molde, Brentford, Wigan, Leeds, Fleetwood Town, Malmö FF og Fortuna Düsseldorf før stillingen i AGF.

AGF begynder slutspillet i Superligaen på femtepladsen, et point efter FC Nordsjælland og med 9-12 point op til Top 3.

Superliga-klubberne har aldrig brugt flere penge på spillere. Læs Tipsbladets gennemgang af de 12 klubbers spillerbudgetter her.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli