ÅRHUS (Tipsbladet): En tredjeplads, en ny tur i Top 6, og salg af AGF-profiler for store millionbeløb.
Selv om de døjer med at få scoret nok mål i disse uger, klarer AGF sig på de store linjer godt, og århusianerne håber på i sommeren 2026 at kunne flytte ind på et totalrenoveret stadion med et slagkraftigt Superliga-hold beredt på topkamp i rækken.
Da Tipsbladet i midten af februar interviewede AGF’s cheftræner, fortalte den tyske træner blandt andet, at han håber kraftigt på at være med til indvielsen af førnævnte stadion.
Det vil så kræve en forlængelse af Uwe Röslers kontrakt i Århus, der udløber i sommeren 2025.

Og det er sportschef Stig Inge Bjørnebye interesseret i at se nærmere på efter det, den norske AGF-boss betegner som to år med et særdeles godt samarbejde.
– Det håber vi da. Vi får se. Jeg synes, det har været et godt samarbejde. Vi har noget af det samme i os, samtidig med at vi på andre punkter er forskellige, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.
– Vi forstår hinandens ansvarsområder, vi forstår hinanden, og vi skubber og udfordrer hinanden. Vi har en god kemi, vi diskuterer, snakker og leder hele tiden efter de små marginaler. Jeg vidste, at vi ville passe sammen, for vi kender hinanden fra tidligere. Vi stoler på hinanden og vil det samme. Så det har været et rigtig godt samarbejde. Og jeg har ikke andre tanker end at det samarbejde skal fortsætte, siger Stig Inge Bjørnebye.
Uwe Rösler har bred erfaring i trænerkarrieren med job i Lillestrøm, Viking, Molde, Brentford, Wigan, Leeds, Fleetwood Town, Malmö FF og Fortuna Düsseldorf før stillingen i AGF.
AGF begynder slutspillet i Superligaen på femtepladsen, et point efter FC Nordsjælland og med 9-12 point op til Top 3.
Superliga-klubberne har aldrig brugt flere penge på spillere. Læs Tipsbladets gennemgang af de 12 klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW