ÅRHUS (Tipsbladet): En tredjeplads, en ny tur i Top 6, og salg af AGF-profiler for store millionbeløb.
Selv om de døjer med at få scoret nok mål i disse uger, klarer AGF sig på de store linjer godt, og århusianerne håber på i sommeren 2026 at kunne flytte ind på et totalrenoveret stadion med et slagkraftigt Superliga-hold beredt på topkamp i rækken.
Da Tipsbladet i midten af februar interviewede AGF’s cheftræner, fortalte den tyske træner blandt andet, at han håber kraftigt på at være med til indvielsen af førnævnte stadion.
Det vil så kræve en forlængelse af Uwe Röslers kontrakt i Århus, der udløber i sommeren 2025.

Og det er sportschef Stig Inge Bjørnebye interesseret i at se nærmere på efter det, den norske AGF-boss betegner som to år med et særdeles godt samarbejde.
– Det håber vi da. Vi får se. Jeg synes, det har været et godt samarbejde. Vi har noget af det samme i os, samtidig med at vi på andre punkter er forskellige, siger Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet.
– Vi forstår hinandens ansvarsområder, vi forstår hinanden, og vi skubber og udfordrer hinanden. Vi har en god kemi, vi diskuterer, snakker og leder hele tiden efter de små marginaler. Jeg vidste, at vi ville passe sammen, for vi kender hinanden fra tidligere. Vi stoler på hinanden og vil det samme. Så det har været et rigtig godt samarbejde. Og jeg har ikke andre tanker end at det samarbejde skal fortsætte, siger Stig Inge Bjørnebye.
Uwe Rösler har bred erfaring i trænerkarrieren med job i Lillestrøm, Viking, Molde, Brentford, Wigan, Leeds, Fleetwood Town, Malmö FF og Fortuna Düsseldorf før stillingen i AGF.
AGF begynder slutspillet i Superligaen på femtepladsen, et point efter FC Nordsjælland og med 9-12 point op til Top 3.
Superliga-klubberne har aldrig brugt flere penge på spillere. Læs Tipsbladets gennemgang af de 12 klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
New Zealand – Egypten
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Belgien – Iran
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER