• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk

AGF-bossens vilde skifte: En af klubbens bedste forsvinder

Foto: Getty Images

AGF blev udsat for et mindre jordskælv, da Peter Christiansen fredag fortalte, han skal være sportsdirektør i FC København. Analyse af situationen i AGF.

Af Tipsbladet.dk

Man kan måske ikke påstå, at rystelserne kunne mærkes rent fysisk i Århus fredag eftermiddag, da det kom frem, at Peter Christiansen har fået job som sportsdirektør i FC København.

Men på ledelsesgangen i bygningen ved siden af stadion blev meddelelsen fra 'PC' i hvert fald modtaget med chok og vantro, for skiftet kommer på et tidspunkt, hvor AGF strategisk befinder sig i klubbens bedste position i et kvart århundrede.

Som Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der bor i Århus, bemærkede åp redaktionen, kunne man straks mærke, hvordan Peter Christiansens og AGF susede op og blev det mest debatterede emne i byen i løbet af fredagen, og det er da også en voldsom begivenhed for AGF og alle dem, der går op i klubben.

- Det giver god mening, at man ikke har en sportschef, der lige straks skal arbejde for konkurrenten, som så skal ind over AGF's transfers til januar eller til sommer. Det tror jeg ikke, nogen parter er interesserede i.- Det her er drøntræls for AGF, både for fansene, for kollegerne i klubben, ejerne og bestyrelsen.

- Peter Christiansen har været en vigtig brik. Han har haft stort held med at finde spillere, og han er nok hovedarkitekten bag dette AGF-hold. Det er både købt dygtigt ind, og så har man fået en god ide om, hvordan man får de bedste unge spillere op og bruger dem på førsteholdet, siger Troels Bager Thøgersen.

- Det er en hamrende vigtig mand, der forsvinder fra AGF, og det er lidt ironisk, når man tidligere på året og i slutningen af transfervinduet i AGF frygtede for, at spillere ville forsvinde, og om man kunne blive ved med at have et godt hold.

- Som Peter Christiansen selv har fremført, er det ikke så svært at komme op og have en enkelt god sæson. Det virkelig svære er at blive deroppe. Jeg tror ikke, mange havde tænkt, at det kunne være sportschefen, der forsvandt. Den gør ondt i Århus, og det er en af de bedste sportschefer, der nu forsvinder fra AGF, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.

Se hele analysen i videoen øverst.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus