AGF-direktør Jacob Nielsen var rasende, da FCK fik et straffespark efter slutfløjtet i opgøret, der endte 3-3, og han fortalte, at klubben havde nedlagt protest.
Nu har man droppet den protest, da man har godtaget Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning, lyder det i en pressemeddelelse.
– Det var en once-in-a-lifetime afslutning på kampen, og vi var i vores følelsers vold, fordi vi følte os bortdømt – ikke mindst i forhold til straffesparket og den lange tillægstid. Men efter at have sovet på det hele, er vi kommet frem til, at vi ikke går videre med sagen.
– Vi godtager dommer Jørgen Daubjerg Burchardts undskyldning, og jeg vil gerne benytte denne lejlighed til at undskylde for, at min retorik var for hård umiddelbart efter kampen. Ikke mindst over for FC København, hvor jeg i kampens hede sagde, at de var gode til at manipulere med dommerne. Det udtryk vil jeg gerne beklage. Selvom sindene var i kog, fordi vi måtte se tre point blive vekslet til et enkelt, skulle jeg ikke have sagt det. Vi er videre nu – og vi glæder os i stedet over, at vi spillede en rigtig flot kamp på udebane mod en rigtig dygtig modstander, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.
AGF var foran med 3-2, da dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fløjtede opgøret af. Nogle minutter senere gav han så et straffespark til FC København, da VAR ikke var færdig med at se en situation igennem. Jonas Wind scorede på det straffespark.
Efterfølgende undskyldte Jørgen Daugbjerg Burchardt for, at han havde fløjtet af, inden VAR havde set situationen igennem.
Du kan klikke her og læse en reaktion fra AGF-direktør Jacob Nielsen efter kampen.
Du kan klikke her og læse David Nielsens reaktion.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
