AGF dropper protest: Her er forklaringen

Superliga-klubben AGF har valgt at droppe protesten over gårsdagens kamp mod FCK.



AGF-direktør Jacob Nielsen var rasende, da FCK fik et straffespark efter slutfløjtet i opgøret, der endte 3-3, og han fortalte, at klubben havde nedlagt protest.

Nu har man droppet den protest, da man har godtaget Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning, lyder det i en pressemeddelelse.

– Det var en once-in-a-lifetime afslutning på kampen, og vi var i vores følelsers vold, fordi vi følte os bortdømt – ikke mindst i forhold til straffesparket og den lange tillægstid. Men efter at have sovet på det hele, er vi kommet frem til, at vi ikke går videre med sagen.

– Vi godtager dommer Jørgen Daubjerg Burchardts undskyldning, og jeg vil gerne benytte denne lejlighed til at undskylde for, at min retorik var for hård umiddelbart efter kampen. Ikke mindst over for FC København, hvor jeg i kampens hede sagde, at de var gode til at manipulere med dommerne. Det udtryk vil jeg gerne beklage. Selvom sindene var i kog, fordi vi måtte se tre point blive vekslet til et enkelt, skulle jeg ikke have sagt det. Vi er videre nu – og vi glæder os i stedet over, at vi spillede en rigtig flot kamp på udebane mod en rigtig dygtig modstander, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

AGF var foran med 3-2, da dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fløjtede opgøret af. Nogle minutter senere gav han så et straffespark til FC København, da VAR ikke var færdig med at se en situation igennem. Jonas Wind scorede på det straffespark.

Efterfølgende undskyldte Jørgen Daugbjerg Burchardt for, at han havde fløjtet af, inden VAR havde set situationen igennem.

Du kan klikke her og læse en reaktion fra AGF-direktør Jacob Nielsen efter kampen.

Du kan klikke her og læse David Nielsens reaktion.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

De er interesseret i Christian Eriksen

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

De vil gerne have Jens Jønsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Hylder Patrick Mortensen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby