AGF dropper protest: Her er forklaringen

Superliga-klubben AGF har valgt at droppe protesten over gårsdagens kamp mod FCK.



AGF-direktør Jacob Nielsen var rasende, da FCK fik et straffespark efter slutfløjtet i opgøret, der endte 3-3, og han fortalte, at klubben havde nedlagt protest.

Nu har man droppet den protest, da man har godtaget Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning, lyder det i en pressemeddelelse.

– Det var en once-in-a-lifetime afslutning på kampen, og vi var i vores følelsers vold, fordi vi følte os bortdømt – ikke mindst i forhold til straffesparket og den lange tillægstid. Men efter at have sovet på det hele, er vi kommet frem til, at vi ikke går videre med sagen.

– Vi godtager dommer Jørgen Daubjerg Burchardts undskyldning, og jeg vil gerne benytte denne lejlighed til at undskylde for, at min retorik var for hård umiddelbart efter kampen. Ikke mindst over for FC København, hvor jeg i kampens hede sagde, at de var gode til at manipulere med dommerne. Det udtryk vil jeg gerne beklage. Selvom sindene var i kog, fordi vi måtte se tre point blive vekslet til et enkelt, skulle jeg ikke have sagt det. Vi er videre nu – og vi glæder os i stedet over, at vi spillede en rigtig flot kamp på udebane mod en rigtig dygtig modstander, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

AGF var foran med 3-2, da dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fløjtede opgøret af. Nogle minutter senere gav han så et straffespark til FC København, da VAR ikke var færdig med at se en situation igennem. Jonas Wind scorede på det straffespark.

Efterfølgende undskyldte Jørgen Daugbjerg Burchardt for, at han havde fløjtet af, inden VAR havde set situationen igennem.

Du kan klikke her og læse en reaktion fra AGF-direktør Jacob Nielsen efter kampen.

Du kan klikke her og læse David Nielsens reaktion.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Schweiz sender Colombia ud af VM

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur