AGF-direktør Jacob Nielsen var rasende, da FCK fik et straffespark efter slutfløjtet i opgøret, der endte 3-3, og han fortalte, at klubben havde nedlagt protest.
Nu har man droppet den protest, da man har godtaget Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning, lyder det i en pressemeddelelse.
– Det var en once-in-a-lifetime afslutning på kampen, og vi var i vores følelsers vold, fordi vi følte os bortdømt – ikke mindst i forhold til straffesparket og den lange tillægstid. Men efter at have sovet på det hele, er vi kommet frem til, at vi ikke går videre med sagen.
– Vi godtager dommer Jørgen Daubjerg Burchardts undskyldning, og jeg vil gerne benytte denne lejlighed til at undskylde for, at min retorik var for hård umiddelbart efter kampen. Ikke mindst over for FC København, hvor jeg i kampens hede sagde, at de var gode til at manipulere med dommerne. Det udtryk vil jeg gerne beklage. Selvom sindene var i kog, fordi vi måtte se tre point blive vekslet til et enkelt, skulle jeg ikke have sagt det. Vi er videre nu – og vi glæder os i stedet over, at vi spillede en rigtig flot kamp på udebane mod en rigtig dygtig modstander, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.
AGF var foran med 3-2, da dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fløjtede opgøret af. Nogle minutter senere gav han så et straffespark til FC København, da VAR ikke var færdig med at se en situation igennem. Jonas Wind scorede på det straffespark.
Efterfølgende undskyldte Jørgen Daugbjerg Burchardt for, at han havde fløjtet af, inden VAR havde set situationen igennem.
Du kan klikke her og læse en reaktion fra AGF-direktør Jacob Nielsen efter kampen.
Du kan klikke her og læse David Nielsens reaktion.
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Frankrig – Irak
OPTAKT
Norge – Senegal
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Slagter stjerner: Noget lort!
BIZART
