AGF dropper protest: Her er forklaringen

Superliga-klubben AGF har valgt at droppe protesten over gårsdagens kamp mod FCK.



AGF-direktør Jacob Nielsen var rasende, da FCK fik et straffespark efter slutfløjtet i opgøret, der endte 3-3, og han fortalte, at klubben havde nedlagt protest.

Nu har man droppet den protest, da man har godtaget Jørgen Daugbjerg Burchardts undskyldning, lyder det i en pressemeddelelse.

– Det var en once-in-a-lifetime afslutning på kampen, og vi var i vores følelsers vold, fordi vi følte os bortdømt – ikke mindst i forhold til straffesparket og den lange tillægstid. Men efter at have sovet på det hele, er vi kommet frem til, at vi ikke går videre med sagen.

– Vi godtager dommer Jørgen Daubjerg Burchardts undskyldning, og jeg vil gerne benytte denne lejlighed til at undskylde for, at min retorik var for hård umiddelbart efter kampen. Ikke mindst over for FC København, hvor jeg i kampens hede sagde, at de var gode til at manipulere med dommerne. Det udtryk vil jeg gerne beklage. Selvom sindene var i kog, fordi vi måtte se tre point blive vekslet til et enkelt, skulle jeg ikke have sagt det. Vi er videre nu – og vi glæder os i stedet over, at vi spillede en rigtig flot kamp på udebane mod en rigtig dygtig modstander, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

AGF var foran med 3-2, da dommer Jørgen Daugbjerg Buchardt fløjtede opgøret af. Nogle minutter senere gav han så et straffespark til FC København, da VAR ikke var færdig med at se en situation igennem. Jonas Wind scorede på det straffespark.

Efterfølgende undskyldte Jørgen Daugbjerg Burchardt for, at han havde fløjtet af, inden VAR havde set situationen igennem.

Du kan klikke her og læse en reaktion fra AGF-direktør Jacob Nielsen efter kampen.

Du kan klikke her og læse David Nielsens reaktion.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AC Horsens er tilbage i Superligaen