GF-træner om tillægstid: Vildt at finde 6 minutter

Patrick Mortensen fortæller, at Jørgen Daugbjerg Burchardt beklagede dybt, at han fik fløjtet af for tidligt.



Der var drama for alle pengene, da FC København og AGF søndag spillede 3-3 i Parken.

Aarhusianerne var foran 3-2 indtil dybt inde i overtiden, hvor det lykkedes FCK at udligne på et straffespark af Jonas Wind. Problemet var, at dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt allerede havde fløjtet kampen af, hvorfor jublen var brudt løs i AGF-lejren.

Efterfølgende blev dommeren dog kaldt til VAR-skærmen og dømte derefter straffespark til FCK, fordi en AGF-spiller havde ramt bolden med armen i feltet.

AGF-profilen Patrick Mortensen fortæller efter kampen, at dommeren har beklaget dybt.

– Dommeren fik fløjtet af, og han sagde så efter kampen, at det beklager han helt vildt, men at han har reglerne på sin side i forhold til godt at kunne give straffesparket efterfølgende.

– Det er, hvad det er, og det er ikke derfor, at vi tabte kampen – eller fik uafgjort, mener jeg. Vi føler jo, at vi har tabt. Det er 100 procent vores egen skyld, at vi ikke fik de tre point, for vi lavede for mange børnefejl i de sidste minutter, siger Patrick Mortensen.

AGF-træner David Nielsen fokuserer ikke så meget på den kontroversielle situation, men i stedet på antallet af tillægsminutter i kampen.

– Jeg har fokus på, at jeg synes, det er vildt at finde seks minutter, og det er det eneste, siger David Nielsen og tilføjer om det sene pointtab:

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi kom herover og gjorde det godt og så ikke fik de tre point, men det vigtigste for mig var at se, hvor vi er med vores hold, og vi er et godt sted.

Selvom AGF-lejren ikke gav udtryk for de store frustrationer over for den pressen efter kampen, var gæsterne helt oppe i de røde felt lige i situationen.

FCK’s Nicolai Boilesen var spilleren, der headede bolden på en AGF-arm, hvilket altså resulterede i straffesparket, og Boilesen har forståelse for frustrationerne i den modsatte lejr.

– Jeg kan selvfølgelig godt forstå, at AGF-spillerne er frustrerede, fordi de troede, at kampen var færdig. Jeg har vist kun set det her i håndbold, så vidt jeg husker, at der er blevet dømt et straffespark, efter at kampen var færdig.

– Men fejlen ligger i mine øjne i, at dommeren valgte at fløjte af, når der var en situation, som skulle tjekkes igennem. Det er selvfølgelig ikke godt nok, så den del kan jeg godt forstå, at AGF er frustrerede over, men de kan jo ikke være frustrerede over, at der blev dømt straffe, når der tydeligt var straffe, siger Boilesen.

Patrick Mortensen var heller ikke bleg for at indrømme, at selve kendelsen så ud til at være god nok.

– Jeg har set situationen kort, og det ser ud til, at der er straffespark, siger AGF-angriberen.

Resultatet betyder, at AGF holder fast i tredjepladsen i Superligaen, mens FCK er nummer fire med to point op til aarhusianerne.

/ritzau/





TransferLIVE: ‘AC’ underskriver ny aftale




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Får afvist bud på dansk profil