ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke sådan, de ikke gider talenter i Århus.
Klubben har lige bygget et spritnyt talentakademi, der fysisk ligger side om side med træningsanlægget på Fredensvang, på A-landsholdet har Albert Grønbæk med fortid i AGF markeret sig positivt.
Men de kolde, rå fakta er også, at AGF er den klub, der med omkring 2,5 procent spilletid til egenudviklede spillere i Superligaen i efterårssæsonen er den af de 12 klubber i bedste række, der har givet mindst spilletid til egenudviklede spillere i Superligaen i denne sæson.
Talenter er i sig selv ikke nogen frelse, hvilket understreges af Tipsbladets endnu ikke publicerede liste, hvor Vejle og Lyngby under Superligaens nedrykningsstreg topper listen over brug af egenudviklede spillere i sæsonen.
Men 2,5 procent og de få egenudviklede spillere, der har kendetegnet de fleste sæsoner i Tipsbladets gennemgange af området de seneste 10-11 år, er for lidt, og AGF-direktør Jacob Nielsen vil have flere egenudviklede spillere på banen i de kommende år, fortæller han på det pressemøde i Århus, hvor Carsten V. Jensen tirsdag er blevet præsenteret som ny fodbolddirektør i AGF.
– Vi har en håndfuld spillere på topniveau ude i Europa, og vi har flere på vej. Vi kunne også have holdt på Adam Daghim og ‘TK’ [Thomas Kristensen], og så kun solgt Yann Bisseck, det havde været optimalt. Men tilbuddene var også så gode, og det var ikke mindst den rette timing for de to spillere. Havde vi ikke solgt dem, havde timingen været en anden, siger Jacob Nielsen, da Tipsbladet spørger ind til, om flere AGF-talenter på banen i Superligaen bliver en bunden arbejdsopgave for Carsten V. Jensen.
– Når det er sagt, er det klart, at vi havde ønsket, at vi havde flere end primært Jacob Andersen, der får spilletid på førsteholdet. Jeg er helt overbevist om, at vi har mange flere på vej inde fra akademiet med det fremragende arbejde, de gør. Vi har også lavet nogle strukturændringer på det seneste med Niklas Backmann, der er kommet over som transitionstræner, siger Jacob Nielsen.
– Det er en proces, CV skal følge op på, og der ligger ikke nogle bundne KPI’er. Han skal ind og arbejde med tingene og danne sig sit eget indtryk. Han skal snakke med Uwe og Marc Søballe om det. Men det er ikke noget, vi i sig selv har et særligt fokus på, siger Jacob Nielsen.
For Carsten V. Jensen ligger der i de kommende uger og måneder et arbejde med at lære AGF at kende indgående og erfarne profiler som Patrick Mortensen og Jesper Hansen med kontraktudløb til sommer at forholde sig til.
Men talenterne kommer også til at fylde, som det gjorde i ‘CV’s’ jobbeskrivelser i eksklubberne FC København, FC Nordsjælland og Brøndby IF.
– For alle klubber på tværs af alle ligaer i Europa er det interessant med egenudviklede spillere. Det er helt afgørende i det mellemlange og lange perspektiv. Vi skal på et tidspunkt kunne kapitalisere på det arbejde og geninvestere midlerne i akademiet. Så det er ikke til forskel fra andre steder i Europa eller andre klubber. De fleste tænker på det på samme måde, og vi vil være rigtig dygtige til det, og det er også et område, vi skal forbedre os på, siger Carsten V. Jensen.
Den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensen starter omgående, mens Stig Inge Bjørnebye indtil videre fortsætter til kontraktudløb 30. april men nok ikke vil blive forhindret i at tage et job eksempelvis i udlandet.
AGF tjente i 2022 store millionbeløb på at sælge Adam Daghim til Red Bull Salzburg og Thomas Kristensen til Udinese – ikke mindst præstationsklausuler og videresalg kan poste ekstra millioner i kassen for AGF i de kommende år.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Topscorer færdig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
‘Sur over Brøndby-transfer’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
Legende med chokmelding
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Her er Tausons vej i Australian Open
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED