BRØNDBY STADION (Tipsbladet):
Brøndby IF – AGF 0-2 (0-2)
0-1 Henrik Dalsgaard (3′)
0-2 Kevin Yacob (26′)
AGF er danske mestre for første gang i 40 år efter en sikker sejr over Brøndby. Læs Tipsbladets dom fra kampen her.
Kampens bedste
Brøndby IF
Der var ikke mange gode præstationer blandt de gulblusede denne søndag.
En af dem, der godt kunne være sin præstation bekendt, var midtbanemotoren Bartosz Slisz, der knoklede som altid.
Det er ikke kun defensivt, at han er en gevinst for Steve Coopers tropper, for han havde også flere gode aktioner fremad i banen.
Han er et af de, hvis ikke det, eneste transfer-pletskud fra Brøndby i vinter.
AGF
Det var egentlig ikke den bedste kamp fra Jakob Poulsens tropper, men det er de nok skide ligeglade med.
AGF er danske mestre for første gang i 40 år, og det skyldes ikke mindst bundsolide præstationer fra blandt andre Kevin Yacob, Henrik Dalsgaard og Gift Links.
Yacob gav med sit flotte mål i første halvleg, hvor han overlegent lagde den ind ved fjerneste stolpe, AGF lidt pusterum, så den værste nervøsitet kunne udeblive.
Gift Links har været blandt AGF’s bedste hele sæsonen, og Henrik Dalsgaard – der ofte går lidt under radaren – leverede igen en bundsolid præstation. Ham er AGF simpelthen nødt til at stikke en ny kontrakt – den står til at udløbe efter denne sæson.
Det samme gælder som sådan også Felix Beijmo, som også vil være hård at undvære. CV får travlt med at få de aftaler i hus.
Kampens værste
Raphael Canut er blevet rost til skyerne for hans præstationer i de seneste kampe, men søndagens kamp vil han nok ikke huske for noget positivt.
Det var generelt en Brøndby-defensiv, der sejlede, og Canut, der var sendt ud på højre back, havde en rigtig svær kamp.
Det store Brøndby-talent for usikker på bolden, og han kom flere gange galt afsted. Får han lagt det væk, har Brøndby stadig en rigtig spændende spiller for fremtiden.
Kampens detalje
Fans var der mange af på Brøndby Stadion, men ingen af dem holdt med Mikkel Redder.
Dommeren fik et utal af smædesange i især første halvleg, hvor han i den grad var i modvind.
Det hele eskalerede, især fra Brøndby-bænken, da han afviste at give Brøndby straffespark, efter at Sho Fukuda blev nedlagt i feltet. Det resulterede i gule kort til assistenterne Kevin Mensah og Michael Hansen, mens målmandstræner Justin Merz fik direkte rødt kort.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
Magiske Messi slår til igen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER