AGF erkender: Fansene stod for tæt, og spillerne begik en fejl

AGF lægger sig fladt ned og erkender, at fansene stod for tæt under mandagens kamp mod Vejle. Også spilleren overtrådte myndighedernes anvisninger.



AGF har evalureret sig selv efter Superliga-premieren mod Vejle Boldklub mandag aften, og århusianerne er dumpet.

Ikke på græsset, hvor det som bekendt blev til en 4-2-sejr, men derimod ude på tribunen, hvor de over 7.000 tilskuere, der var på Ceres Park, flere gange stod meget tæt op ad hinanden. Det strider naturligvis klart imod de retningslinjer, der er for Covid-19.

Billederne af AGF-fans, der står alt for tæt sammen, har fået en del kritik, og nu lægger AGF sig fladt ned, da de som arrangør har ansvaret for, at alle retningslinjer bliver overholdt.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde

– Der var perioder i kampen, hvor vores fans i stemningsafsnittet stod op og derfor også var for tætte. Og det er ikke godt nok. Det følger vi op på i dialog med vores fans, så vi sikrer, at det ikke sker igen, fortæller sikkerhedschef i AGF, Morten Bjørkmann, til klubbens hjemmeside.

Også AGF’ spillere overtrådte myndighedernes anvisninger efter kampen. Ifølge anvisningerne skal spillerne blive på banen efter slutfløjt, men AGF’erne bevægede sig ud på løbebanen på Ceres Park for at fejre sejren med fansene, der i den forbindelse stimlede tæt sammen.

Denne overtrædelse blev efterfølgende påpeget over for AGF.

Læs også:AaB allierer sig med udenlandsk scout

– Det var en klar fejl fra vores side, at vi ikke fik sikret, at truppen forblev på banen, da det skabte for stor tæthed på vores stemningsafsnit. Det drejer sig om mindre end fem procent af vores gæster og én enkelt kamp, men derfor skal det være i orden alligevel, siger Morten Bjørkmann. 

AGF oplyser ikke noget om konkrete initiativer til, hvordan klubben vil sikre, at overtrædelserne ikke sker igen. 

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:AGF-profil efter premieresejr: Det holdt hårdt
Læs også:Vejle-træner afviser nedrykning




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Schweiz – Canada

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien