ÅRHUS (Tipsbladet): Man anede, at der var noget undervejs, da en stor gruppe af AGF’s stemningsfans marcherede ned ad Stadion Allé overvejende i sort.
Der blev sunget, men udmeldingen om boykot hang i luften før kampen.
– Må vi så heller ikke synge, spurgte én i fanzonen lidt over en time før kampen.
Det var selvfølgelig ikke noget problem, og op til kickoff var alt, som det plejede, med dampende varme grillpølser, der stod i skærende kontrast til den stadig koldere efterårsluft, og fællessang til Thomas Helmigs fine ‘Malaga’.
Protesten skyldtes, at AGF efter fangrupperne Samlet for Aarhus og Nysirs mening ikke støtter tilstrækkeligt op om fansenes arbejde for at skabe stemning (læs mere her).
og der var stille, da AGF kom bagud umiddelbart foran stemningstribunen, og AGF derefter kløede på for at finde udligningen.
De kom i gang efter tyve minutter, som planlagt, og sang længe og højt og kunne efter pausen juble over Henrik Dalsgaards udligning, der også faldt lige foran dem.
Da kampen var slut og AGF nær havde scoret en vinder til sidst, var de første 20 minutter næsten glemt, men så selvfølgelig ikke helt alligevel.
For det var ikke sådan her, man havde ønsket den sidste Superliga-hjemmekamp i to år, før det nye stadion, forhåbentlig, står klar.
Og målscorer Dalsgaard havde selvfølgelig bemærket det og håber, det kun var denne ene gang.
-Altså, jeg synes, at vi fik lavet vores egen lille fest inde på banen med en masse hårde dueller, så det var ikke noget, jeg lagde det helt store mærke til, siger Henrik Dalsgaard.
-Vi ville selvfølgelig gerne have dem med os i samtlige 90 minutter, men nu var det sådan, det er, og vi kæmpede, som vi nu plejer inde på banen, siger AGF-målscoreren.
Også FCK’s fans var utilfredse med AGF, fordi klubben i første omgang ikke havde tilladt gæsternes fans at have en stor tifo og store flag med, for så, alt for sent, at tillade det 48 timer før kampen.
AGF og FC København endte med at spille 1-1.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT