AGF-fans i boykot: – Skabte vores egen fest

Der var tavst som graven hos AGF’s stemningsfans de første 20 minutter mod FCK, og det blev bemærket.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man anede, at der var noget undervejs, da en stor gruppe af AGF’s stemningsfans marcherede ned ad Stadion Allé overvejende i sort.

Der blev sunget, men udmeldingen om boykot hang i luften før kampen.

– Må vi så heller ikke synge, spurgte én i fanzonen lidt over en time før kampen.

Det var selvfølgelig ikke noget problem, og op til kickoff var alt, som det plejede, med dampende varme grillpølser, der stod i skærende kontrast til den stadig koldere efterårsluft, og fællessang til Thomas Helmigs fine ‘Malaga’.

Foto: Alamy

Protesten skyldtes, at AGF efter fangrupperne Samlet for Aarhus og Nysirs mening ikke støtter tilstrækkeligt op om fansenes arbejde for at skabe stemning (læs mere her).

og der var stille, da AGF kom bagud umiddelbart foran stemningstribunen, og AGF derefter kløede på for at finde udligningen.

De kom i gang efter tyve minutter, som planlagt, og sang længe og højt og kunne efter pausen juble over Henrik Dalsgaards udligning, der også faldt lige foran dem.

Da kampen var slut og AGF nær havde scoret en vinder til sidst, var de første 20 minutter næsten glemt, men så selvfølgelig ikke helt alligevel.

FCK-fansene satte ild i en ordentlig portion pyroteknik, da kampen i Århus gik i gang. Foto: Alamy

For det var ikke sådan her, man havde ønsket den sidste Superliga-hjemmekamp i to år, før det nye stadion, forhåbentlig, står klar.

Og målscorer Dalsgaard havde selvfølgelig bemærket det og håber, det kun var denne ene gang.

-Altså, jeg synes, at vi fik lavet vores egen lille fest inde på banen med en masse hårde dueller, så det var ikke noget, jeg lagde det helt store mærke til, siger Henrik Dalsgaard.

-Vi ville selvfølgelig gerne have dem med os i samtlige 90 minutter, men nu var det sådan, det er, og vi kæmpede, som vi nu plejer inde på banen, siger AGF-målscoreren.

Også FCK’s fans var utilfredse med AGF, fordi klubben i første omgang ikke havde tilladt gæsternes fans at have en stor tifo og store flag med, for så, alt for sent, at tillade det 48 timer før kampen.

AGF og FC København endte med at spille 1-1.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Toptræner hylder Danmark og FC København

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob