ÅRHUS (Tipsbladet): Man anede, at der var noget undervejs, da en stor gruppe af AGF’s stemningsfans marcherede ned ad Stadion Allé overvejende i sort.
Der blev sunget, men udmeldingen om boykot hang i luften før kampen.
– Må vi så heller ikke synge, spurgte én i fanzonen lidt over en time før kampen.
Det var selvfølgelig ikke noget problem, og op til kickoff var alt, som det plejede, med dampende varme grillpølser, der stod i skærende kontrast til den stadig koldere efterårsluft, og fællessang til Thomas Helmigs fine ‘Malaga’.
Protesten skyldtes, at AGF efter fangrupperne Samlet for Aarhus og Nysirs mening ikke støtter tilstrækkeligt op om fansenes arbejde for at skabe stemning (læs mere her).
og der var stille, da AGF kom bagud umiddelbart foran stemningstribunen, og AGF derefter kløede på for at finde udligningen.
De kom i gang efter tyve minutter, som planlagt, og sang længe og højt og kunne efter pausen juble over Henrik Dalsgaards udligning, der også faldt lige foran dem.
Da kampen var slut og AGF nær havde scoret en vinder til sidst, var de første 20 minutter næsten glemt, men så selvfølgelig ikke helt alligevel.
For det var ikke sådan her, man havde ønsket den sidste Superliga-hjemmekamp i to år, før det nye stadion, forhåbentlig, står klar.
Og målscorer Dalsgaard havde selvfølgelig bemærket det og håber, det kun var denne ene gang.
-Altså, jeg synes, at vi fik lavet vores egen lille fest inde på banen med en masse hårde dueller, så det var ikke noget, jeg lagde det helt store mærke til, siger Henrik Dalsgaard.
-Vi ville selvfølgelig gerne have dem med os i samtlige 90 minutter, men nu var det sådan, det er, og vi kæmpede, som vi nu plejer inde på banen, siger AGF-målscoreren.
Også FCK’s fans var utilfredse med AGF, fordi klubben i første omgang ikke havde tilladt gæsternes fans at have en stor tifo og store flag med, for så, alt for sent, at tillade det 48 timer før kampen.
AGF og FC København endte med at spille 1-1.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT