Fans sure over AGF: Det hører ingen steder hjemme

AGF-fans vil stemningsboykotte de første 20 minutter af opgøret mod FC København søndag aften.



Når Ceres Park søndag aften slår dørene op til opgøret mellem AGF og FC København, er det med utilfredse fans i begge lejre.

Lørdag kom det frem, at FC Københavns Sektion 12 var tossede over AGF, der først nægtede FCK-fansene at medbringe en større tifo, men 48 timer før opgøret alligevel gav lov til, at en sådan kunne medbringes. Problemet var bare, at produktionen af denne tifo for længst var sat på pause og dermed ikke klar til søndagens kamp.

– Vi finder det tragikomisk, at AGF, i et irrationelt forsøg på at straffe egne fans, vælger at rette restriktioner mod netop de elementer som kendetegner den positive fankultur (tifoer, flag mv.). Dette er endnu en kollektiv restriktion i en række af mange, der skyder forbi mål, og som udgør en uacceptabel trussel mod den aktive og positive danske fankultur – uanset hvilke klubbers fans de er rettet mod. At tro at restriktioner som disse vil have en gavnlig effekt på de elementer, man ønsker at ramme, er både forfejlet og forældet, skrev Sektion 12 på sin hjemmeside.

Og det er altså ikke kun FC Københavns-fans, der er utilfredse. Det er også AGF's stemningsskabende fans.

Her mener man, at klubben slet ikke anerkender det store arbejde, Nysir Aarhus og Samlet for Aarhus laver i form af stemning og tifo-arbejde.

Udmeldingen fra AGF-fansene kommer i øvrigt i kølvandet på, at AGF måtte lukke stemningsafsnittet senest mod Lyngby, efter pyro-ballade mod Brøndby, hvor flere vagter måtte flygte, da pyro fløj om ørerne på dem.

– Vi finder det problematisk, at vores klub skal være kendt som den klub, som kæmper imod den danske fankultur, når de har forsøgt at presse de samme uhørte forbud over udeholdet til dagens kamp. Forbud, der ikke er set andre steder i Danmark.

– Disse forbud mod tifo og megasize-flag er siden blevet trukket tilbage med under 48 timer til kampen, som har den konsekvens, at vi ikke har kunne nå at få arrangeret en tifo, som tager afsked med det Ceres Park, som vi kender det i dag.

– Den alt for sene tilbagetrækning af forbuddene viser også en generel manglende forståelse for, hvor mange frivillige timer og ressourcer det kræver at producere en tifo, som vi i Samlet For Aarhus hvert år bestræber os på at forbedre.

– Dette hører efter vores mening INGEN steder hjemme, og det er dybt uacceptabelt. Ledelsen lader til at have glemt, hvem der har stået der for klubben de sidste mange år gennem håb og håbløshed.

– Vi, som gruppe og fanscene, savner respekt for det arbejde, som ydes for at holde gang i det produkt, som klubben gerne vil levere.

– Der vil dermed til dagens kamp være et nødvendigt stemningsboykot de første 20 minutter, for at vise ledelsen vores utilfredshed og samtidig stille spørgsmålstegn til dem, om dette virkelig er vilkårene, de ønsker for fremtiden på AGF’s tribuner, skriver Samlet for Aarhus på Instagram i en fælles udmelding med Nysir Aarhus, hvor man også opfordrer fans til at møde tidligt på stadion, så der vil være god stemning inden opgøret.

Der er kampstart klokken 18.00 i Aarhus, og opgøret vil være det sidste Superliga-opgør på Ceres Park, der meget snart rives ned.





LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FCM uden syv mand mod Brann



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

FC København tjente millioner tirsdag aften

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji