Når Ceres Park søndag aften slår dørene op til opgøret mellem AGF og FC København, er det med utilfredse fans i begge lejre.
Lørdag kom det frem, at FC Københavns Sektion 12 var tossede over AGF, der først nægtede FCK-fansene at medbringe en større tifo, men 48 timer før opgøret alligevel gav lov til, at en sådan kunne medbringes. Problemet var bare, at produktionen af denne tifo for længst var sat på pause og dermed ikke klar til søndagens kamp.
– Vi finder det tragikomisk, at AGF, i et irrationelt forsøg på at straffe egne fans, vælger at rette restriktioner mod netop de elementer som kendetegner den positive fankultur (tifoer, flag mv.). Dette er endnu en kollektiv restriktion i en række af mange, der skyder forbi mål, og som udgør en uacceptabel trussel mod den aktive og positive danske fankultur – uanset hvilke klubbers fans de er rettet mod. At tro at restriktioner som disse vil have en gavnlig effekt på de elementer, man ønsker at ramme, er både forfejlet og forældet, skrev Sektion 12 på sin hjemmeside.
Og det er altså ikke kun FC Københavns-fans, der er utilfredse. Det er også AGF's stemningsskabende fans.
Her mener man, at klubben slet ikke anerkender det store arbejde, Nysir Aarhus og Samlet for Aarhus laver i form af stemning og tifo-arbejde.
Udmeldingen fra AGF-fansene kommer i øvrigt i kølvandet på, at AGF måtte lukke stemningsafsnittet senest mod Lyngby, efter pyro-ballade mod Brøndby, hvor flere vagter måtte flygte, da pyro fløj om ørerne på dem.
– Vi finder det problematisk, at vores klub skal være kendt som den klub, som kæmper imod den danske fankultur, når de har forsøgt at presse de samme uhørte forbud over udeholdet til dagens kamp. Forbud, der ikke er set andre steder i Danmark.
– Disse forbud mod tifo og megasize-flag er siden blevet trukket tilbage med under 48 timer til kampen, som har den konsekvens, at vi ikke har kunne nå at få arrangeret en tifo, som tager afsked med det Ceres Park, som vi kender det i dag.
– Den alt for sene tilbagetrækning af forbuddene viser også en generel manglende forståelse for, hvor mange frivillige timer og ressourcer det kræver at producere en tifo, som vi i Samlet For Aarhus hvert år bestræber os på at forbedre.
– Dette hører efter vores mening INGEN steder hjemme, og det er dybt uacceptabelt. Ledelsen lader til at have glemt, hvem der har stået der for klubben de sidste mange år gennem håb og håbløshed.
– Vi, som gruppe og fanscene, savner respekt for det arbejde, som ydes for at holde gang i det produkt, som klubben gerne vil levere.
– Der vil dermed til dagens kamp være et nødvendigt stemningsboykot de første 20 minutter, for at vise ledelsen vores utilfredshed og samtidig stille spørgsmålstegn til dem, om dette virkelig er vilkårene, de ønsker for fremtiden på AGF’s tribuner, skriver Samlet for Aarhus på Instagram i en fælles udmelding med Nysir Aarhus, hvor man også opfordrer fans til at møde tidligt på stadion, så der vil være god stemning inden opgøret.
Der er kampstart klokken 18.00 i Aarhus, og opgøret vil være det sidste Superliga-opgør på Ceres Park, der meget snart rives ned.
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
INTERVIEW