Fans sure over AGF: Det hører ingen steder hjemme

AGF-fans vil stemningsboykotte de første 20 minutter af opgøret mod FC København søndag aften.



Når Ceres Park søndag aften slår dørene op til opgøret mellem AGF og FC København, er det med utilfredse fans i begge lejre.

Lørdag kom det frem, at FC Københavns Sektion 12 var tossede over AGF, der først nægtede FCK-fansene at medbringe en større tifo, men 48 timer før opgøret alligevel gav lov til, at en sådan kunne medbringes. Problemet var bare, at produktionen af denne tifo for længst var sat på pause og dermed ikke klar til søndagens kamp.

– Vi finder det tragikomisk, at AGF, i et irrationelt forsøg på at straffe egne fans, vælger at rette restriktioner mod netop de elementer som kendetegner den positive fankultur (tifoer, flag mv.). Dette er endnu en kollektiv restriktion i en række af mange, der skyder forbi mål, og som udgør en uacceptabel trussel mod den aktive og positive danske fankultur – uanset hvilke klubbers fans de er rettet mod. At tro at restriktioner som disse vil have en gavnlig effekt på de elementer, man ønsker at ramme, er både forfejlet og forældet, skrev Sektion 12 på sin hjemmeside.

Og det er altså ikke kun FC Københavns-fans, der er utilfredse. Det er også AGF's stemningsskabende fans.

Her mener man, at klubben slet ikke anerkender det store arbejde, Nysir Aarhus og Samlet for Aarhus laver i form af stemning og tifo-arbejde.

Udmeldingen fra AGF-fansene kommer i øvrigt i kølvandet på, at AGF måtte lukke stemningsafsnittet senest mod Lyngby, efter pyro-ballade mod Brøndby, hvor flere vagter måtte flygte, da pyro fløj om ørerne på dem.

– Vi finder det problematisk, at vores klub skal være kendt som den klub, som kæmper imod den danske fankultur, når de har forsøgt at presse de samme uhørte forbud over udeholdet til dagens kamp. Forbud, der ikke er set andre steder i Danmark.

– Disse forbud mod tifo og megasize-flag er siden blevet trukket tilbage med under 48 timer til kampen, som har den konsekvens, at vi ikke har kunne nå at få arrangeret en tifo, som tager afsked med det Ceres Park, som vi kender det i dag.

– Den alt for sene tilbagetrækning af forbuddene viser også en generel manglende forståelse for, hvor mange frivillige timer og ressourcer det kræver at producere en tifo, som vi i Samlet For Aarhus hvert år bestræber os på at forbedre.

– Dette hører efter vores mening INGEN steder hjemme, og det er dybt uacceptabelt. Ledelsen lader til at have glemt, hvem der har stået der for klubben de sidste mange år gennem håb og håbløshed.

– Vi, som gruppe og fanscene, savner respekt for det arbejde, som ydes for at holde gang i det produkt, som klubben gerne vil levere.

– Der vil dermed til dagens kamp være et nødvendigt stemningsboykot de første 20 minutter, for at vise ledelsen vores utilfredshed og samtidig stille spørgsmålstegn til dem, om dette virkelig er vilkårene, de ønsker for fremtiden på AGF’s tribuner, skriver Samlet for Aarhus på Instagram i en fælles udmelding med Nysir Aarhus, hvor man også opfordrer fans til at møde tidligt på stadion, så der vil være god stemning inden opgøret.

Der er kampstart klokken 18.00 i Aarhus, og opgøret vil være det sidste Superliga-opgør på Ceres Park, der meget snart rives ned.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC København

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Silkeborg IF – OB

Sønderjyske – Viborg FF

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Cooper gav hård og ærlig besked

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen