Når Ceres Park søndag aften slår dørene op til opgøret mellem AGF og FC København, er det med utilfredse fans i begge lejre.
Lørdag kom det frem, at FC Københavns Sektion 12 var tossede over AGF, der først nægtede FCK-fansene at medbringe en større tifo, men 48 timer før opgøret alligevel gav lov til, at en sådan kunne medbringes. Problemet var bare, at produktionen af denne tifo for længst var sat på pause og dermed ikke klar til søndagens kamp.
– Vi finder det tragikomisk, at AGF, i et irrationelt forsøg på at straffe egne fans, vælger at rette restriktioner mod netop de elementer som kendetegner den positive fankultur (tifoer, flag mv.). Dette er endnu en kollektiv restriktion i en række af mange, der skyder forbi mål, og som udgør en uacceptabel trussel mod den aktive og positive danske fankultur – uanset hvilke klubbers fans de er rettet mod. At tro at restriktioner som disse vil have en gavnlig effekt på de elementer, man ønsker at ramme, er både forfejlet og forældet, skrev Sektion 12 på sin hjemmeside.
Og det er altså ikke kun FC Københavns-fans, der er utilfredse. Det er også AGF's stemningsskabende fans.
Her mener man, at klubben slet ikke anerkender det store arbejde, Nysir Aarhus og Samlet for Aarhus laver i form af stemning og tifo-arbejde.
Udmeldingen fra AGF-fansene kommer i øvrigt i kølvandet på, at AGF måtte lukke stemningsafsnittet senest mod Lyngby, efter pyro-ballade mod Brøndby, hvor flere vagter måtte flygte, da pyro fløj om ørerne på dem.
– Vi finder det problematisk, at vores klub skal være kendt som den klub, som kæmper imod den danske fankultur, når de har forsøgt at presse de samme uhørte forbud over udeholdet til dagens kamp. Forbud, der ikke er set andre steder i Danmark.
– Disse forbud mod tifo og megasize-flag er siden blevet trukket tilbage med under 48 timer til kampen, som har den konsekvens, at vi ikke har kunne nå at få arrangeret en tifo, som tager afsked med det Ceres Park, som vi kender det i dag.
– Den alt for sene tilbagetrækning af forbuddene viser også en generel manglende forståelse for, hvor mange frivillige timer og ressourcer det kræver at producere en tifo, som vi i Samlet For Aarhus hvert år bestræber os på at forbedre.
– Dette hører efter vores mening INGEN steder hjemme, og det er dybt uacceptabelt. Ledelsen lader til at have glemt, hvem der har stået der for klubben de sidste mange år gennem håb og håbløshed.
– Vi, som gruppe og fanscene, savner respekt for det arbejde, som ydes for at holde gang i det produkt, som klubben gerne vil levere.
– Der vil dermed til dagens kamp være et nødvendigt stemningsboykot de første 20 minutter, for at vise ledelsen vores utilfredshed og samtidig stille spørgsmålstegn til dem, om dette virkelig er vilkårene, de ønsker for fremtiden på AGF’s tribuner, skriver Samlet for Aarhus på Instagram i en fælles udmelding med Nysir Aarhus, hvor man også opfordrer fans til at møde tidligt på stadion, så der vil være god stemning inden opgøret.
Der er kampstart klokken 18.00 i Aarhus, og opgøret vil være det sidste Superliga-opgør på Ceres Park, der meget snart rives ned.
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER