Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Man kan godt forstå, hvis der er begyndende fodboldfeber i og omkring Aarhus, for ‘’De Hvii’e’’ har sjældent spillet så god, så underholdende og så målsøgende fodbold som tilfældet har været det i sæsonens første seks kampe.
AGF kom spillemæssigt stærkt fra land med sæsonen, men fik mindre end fortjent mod både FC Midtjylland og FCK i sæsonens første to kampe, som blot kastede ét point af sig.
Siden er der dog kommet gang i sejrene med 4-0 over Sønderjyske, 1-0 over Brøndby, 5-1 over Vejle og 4-0 over AaB senest.
Uwe Röslers tropper er brandvarme, og især Links, Madsen og Mortensen virker til at være en ordentlig håndfuld for modstanderne.
Det har virkelig klædt AGF at få pakket livrem og seler væk, og i den ombæring skal det selvfølgelig nævnes, at det ikke engang er gået udover den stærke defensive organisation, som hjemmeholdet har levet højt på i de seneste sæsoner.
Hjemmeholdet er rækkens mest scorende og mindst indkasserende hold efter seks runder, og har i øvrigt også været det bedst spillende hold.
Mon ‘’De Hvii’e’’ kan blive ved med at holde kadencen?
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland. Til gengæld er Tobias Anker tilbage i truppen.
FC Nordsjælland:
Hos FC Nordsjælland er der blevet tyndet godt ud i de etablerede profiler over sommeren, hvor Frese, Villadsen, Osman, Schjelderup og Antman er draget videre i karrieren, men det på trods, er der stadig masser af kvalitet i holdet.
Det viste Farum-klubben blandt andet prøver på sidste søndag, hvor FCK blev blæst ud af Right To Dream Park i første halvleg.
Allerede efter fem minutter af opgøret var FC Nordsjælland oppe med 2-0, og især scoringen til 2-0 af Ingvartsen var fuldkommen forrygende, og en tidlig kandidat til årets mål i Superligaen.
Jens Olsens tropper gik til pause med en føring på hele 3-0, men som vi tidligere har set fra nordsjællænderne, dalede de i kadence i anden halvleg, og lod FCK komme tilbage i opgøret.
Det lykkedes lige akkurat at hive en 3-2 sejr i hus, og hvis man tager både trænerskifte og de mange spillerafgange i betragtning, bør der være god grund til tilfredshed med sæsonstarten, som blot har budt på et enkelt nederlag ud af seks mulige.
Transfervinduet er dog fortsat åbent, og flere FCN-spillere er på affyringsrampen. Adamo Nagalo er på vek til PSV og ventes dermed ikke at være med. Derudover er der massiv interesse for Conrad Harder, og så er Mads Kristian Hansen tæt på at skifte til hollandske RKC Waalwiijk.
Så er spørgsmålet bare, om gæsterne kan blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis også de profiler drager videre i karrieren? Alle tre er dog med i truppen til dagens kamp.
Jeppe Tverskov har siddet ude med en skade i de seneste kampe, men forventes tilbage denne gang.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Sertdemir, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Umiddelbart er det ikke meget, som adskiller AGF og FC Nordsjælland, og hjemmeholdet har ikke sædvanligvis et særlig godt tag på nordsjællænderne.
Som Uwe Röslers tropper spiller for tiden er der dog grobund for en sjælden sejr over FC Nordsjælland, især hvis gæsterne stiller til start uden Harder, som eftersigende står foran et udlandsskifte.
AGF spiller så godt og med så meget selvtillid, og mod en FC Nordsjælland-trup, som begynder at se lidt tynd ud, bør det blive til endnu en sejr.
3-1 til ‘’De Hvii’e’’.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER