Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Man kan godt forstå, hvis der er begyndende fodboldfeber i og omkring Aarhus, for ‘’De Hvii’e’’ har sjældent spillet så god, så underholdende og så målsøgende fodbold som tilfældet har været det i sæsonens første seks kampe.
AGF kom spillemæssigt stærkt fra land med sæsonen, men fik mindre end fortjent mod både FC Midtjylland og FCK i sæsonens første to kampe, som blot kastede ét point af sig.
Siden er der dog kommet gang i sejrene med 4-0 over Sønderjyske, 1-0 over Brøndby, 5-1 over Vejle og 4-0 over AaB senest.
Uwe Röslers tropper er brandvarme, og især Links, Madsen og Mortensen virker til at være en ordentlig håndfuld for modstanderne.
Det har virkelig klædt AGF at få pakket livrem og seler væk, og i den ombæring skal det selvfølgelig nævnes, at det ikke engang er gået udover den stærke defensive organisation, som hjemmeholdet har levet højt på i de seneste sæsoner.
Hjemmeholdet er rækkens mest scorende og mindst indkasserende hold efter seks runder, og har i øvrigt også været det bedst spillende hold.
Mon ‘’De Hvii’e’’ kan blive ved med at holde kadencen?
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland. Til gengæld er Tobias Anker tilbage i truppen.
FC Nordsjælland:
Hos FC Nordsjælland er der blevet tyndet godt ud i de etablerede profiler over sommeren, hvor Frese, Villadsen, Osman, Schjelderup og Antman er draget videre i karrieren, men det på trods, er der stadig masser af kvalitet i holdet.
Det viste Farum-klubben blandt andet prøver på sidste søndag, hvor FCK blev blæst ud af Right To Dream Park i første halvleg.
Allerede efter fem minutter af opgøret var FC Nordsjælland oppe med 2-0, og især scoringen til 2-0 af Ingvartsen var fuldkommen forrygende, og en tidlig kandidat til årets mål i Superligaen.
Jens Olsens tropper gik til pause med en føring på hele 3-0, men som vi tidligere har set fra nordsjællænderne, dalede de i kadence i anden halvleg, og lod FCK komme tilbage i opgøret.
Det lykkedes lige akkurat at hive en 3-2 sejr i hus, og hvis man tager både trænerskifte og de mange spillerafgange i betragtning, bør der være god grund til tilfredshed med sæsonstarten, som blot har budt på et enkelt nederlag ud af seks mulige.
Transfervinduet er dog fortsat åbent, og flere FCN-spillere er på affyringsrampen. Adamo Nagalo er på vek til PSV og ventes dermed ikke at være med. Derudover er der massiv interesse for Conrad Harder, og så er Mads Kristian Hansen tæt på at skifte til hollandske RKC Waalwiijk.
Så er spørgsmålet bare, om gæsterne kan blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis også de profiler drager videre i karrieren? Alle tre er dog med i truppen til dagens kamp.
Jeppe Tverskov har siddet ude med en skade i de seneste kampe, men forventes tilbage denne gang.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Sertdemir, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Umiddelbart er det ikke meget, som adskiller AGF og FC Nordsjælland, og hjemmeholdet har ikke sædvanligvis et særlig godt tag på nordsjællænderne.
Som Uwe Röslers tropper spiller for tiden er der dog grobund for en sjælden sejr over FC Nordsjælland, især hvis gæsterne stiller til start uden Harder, som eftersigende står foran et udlandsskifte.
AGF spiller så godt og med så meget selvtillid, og mod en FC Nordsjælland-trup, som begynder at se lidt tynd ud, bør det blive til endnu en sejr.
3-1 til ‘’De Hvii’e’’.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG