Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Man kan godt forstå, hvis der er begyndende fodboldfeber i og omkring Aarhus, for ‘’De Hvii’e’’ har sjældent spillet så god, så underholdende og så målsøgende fodbold som tilfældet har været det i sæsonens første seks kampe.
AGF kom spillemæssigt stærkt fra land med sæsonen, men fik mindre end fortjent mod både FC Midtjylland og FCK i sæsonens første to kampe, som blot kastede ét point af sig.
Siden er der dog kommet gang i sejrene med 4-0 over Sønderjyske, 1-0 over Brøndby, 5-1 over Vejle og 4-0 over AaB senest.
Uwe Röslers tropper er brandvarme, og især Links, Madsen og Mortensen virker til at være en ordentlig håndfuld for modstanderne.
Det har virkelig klædt AGF at få pakket livrem og seler væk, og i den ombæring skal det selvfølgelig nævnes, at det ikke engang er gået udover den stærke defensive organisation, som hjemmeholdet har levet højt på i de seneste sæsoner.
Hjemmeholdet er rækkens mest scorende og mindst indkasserende hold efter seks runder, og har i øvrigt også været det bedst spillende hold.
Mon ‘’De Hvii’e’’ kan blive ved med at holde kadencen?
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland. Til gengæld er Tobias Anker tilbage i truppen.
FC Nordsjælland:
Hos FC Nordsjælland er der blevet tyndet godt ud i de etablerede profiler over sommeren, hvor Frese, Villadsen, Osman, Schjelderup og Antman er draget videre i karrieren, men det på trods, er der stadig masser af kvalitet i holdet.
Det viste Farum-klubben blandt andet prøver på sidste søndag, hvor FCK blev blæst ud af Right To Dream Park i første halvleg.
Allerede efter fem minutter af opgøret var FC Nordsjælland oppe med 2-0, og især scoringen til 2-0 af Ingvartsen var fuldkommen forrygende, og en tidlig kandidat til årets mål i Superligaen.
Jens Olsens tropper gik til pause med en føring på hele 3-0, men som vi tidligere har set fra nordsjællænderne, dalede de i kadence i anden halvleg, og lod FCK komme tilbage i opgøret.
Det lykkedes lige akkurat at hive en 3-2 sejr i hus, og hvis man tager både trænerskifte og de mange spillerafgange i betragtning, bør der være god grund til tilfredshed med sæsonstarten, som blot har budt på et enkelt nederlag ud af seks mulige.
Transfervinduet er dog fortsat åbent, og flere FCN-spillere er på affyringsrampen. Adamo Nagalo er på vek til PSV og ventes dermed ikke at være med. Derudover er der massiv interesse for Conrad Harder, og så er Mads Kristian Hansen tæt på at skifte til hollandske RKC Waalwiijk.
Så er spørgsmålet bare, om gæsterne kan blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis også de profiler drager videre i karrieren? Alle tre er dog med i truppen til dagens kamp.
Jeppe Tverskov har siddet ude med en skade i de seneste kampe, men forventes tilbage denne gang.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Sertdemir, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Umiddelbart er det ikke meget, som adskiller AGF og FC Nordsjælland, og hjemmeholdet har ikke sædvanligvis et særlig godt tag på nordsjællænderne.
Som Uwe Röslers tropper spiller for tiden er der dog grobund for en sjælden sejr over FC Nordsjælland, især hvis gæsterne stiller til start uden Harder, som eftersigende står foran et udlandsskifte.
AGF spiller så godt og med så meget selvtillid, og mod en FC Nordsjælland-trup, som begynder at se lidt tynd ud, bør det blive til endnu en sejr.
3-1 til ‘’De Hvii’e’’.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER