Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Man kan godt forstå, hvis der er begyndende fodboldfeber i og omkring Aarhus, for ‘’De Hvii’e’’ har sjældent spillet så god, så underholdende og så målsøgende fodbold som tilfældet har været det i sæsonens første seks kampe.
AGF kom spillemæssigt stærkt fra land med sæsonen, men fik mindre end fortjent mod både FC Midtjylland og FCK i sæsonens første to kampe, som blot kastede ét point af sig.
Siden er der dog kommet gang i sejrene med 4-0 over Sønderjyske, 1-0 over Brøndby, 5-1 over Vejle og 4-0 over AaB senest.
Uwe Röslers tropper er brandvarme, og især Links, Madsen og Mortensen virker til at være en ordentlig håndfuld for modstanderne.
Det har virkelig klædt AGF at få pakket livrem og seler væk, og i den ombæring skal det selvfølgelig nævnes, at det ikke engang er gået udover den stærke defensive organisation, som hjemmeholdet har levet højt på i de seneste sæsoner.
Hjemmeholdet er rækkens mest scorende og mindst indkasserende hold efter seks runder, og har i øvrigt også været det bedst spillende hold.
Mon ‘’De Hvii’e’’ kan blive ved med at holde kadencen?
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland. Til gengæld er Tobias Anker tilbage i truppen.
FC Nordsjælland:
Hos FC Nordsjælland er der blevet tyndet godt ud i de etablerede profiler over sommeren, hvor Frese, Villadsen, Osman, Schjelderup og Antman er draget videre i karrieren, men det på trods, er der stadig masser af kvalitet i holdet.
Det viste Farum-klubben blandt andet prøver på sidste søndag, hvor FCK blev blæst ud af Right To Dream Park i første halvleg.
Allerede efter fem minutter af opgøret var FC Nordsjælland oppe med 2-0, og især scoringen til 2-0 af Ingvartsen var fuldkommen forrygende, og en tidlig kandidat til årets mål i Superligaen.
Jens Olsens tropper gik til pause med en føring på hele 3-0, men som vi tidligere har set fra nordsjællænderne, dalede de i kadence i anden halvleg, og lod FCK komme tilbage i opgøret.
Det lykkedes lige akkurat at hive en 3-2 sejr i hus, og hvis man tager både trænerskifte og de mange spillerafgange i betragtning, bør der være god grund til tilfredshed med sæsonstarten, som blot har budt på et enkelt nederlag ud af seks mulige.
Transfervinduet er dog fortsat åbent, og flere FCN-spillere er på affyringsrampen. Adamo Nagalo er på vek til PSV og ventes dermed ikke at være med. Derudover er der massiv interesse for Conrad Harder, og så er Mads Kristian Hansen tæt på at skifte til hollandske RKC Waalwiijk.
Så er spørgsmålet bare, om gæsterne kan blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis også de profiler drager videre i karrieren? Alle tre er dog med i truppen til dagens kamp.
Jeppe Tverskov har siddet ude med en skade i de seneste kampe, men forventes tilbage denne gang.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Sertdemir, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Umiddelbart er det ikke meget, som adskiller AGF og FC Nordsjælland, og hjemmeholdet har ikke sædvanligvis et særlig godt tag på nordsjællænderne.
Som Uwe Röslers tropper spiller for tiden er der dog grobund for en sjælden sejr over FC Nordsjælland, især hvis gæsterne stiller til start uden Harder, som eftersigende står foran et udlandsskifte.
AGF spiller så godt og med så meget selvtillid, og mod en FC Nordsjælland-trup, som begynder at se lidt tynd ud, bør det blive til endnu en sejr.
3-1 til ‘’De Hvii’e’’.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Jakob Poulsen med dyster melding
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC Fredericia
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER