Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
AGF:
Man kan godt forstå, hvis der er begyndende fodboldfeber i og omkring Aarhus, for ‘’De Hvii’e’’ har sjældent spillet så god, så underholdende og så målsøgende fodbold som tilfældet har været det i sæsonens første seks kampe.
AGF kom spillemæssigt stærkt fra land med sæsonen, men fik mindre end fortjent mod både FC Midtjylland og FCK i sæsonens første to kampe, som blot kastede ét point af sig.
Siden er der dog kommet gang i sejrene med 4-0 over Sønderjyske, 1-0 over Brøndby, 5-1 over Vejle og 4-0 over AaB senest.
Uwe Röslers tropper er brandvarme, og især Links, Madsen og Mortensen virker til at være en ordentlig håndfuld for modstanderne.
Det har virkelig klædt AGF at få pakket livrem og seler væk, og i den ombæring skal det selvfølgelig nævnes, at det ikke engang er gået udover den stærke defensive organisation, som hjemmeholdet har levet højt på i de seneste sæsoner.
Hjemmeholdet er rækkens mest scorende og mindst indkasserende hold efter seks runder, og har i øvrigt også været det bedst spillende hold.
Mon ‘’De Hvii’e’’ kan blive ved med at holde kadencen?
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Mikkel Duelund forventes alle ude til opgøret mod FC Nordsjælland. Til gengæld er Tobias Anker tilbage i truppen.
FC Nordsjælland:
Hos FC Nordsjælland er der blevet tyndet godt ud i de etablerede profiler over sommeren, hvor Frese, Villadsen, Osman, Schjelderup og Antman er draget videre i karrieren, men det på trods, er der stadig masser af kvalitet i holdet.
Det viste Farum-klubben blandt andet prøver på sidste søndag, hvor FCK blev blæst ud af Right To Dream Park i første halvleg.
Allerede efter fem minutter af opgøret var FC Nordsjælland oppe med 2-0, og især scoringen til 2-0 af Ingvartsen var fuldkommen forrygende, og en tidlig kandidat til årets mål i Superligaen.
Jens Olsens tropper gik til pause med en føring på hele 3-0, men som vi tidligere har set fra nordsjællænderne, dalede de i kadence i anden halvleg, og lod FCK komme tilbage i opgøret.
Det lykkedes lige akkurat at hive en 3-2 sejr i hus, og hvis man tager både trænerskifte og de mange spillerafgange i betragtning, bør der være god grund til tilfredshed med sæsonstarten, som blot har budt på et enkelt nederlag ud af seks mulige.
Transfervinduet er dog fortsat åbent, og flere FCN-spillere er på affyringsrampen. Adamo Nagalo er på vek til PSV og ventes dermed ikke at være med. Derudover er der massiv interesse for Conrad Harder, og så er Mads Kristian Hansen tæt på at skifte til hollandske RKC Waalwiijk.
Så er spørgsmålet bare, om gæsterne kan blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis også de profiler drager videre i karrieren? Alle tre er dog med i truppen til dagens kamp.
Jeppe Tverskov har siddet ude med en skade i de seneste kampe, men forventes tilbage denne gang.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Bech
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Sertdemir, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Umiddelbart er det ikke meget, som adskiller AGF og FC Nordsjælland, og hjemmeholdet har ikke sædvanligvis et særlig godt tag på nordsjællænderne.
Som Uwe Röslers tropper spiller for tiden er der dog grobund for en sjælden sejr over FC Nordsjælland, især hvis gæsterne stiller til start uden Harder, som eftersigende står foran et udlandsskifte.
AGF spiller så godt og med så meget selvtillid, og mod en FC Nordsjælland-trup, som begynder at se lidt tynd ud, bør det blive til endnu en sejr.
3-1 til ‘’De Hvii’e’’.
Spilforslag:
AGF vinder til odds 2.10 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE