AGF forlænger med anfører Niklas Backman

AGF har forlænget kontrakten med anfører Niklas Backman.



Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.

AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.

Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.

Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb

– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:

– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.

Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.

Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19

– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.

– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.

Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke




Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘Et af de største danske resultater’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

LIVE: AGF klarede presset!