Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.
AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.
Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.
Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb
– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:
– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.
Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.
Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19
– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.
– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.
Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
LIVE
LIVE: Manchester United forlænger med profil
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
