AGF forlænger med anfører Niklas Backman

AGF har forlænget kontrakten med anfører Niklas Backman.



Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.

AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.

Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.

Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb

– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:

– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.

Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.

Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19

– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.

– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.

Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke




Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

‘Schmedes er under pres’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder Mads Hermansen

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Det har jeg ikke set før i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

– Det er lort!

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen