Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.
AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.
Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.
Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb
– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:
– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.
Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.
Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19
– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.
– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.
Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Riemer melder stjerne klar
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Senegal har appelleret vild dom
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar besked til danske debutanter
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
