Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.
AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.
Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.
Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb
– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:
– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.
Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.
Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19
– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.
– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.
Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Melder ud om Kasper Hjulmand
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
AVIS
Klar på chokskifte
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Sendt hjem fra FC København-træning
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
