Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.
AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.
Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.
Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb
– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:
– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.
Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.
Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19
– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.
– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.
Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
