Mandag forlængede AGF med de to talenter Albert Grønbæk og Sebastian Hausner. Nu er det en mand fra århusianernes gamle garde, der har haft kuglepennen i hånden.
AGF meddeler, at den rutinerede forsvarsspiller Niklas Backman har forlænget sin kontrakt med et enkelt år, så han og Superliga-klubben nu har papir på hinanden frem til sommeren 2022.
Den 32-årige svensker har døjet med en skade i denne sæson, og derfor står han blot noteret for en times spilletid i Superligaen. Det har dog ikke rokket ved, at AGF fortsat kan se Backman spille en vigtig rolle.
Læs også:FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb
– Kulturbærer er et ord, der bruges meget, men det passer rigtig godt på Niklas. Han spiller med en uovertruffen vindermentalitet, han arbejder benhårdt i både kamp og træning og han bærer AGF-trøjen med stolthed og ydmyghed, og så er han i øvrigt den spiller i truppen med størst anciennitet. Så Niklas en voksen og moden spiller som hans holdkammerater – ikke mindst de unge – kan kigge op til og spejle sig i, når det kommer til at repræsentere AGF og vores værdier, siger direktør Jacob Nielsen og fortsætter:
– På trods af nogle perioder med skader, leverer han altid sit bedste – på og uden for banen. Samtidig giver han en anden dimension til vores forsvarsspil og supplerer dermed de øvrige midterforsvarer i truppen rigtig godt. Forlængelsen giver ro på vores defensive base og en kontinuitet i truppen, der er vigtig for os.
Niklas Backman er anfører i AGF, når han ellers er på banen, og han er glad for kontraktforlængelsen.
Læs også:Brøndby-spiller tester positiv for Covid-19
– Selv om jeg i dette efterår har været ude i en periode med en skade, så er jeg stadig utrolig glad for at være i AGF. Så jeg var ikke i tvivl om, at jeg gerne ville forlænge. Jeg trives virkelig godt i klubben og det samme gør min familie i byen, så det er med stor glæde, at jeg har skrevet er på en forlængelse – det er en god dag i dag, siger Niklas Backman.
– Jeg føler stadig, jeg kan vise mere som fodboldspiller – jeg har før i tiden været ude i to længere perioder, og igen i kortere tid her i efteråret. Så jeg brænder stadig for at udvikle mig som spiller og for at kæmpe for den hvide trøje. Det har været en fornøjelse at være en del af den udvikling, vi har været inde i – som klub og som hold. Og jeg tror stadig på klubben, projektet og på mine holdkammerater og er jätte glad for, at AGF også tror på mig.
Niklas Backman kom til AGF fra kinesiske Dalian Aerbin i 2016, og han står noteret for 108 kampe i den hvide trøje.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Thomas Thomasberg fortjener ros
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 12. runde
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
Her kan du se Viborg FF mod FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Bayern tromler sig videre
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
