Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.
Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.
Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.
I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber.
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.
Spillede for småpenge i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt.
Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.
Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.
– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.
20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade.
Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
En kæmpe sejr
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
