FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb

AGF skal punge ud med halvanden million kroner i forbindelse med transferen med Zach Duncan, som kom til klubben i sommeren 2019.



Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.

Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.

Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.

I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber. 

Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke

FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.

Spillede for småpenge  i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt. 

Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.

Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne

AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.

– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.

20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade. 

Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør




Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool præsenterer succestræner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret