Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.
Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.
Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.
I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber.
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.
Spillede for småpenge i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt.
Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.
Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.
– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.
20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade.
Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
