Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.
Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.
Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.
I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber.
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.
Spillede for småpenge i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt.
Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.
Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.
– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.
20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade.
Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
