Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.
Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.
Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.
I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber.
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.
Spillede for småpenge i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt.
Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.
Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.
– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.
20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade.
Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
Danskerne har stor tiltro til Norge
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
