FIFA straffer AGF: Skal punge ud med millionbeløb

AGF skal punge ud med halvanden million kroner i forbindelse med transferen med Zach Duncan, som kom til klubben i sommeren 2019.



Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.

Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.

Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.

I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber. 

Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke

FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.

Spillede for småpenge  i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt. 

Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.

Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne

AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.

– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.

20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade. 

Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør




LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Rasmus Højlund har ikke set det før

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Sverige skal til VM

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC København vil bruge mere data i transfers

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dybt bekymret over VM i USA

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Thomsen jubler over direktør-job

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori