Det internationale fodboldforbund FIFA har dømt AGF til at betale samlet halvanden million kroner til de australske klubber Brisbane Roar, Sydney FC og Western Sydney Wanderes. Det har tipsbladet.dk fået bekræftet.
Sagen landede på bordet hos FIFA for flere måneder siden, og hovedpersonen er midtbanespilleren Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark fra Brisbane Roar i sommeren 2019.
Den australske klub mente, at den var berettiget til et beløb i omegnen af halvanden million kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men dette afviste AGF at betale, fordi midtbanespilleren ikke var på en professionel kontrakt i Brisbane Roar. Hvilket han da heller ikke var.
I stedet tegnede Zach Duncan ganske kort før sit skifte til AGF en professionel kontrakt med den lille klub Marconi Stallions, og dette fritog AGF for at betale træningskompensation til Brisbane Roar og andre klubber.
Læs også:Dansker spillede sammen med Freddy Adu: Det var næsten en joke
FIFA har imildertid vurderet, at den manøvre var lige smart nok. Manøvren kaldes i FIFA-munde en “bridge transfer“, og den blev gjort ulovlig tidligere på året. Derfor har fodboldforbundet dømt AGF skyldige, og klubben skal betale halvanden million i kompensation til Brisbane Roar, der skal dele beløbet med to af Zach Duncans tidligere klubber, Sydney FC og Western Sydney Wanderers.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med AGF, der bekræfter, at man har tabt sagen hos FIFA. Derudover har Superliga-klubben ikke yderligere kommentarer.
Spillede for småpenge i Australien
Zach Duncan var som nævnt aldrig tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt, og midtbanespilleren blev bestemt heller ikke rig af sine evner på fodboldbanen, da han slog sine folder i hjemlandet. Han fik blot 1.000 kroner om måneden i løn på en ungdomskontrakt.
Derfor har Zach Duncans familie hele tiden bakket AGF op i sagen mod de australske klubber. De mener ikke, at klubberne skal kompenseres, når Zach Duncans forhold var, som de var.
Læs også:Steinlein forventer åreladning i FCM: Han bliver vores nye store stjerne
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at det var familien, der sørgede for, at Zach Duncan havde noget at leve for, mens han spillede for Brisbane Roar.
– Så hvis nogen fortjener en kompensation, er det forældrene. I Australien er der brugerbetaling. Jeg betalte selv for, at min søn kunne spille. Hvis alle ligaklubberne nu skubber på for at få penge, vil de så betale mig de 11.000 kroner, jeg hvert år betalte, mens han spillede for klubberne? Der er ingen regler, der er blevet brudt her, siger Trevor til avisen The Sydney Morning Herald og bakker altså AGF op i sagen, som den danske klub tabte på skrivebordet i FIFA.
20-årige Zach Duncan har tørnet ud for AGF det seneste halvandet år, og han har spillet 15 Superliga-kampe for århusianerne. I øjeblikket sidder han ude med en alvorlig knæskade.
Læs også:Superliga-klub kan tage permanent afsked med forsvarsspiller
Læs også:AGF holder på stortalenter: Forlænger med unge profiler
Læs også:Kasper Fisker før gensyn: Jeg vil savne Brøndby til den dag, jeg dør
LIVE
LIVE: Dommerekspert forstår det ikke
EKSKLUSIVT
Hylder FCK-træner: ‘Han var meget irriterende’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
