I AGF har man i den senest haft den tidligere norske landsholdsmålmand Frode Grodås som klubbens målmandstræner, men før sommerpausen er han tilbage på det norske landshold.
Nu er der kommet en ny målmandstræner til Aarhus, som bliver danske ungarske Andras Gango. Det skriver AGF på klubbens hjemmeside.
Han skifter til AGF fra en lignende stilling i Vejle, hvor han har været i de sidste tre år, men nu tager han altså turen nordpå, hvor han har en speciel fortid. For 20 år siden var han nemlig elev på Idrætshøjskolen i Vejlby/Risskov, melder aarhusianerne.
Dengang nåede han både at være en del af AGF og Aarhus Fremad, men karrieren som målmand blev primært brugt på Færøerne, hvor han spillede for blandt andet Klaksvik og Runavik.
I 2019 stoppede han sin aktive karriere og blev målmandstræner, hvor han foruden Vejle også har været omkring det færøske A-landshold og U21-landshold, ligesom han også har arbejdet for Tromsø.
For Frode Grodås vedkommende blev det til et kort ophold, og det var også planen, fortalte for et par uger siden, da de meldte ud, at målmandstræneren forlod dem.
– Frode har været hos os i seks måneder, som var aftalen fra starten. I den periode har han bidraget med sin store erfaring fra topniveau – som både spiller og træner. Frode har altid stået for gode værdier og hårdt arbejde, og vi takker ham for indsatsen og ønsker held og lykke med det videre arbejde med det norske landshold, lød det fra Bjørnebye.
Assistenttræner Dave Reddington har endvidere også taget afsked med AGF.
I Vejle erstattes Gango desuden med Peder Hansen, som tidligere har været målmandstræner i Royal Antwerp og senest AC Horsens.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
STORT INTERVIEW