AGF holder liv i medaljehåbet, efter aarhusianerne søndag slog FC Nordsjælland med 3-1 på hjemmebane i Superligaens mesterskabsspil.
Sejren betyder, at AGF har fire point op til FC København på tredjepladsen med to runder tilbage.
FC Nordsjælland kan med nederlaget ikke længere indhente AGF på den fjerdeplads, der giver mulighed for europæisk fodbold i næste sæson.
Hjemmeholdet stod fra kampens start højt på banen og forsøgte at presse gæsterne fra FCN tilbage på banen. Nordsjællænderne forsøgte omvendt at satse mere på kontraangreb.
Gæsterne var i perioder med i kampen, men det var generelt AGF, der styrede sagerne og havde succes med at lukke FC Nordsjællands unge kreatører ned.
AGF bragte sig efter otte minutter i front, da hollandske Kevin Diks kom højest på et hjørnespark og headede bolden i kassen. Dermed scorede den målfarlige back for tredje kamp i træk.
Selv om AGF satte sig tungt på kampen, var FC Nordsjælland hurtig til at svare igen. Blot fem minutter efter AGF’s føringsmål udlignede de rødklædte gæster.
Her var det ghanesiske Abu Francis, der efter et flot forarbejde af landsmanden Kamaldeen Sulemana, let kunne prikke bolden i et frit mål til stillingen 1-1.
Efter scoringen fik FCN langsomt arbejdet sig ind i kampen. Alligevel var det AGF, der efter 40 minutter bragte sig på 2-1.
Islandske Jon Thorsteinsson stod bag mål, da han efter en fejl i FCN-forsvaret frit headede en lang bold fra Benjamin Hvidt i mål.
Efter pausen satte AGF sig totalt på kampen, og ved flere lejligheder var klubben tæt på at bringe sig yderligere i front.
I det 59. minut lykkedes det for aarhusianerne at få omsat dominansen til en scoring, da de fik tilkendt et straffespark efter et VAR-tjek.
Det tog Patrick Mortensen sig af, og AGF-kaptajnen satte sikkert bolden ind til 3-1.
Efter scoringen trak AGF sig mere tilbage på banen, og da FC Nordsjælland ikke formåede at byde sig til, sluttede kampen med en 3-1-sejr til aarhusianerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
