Der findes en video, der med jævne mellemrum går sin sejrsgang på sociale medier. Den viser, hvordan der ser ud og ikke mindst lyder i katakomberne under stadion, når Røde Stjerne og Partizan spiller derby i Beograd.
Mens man kan høre de tusindvis af fans ovenover, ser man kampklædt politi stå klar i tunnellen. De læner sig op ad murene, der er fyldt med grafitti. Somme tider kan man høre kanonslag eksplodere oppe på overfladen.
Da kameramanden selv når op i dagslyset, bliver larmen øredøvende. Han filmer ned på fansene på endetribunen, der har taget masser af flag med. Det største af dem er bare sort med et dødningehoved på.
De tager fodbold alvorligt i Røde Stjerne, hvilket Milan Jevtovic kan bekræfte. AGF’s nyeste indkøb havde torsdag første arbejdsdag i Århus, og han kommer med erfaring fra klubber som Røde Stjerne, APOEL Nicosia, Antalyaspor og Rosenborg. Han har desuden tre nationale mesterskaber på cv’et. Den erfaring vil han bruge i AGF.
– I Serbien er der også stort pres, når man spiller for Røde Stjerne. Vi spillede også Champions League og vandt ligaen. Nu kan jeg bruge det og hjælpe nogle af de unge spillere. Det er rigtig godt for mig, siger Milan Jevtovic.
– Vi spillede 56 kampe i streg uden at tabe, og vi tabte én kamp, og så var det, som om vi aldrig har vundet. Der er stort pres på. Vi spillede i Europa League, og det var ikke godt nok. Det skulle være Champions League.
– Vi vandt over Liverpool, det var fint, men når vi så tabte nogle kampe, var alt det gode glemt. Der er virkelig stort pres på. Så nu er jeg klar til hvad som helst.
Er du god til at håndtere pres?
– Ja. No problem.
Jevtovic spillede dog ikke den pågældende kamp mod Liverpool. Han sad i det hele taget ofte på bænken eller tribunen for Røde Stjerne og APOEL, som han var udlejet til i foråret. Nu kommer han til AGF, hvor han om ikke andet er blevet taget godt imod. Især af sin gamle holdkammerat Alex Gersbach.
– Vi spillede sammen i et år i Rosenborg. Jeg talte med ham, før jeg kom hertil, om klubben, om holdkammeraterne, om alt. Han sagde gode ting om det hele: klubben, staben og det hele. Nu hjælper han mig meget til at søge efter lejlighed, bil og alt muligt. Han samlede mig op, og vi kørte til træning sammen. Han har hjulpet mig meget, siger Milan Jevtovic.
Han rådførte sig også i APOEL hos de tidligere Superliga-spillere Mike Jensen og Uros Matic.
– Jeg spillede også med Mike i Rosenborg, og i Cypern talte vi meget om den danske liga. Han fortalte mig også, at klubben er stor, og at det går bedre og bedre. Han sagde, at jeg helt sikkert ville elske det i den her klub og her i landet. Matic sagde det samme, fortæller Jevtovic.
Han har altså to sæsoner i Norge bag sig, og han vurderer, at den danske Superliga er bedre. Han nåede nemlig at få AGF’s fem sidste kampe i sidste sæson med.
– Jeg kender ligaen, der minder om den norske, en skandinavisk liga. Jeg synes, den her er en langt bedre og stærkere liga. Det er en rigtig god chance for mig, og jeg ser frem til at gøre et godt stykke arbejde her, siger Jevtovic.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
