Der findes en video, der med jævne mellemrum går sin sejrsgang på sociale medier. Den viser, hvordan der ser ud og ikke mindst lyder i katakomberne under stadion, når Røde Stjerne og Partizan spiller derby i Beograd.
Mens man kan høre de tusindvis af fans ovenover, ser man kampklædt politi stå klar i tunnellen. De læner sig op ad murene, der er fyldt med grafitti. Somme tider kan man høre kanonslag eksplodere oppe på overfladen.
Da kameramanden selv når op i dagslyset, bliver larmen øredøvende. Han filmer ned på fansene på endetribunen, der har taget masser af flag med. Det største af dem er bare sort med et dødningehoved på.
De tager fodbold alvorligt i Røde Stjerne, hvilket Milan Jevtovic kan bekræfte. AGF’s nyeste indkøb havde torsdag første arbejdsdag i Århus, og han kommer med erfaring fra klubber som Røde Stjerne, APOEL Nicosia, Antalyaspor og Rosenborg. Han har desuden tre nationale mesterskaber på cv’et. Den erfaring vil han bruge i AGF.
– I Serbien er der også stort pres, når man spiller for Røde Stjerne. Vi spillede også Champions League og vandt ligaen. Nu kan jeg bruge det og hjælpe nogle af de unge spillere. Det er rigtig godt for mig, siger Milan Jevtovic.
– Vi spillede 56 kampe i streg uden at tabe, og vi tabte én kamp, og så var det, som om vi aldrig har vundet. Der er stort pres på. Vi spillede i Europa League, og det var ikke godt nok. Det skulle være Champions League.
– Vi vandt over Liverpool, det var fint, men når vi så tabte nogle kampe, var alt det gode glemt. Der er virkelig stort pres på. Så nu er jeg klar til hvad som helst.
Er du god til at håndtere pres?
– Ja. No problem.
Jevtovic spillede dog ikke den pågældende kamp mod Liverpool. Han sad i det hele taget ofte på bænken eller tribunen for Røde Stjerne og APOEL, som han var udlejet til i foråret. Nu kommer han til AGF, hvor han om ikke andet er blevet taget godt imod. Især af sin gamle holdkammerat Alex Gersbach.
– Vi spillede sammen i et år i Rosenborg. Jeg talte med ham, før jeg kom hertil, om klubben, om holdkammeraterne, om alt. Han sagde gode ting om det hele: klubben, staben og det hele. Nu hjælper han mig meget til at søge efter lejlighed, bil og alt muligt. Han samlede mig op, og vi kørte til træning sammen. Han har hjulpet mig meget, siger Milan Jevtovic.
Han rådførte sig også i APOEL hos de tidligere Superliga-spillere Mike Jensen og Uros Matic.
– Jeg spillede også med Mike i Rosenborg, og i Cypern talte vi meget om den danske liga. Han fortalte mig også, at klubben er stor, og at det går bedre og bedre. Han sagde, at jeg helt sikkert ville elske det i den her klub og her i landet. Matic sagde det samme, fortæller Jevtovic.
Han har altså to sæsoner i Norge bag sig, og han vurderer, at den danske Superliga er bedre. Han nåede nemlig at få AGF’s fem sidste kampe i sidste sæson med.
– Jeg kender ligaen, der minder om den norske, en skandinavisk liga. Jeg synes, den her er en langt bedre og stærkere liga. Det er en rigtig god chance for mig, og jeg ser frem til at gøre et godt stykke arbejde her, siger Jevtovic.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
Farzam: En gave for FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
