Der findes en video, der med jævne mellemrum går sin sejrsgang på sociale medier. Den viser, hvordan der ser ud og ikke mindst lyder i katakomberne under stadion, når Røde Stjerne og Partizan spiller derby i Beograd.
Mens man kan høre de tusindvis af fans ovenover, ser man kampklædt politi stå klar i tunnellen. De læner sig op ad murene, der er fyldt med grafitti. Somme tider kan man høre kanonslag eksplodere oppe på overfladen.
Da kameramanden selv når op i dagslyset, bliver larmen øredøvende. Han filmer ned på fansene på endetribunen, der har taget masser af flag med. Det største af dem er bare sort med et dødningehoved på.
De tager fodbold alvorligt i Røde Stjerne, hvilket Milan Jevtovic kan bekræfte. AGF’s nyeste indkøb havde torsdag første arbejdsdag i Århus, og han kommer med erfaring fra klubber som Røde Stjerne, APOEL Nicosia, Antalyaspor og Rosenborg. Han har desuden tre nationale mesterskaber på cv’et. Den erfaring vil han bruge i AGF.
– I Serbien er der også stort pres, når man spiller for Røde Stjerne. Vi spillede også Champions League og vandt ligaen. Nu kan jeg bruge det og hjælpe nogle af de unge spillere. Det er rigtig godt for mig, siger Milan Jevtovic.
– Vi spillede 56 kampe i streg uden at tabe, og vi tabte én kamp, og så var det, som om vi aldrig har vundet. Der er stort pres på. Vi spillede i Europa League, og det var ikke godt nok. Det skulle være Champions League.
– Vi vandt over Liverpool, det var fint, men når vi så tabte nogle kampe, var alt det gode glemt. Der er virkelig stort pres på. Så nu er jeg klar til hvad som helst.
Er du god til at håndtere pres?
– Ja. No problem.
Jevtovic spillede dog ikke den pågældende kamp mod Liverpool. Han sad i det hele taget ofte på bænken eller tribunen for Røde Stjerne og APOEL, som han var udlejet til i foråret. Nu kommer han til AGF, hvor han om ikke andet er blevet taget godt imod. Især af sin gamle holdkammerat Alex Gersbach.
– Vi spillede sammen i et år i Rosenborg. Jeg talte med ham, før jeg kom hertil, om klubben, om holdkammeraterne, om alt. Han sagde gode ting om det hele: klubben, staben og det hele. Nu hjælper han mig meget til at søge efter lejlighed, bil og alt muligt. Han samlede mig op, og vi kørte til træning sammen. Han har hjulpet mig meget, siger Milan Jevtovic.
Han rådførte sig også i APOEL hos de tidligere Superliga-spillere Mike Jensen og Uros Matic.
– Jeg spillede også med Mike i Rosenborg, og i Cypern talte vi meget om den danske liga. Han fortalte mig også, at klubben er stor, og at det går bedre og bedre. Han sagde, at jeg helt sikkert ville elske det i den her klub og her i landet. Matic sagde det samme, fortæller Jevtovic.
Han har altså to sæsoner i Norge bag sig, og han vurderer, at den danske Superliga er bedre. Han nåede nemlig at få AGF’s fem sidste kampe i sidste sæson med.
– Jeg kender ligaen, der minder om den norske, en skandinavisk liga. Jeg synes, den her er en langt bedre og stærkere liga. Det er en rigtig god chance for mig, og jeg ser frem til at gøre et godt stykke arbejde her, siger Jevtovic.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
