Der findes en video, der med jævne mellemrum går sin sejrsgang på sociale medier. Den viser, hvordan der ser ud og ikke mindst lyder i katakomberne under stadion, når Røde Stjerne og Partizan spiller derby i Beograd.
Mens man kan høre de tusindvis af fans ovenover, ser man kampklædt politi stå klar i tunnellen. De læner sig op ad murene, der er fyldt med grafitti. Somme tider kan man høre kanonslag eksplodere oppe på overfladen.
Da kameramanden selv når op i dagslyset, bliver larmen øredøvende. Han filmer ned på fansene på endetribunen, der har taget masser af flag med. Det største af dem er bare sort med et dødningehoved på.
De tager fodbold alvorligt i Røde Stjerne, hvilket Milan Jevtovic kan bekræfte. AGF’s nyeste indkøb havde torsdag første arbejdsdag i Århus, og han kommer med erfaring fra klubber som Røde Stjerne, APOEL Nicosia, Antalyaspor og Rosenborg. Han har desuden tre nationale mesterskaber på cv’et. Den erfaring vil han bruge i AGF.
– I Serbien er der også stort pres, når man spiller for Røde Stjerne. Vi spillede også Champions League og vandt ligaen. Nu kan jeg bruge det og hjælpe nogle af de unge spillere. Det er rigtig godt for mig, siger Milan Jevtovic.
– Vi spillede 56 kampe i streg uden at tabe, og vi tabte én kamp, og så var det, som om vi aldrig har vundet. Der er stort pres på. Vi spillede i Europa League, og det var ikke godt nok. Det skulle være Champions League.
– Vi vandt over Liverpool, det var fint, men når vi så tabte nogle kampe, var alt det gode glemt. Der er virkelig stort pres på. Så nu er jeg klar til hvad som helst.
Er du god til at håndtere pres?
– Ja. No problem.
Jevtovic spillede dog ikke den pågældende kamp mod Liverpool. Han sad i det hele taget ofte på bænken eller tribunen for Røde Stjerne og APOEL, som han var udlejet til i foråret. Nu kommer han til AGF, hvor han om ikke andet er blevet taget godt imod. Især af sin gamle holdkammerat Alex Gersbach.
– Vi spillede sammen i et år i Rosenborg. Jeg talte med ham, før jeg kom hertil, om klubben, om holdkammeraterne, om alt. Han sagde gode ting om det hele: klubben, staben og det hele. Nu hjælper han mig meget til at søge efter lejlighed, bil og alt muligt. Han samlede mig op, og vi kørte til træning sammen. Han har hjulpet mig meget, siger Milan Jevtovic.
Han rådførte sig også i APOEL hos de tidligere Superliga-spillere Mike Jensen og Uros Matic.
– Jeg spillede også med Mike i Rosenborg, og i Cypern talte vi meget om den danske liga. Han fortalte mig også, at klubben er stor, og at det går bedre og bedre. Han sagde, at jeg helt sikkert ville elske det i den her klub og her i landet. Matic sagde det samme, fortæller Jevtovic.
Han har altså to sæsoner i Norge bag sig, og han vurderer, at den danske Superliga er bedre. Han nåede nemlig at få AGF’s fem sidste kampe i sidste sæson med.
– Jeg kender ligaen, der minder om den norske, en skandinavisk liga. Jeg synes, den her er en langt bedre og stærkere liga. Det er en rigtig god chance for mig, og jeg ser frem til at gøre et godt stykke arbejde her, siger Jevtovic.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
CUSTOM
Brighton – Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
