AGF-profil efter afklapsning: Det gør fandeme ondt

AGF-lejren er ramt, efter at aarhusianerne søndag fik ørerne i maskinen i 0-4-nederlaget til FC Midtjylland.



AGF gik ind til søndagens opgør mod FC Midtjylland med forhåbninger om at kunne byde Superligaens nummer et op til dans, men aarhusianerne blev sendt hjem med et tungt nederlag på 0-4.

Tre superligasejre i træk mod Vejle, Silkeborg og Sønderjyske havde ellers givet tro på tingene, men efter kampen følte AGF-målmand Jesper Hansen, at holdets selvtillid blev punkteret mod FCM.

– Vi følte, at vi var mere klar til at kunne drille FCM, og så viste det sig, at vi ikke var der på dagen. Det er ærgerligt, og det havde givet selvtillid, men den blev lige punkteret.

– Vi mangler stadig nogle skridt i forhold til at bide skeer med FCM og FCK. Der er noget vej endnu. Vi skal være endnu bedre til at holde os inde i kampene i længere tid, for i dag så man forskellen på de to hold, siger den 36-årige målmand, som i sommer skiftede til AGF fra netop FCM.

En spiller, som tog samme tur i sommerpausen, er Mikael Anderson, og han var også ramt efter nederlaget.

– Den gør fandeme ondt. Første halvleg var ikke fantastisk for vores vedkommende. Vi startede ikke supergodt, og FCM var kyniske.

– De var oppe i vores felt fire gange og scorede samtlige fire gange, siger islændingen.

Cheftræner David Nielsen mener ikke, at der kan drages konklusioner på baggrund af søndagens dyst, som på forhånd lignede en styrkeprøve for AGF.

– Én kamp fortæller mig ikke, hvor langt vi er kommet. Vi er et sted, hvor vi har et hold med nogle spillere, som er i ligaen for første gang, og de skal lære at spille i Superligaen. De samler erfaring hver uge, og jeg synes, at vi er kommet rigtig langt.

– Ingen er i tvivl om, at vi har et superungt og spændende hold, men vi skal skynde os at blive et hold, som kan bide skeer med FCM. Nu må vi tage den her på siden af hovedet og være endnu mere klar til den næste kamp, siger David Nielsen.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i