AGF gik ind til søndagens opgør mod FC Midtjylland med forhåbninger om at kunne byde Superligaens nummer et op til dans, men aarhusianerne blev sendt hjem med et tungt nederlag på 0-4.
Tre superligasejre i træk mod Vejle, Silkeborg og Sønderjyske havde ellers givet tro på tingene, men efter kampen følte AGF-målmand Jesper Hansen, at holdets selvtillid blev punkteret mod FCM.
– Vi følte, at vi var mere klar til at kunne drille FCM, og så viste det sig, at vi ikke var der på dagen. Det er ærgerligt, og det havde givet selvtillid, men den blev lige punkteret.
– Vi mangler stadig nogle skridt i forhold til at bide skeer med FCM og FCK. Der er noget vej endnu. Vi skal være endnu bedre til at holde os inde i kampene i længere tid, for i dag så man forskellen på de to hold, siger den 36-årige målmand, som i sommer skiftede til AGF fra netop FCM.
En spiller, som tog samme tur i sommerpausen, er Mikael Anderson, og han var også ramt efter nederlaget.
– Den gør fandeme ondt. Første halvleg var ikke fantastisk for vores vedkommende. Vi startede ikke supergodt, og FCM var kyniske.
– De var oppe i vores felt fire gange og scorede samtlige fire gange, siger islændingen.
Cheftræner David Nielsen mener ikke, at der kan drages konklusioner på baggrund af søndagens dyst, som på forhånd lignede en styrkeprøve for AGF.
– Én kamp fortæller mig ikke, hvor langt vi er kommet. Vi er et sted, hvor vi har et hold med nogle spillere, som er i ligaen for første gang, og de skal lære at spille i Superligaen. De samler erfaring hver uge, og jeg synes, at vi er kommet rigtig langt.
– Ingen er i tvivl om, at vi har et superungt og spændende hold, men vi skal skynde os at blive et hold, som kan bide skeer med FCM. Nu må vi tage den her på siden af hovedet og være endnu mere klar til den næste kamp, siger David Nielsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Cristiano Ronaldo i optur
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
INTERVIEW
