AGF-profil efter afklapsning: Det gør fandeme ondt

AGF-lejren er ramt, efter at aarhusianerne søndag fik ørerne i maskinen i 0-4-nederlaget til FC Midtjylland.



AGF gik ind til søndagens opgør mod FC Midtjylland med forhåbninger om at kunne byde Superligaens nummer et op til dans, men aarhusianerne blev sendt hjem med et tungt nederlag på 0-4.

Tre superligasejre i træk mod Vejle, Silkeborg og Sønderjyske havde ellers givet tro på tingene, men efter kampen følte AGF-målmand Jesper Hansen, at holdets selvtillid blev punkteret mod FCM.

– Vi følte, at vi var mere klar til at kunne drille FCM, og så viste det sig, at vi ikke var der på dagen. Det er ærgerligt, og det havde givet selvtillid, men den blev lige punkteret.

– Vi mangler stadig nogle skridt i forhold til at bide skeer med FCM og FCK. Der er noget vej endnu. Vi skal være endnu bedre til at holde os inde i kampene i længere tid, for i dag så man forskellen på de to hold, siger den 36-årige målmand, som i sommer skiftede til AGF fra netop FCM.

En spiller, som tog samme tur i sommerpausen, er Mikael Anderson, og han var også ramt efter nederlaget.

– Den gør fandeme ondt. Første halvleg var ikke fantastisk for vores vedkommende. Vi startede ikke supergodt, og FCM var kyniske.

– De var oppe i vores felt fire gange og scorede samtlige fire gange, siger islændingen.

Cheftræner David Nielsen mener ikke, at der kan drages konklusioner på baggrund af søndagens dyst, som på forhånd lignede en styrkeprøve for AGF.

– Én kamp fortæller mig ikke, hvor langt vi er kommet. Vi er et sted, hvor vi har et hold med nogle spillere, som er i ligaen for første gang, og de skal lære at spille i Superligaen. De samler erfaring hver uge, og jeg synes, at vi er kommet rigtig langt.

– Ingen er i tvivl om, at vi har et superungt og spændende hold, men vi skal skynde os at blive et hold, som kan bide skeer med FCM. Nu må vi tage den her på siden af hovedet og være endnu mere klar til den næste kamp, siger David Nielsen.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper