AGF lægger pres på FCK med sejr i Randers

AGF er nu bare tre point efter FC København på Superligaens tredjeplads efter en 1-0-sejr i Randers søndag.



Kampen om Superligaens bronzemedaljer er for alvor i gang igen, efter at AGF søndag med en 1-0-sejr i Randers spillede sig på 45 point og nu bare er tre point efter FC København.

FCK har dog en kamp i hånden mandag mod FC Nordsjælland, hvor københavnerne med en sejr kan øge forspringet til seks point igen.

AGF’s sejr i lokalopgøret mod Randers var ganske fortjent, da aarhusianerne ganske enkelt kreerede flest chancer og burde have vundet med mere.

Randers kunne dermed ikke leve op til sidste rundes flotte 4-2-sejr over Brøndby og må nu rette alt fokus mod torsdagens vigtige pokalfinale mod Sønderjyske.

Kronjyderne er fortsat sidst i mesterskabsspillet, hvor holdet efter 29 kampe blot står noteret for 36 point.

AGF satte sig allerede fra kampens begyndelse på spillet.

Aarhusianerne lukkede helt ned for et fantasiløst Randers-mandskab og skabte selv en del i den anden ende.

Trods flere chancer i åbent spil var det dog efter en dødbold, at AGF scorede halvlegens og kampens enlige mål.

Et frispark blev sendt millimeterpræcist ind i Randers-feltet, og derfor skulle den hollandske back Kevin Diks nærmest bare sætte hovedet på for at sende bolden i kassen til 1-0.

Randers fik sat en god periode sammen inden pausen med enkelte chancer, men AGF virkede til at være i kontrol og afværgede det meste.

Efter pausen lå et 2-0-mål til AGF mere i kortene end en udligning fra Randers, da AGF trods de få Randers-chancer fortsat producerede de største.

AGF-holdet var dog uskarpt, og derfor blev det nervøst for gæsterne til allersidst.

Her smed Randers nemlig alt frem, men et stolpeskud og en afslutning reddet på stregen var det tætteste, som hjemmeholdet kom på udligningen.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

FC Fredericia – OB

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bayern München laver vildt comeback

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller